ČESKÝ LIST

Seymour Hersh: Generál generálovi

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

O možném ukrajinsko-ruském míru vyjednávají na Ukrajině vojenští představitelé

Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s generálem Valerijem Gerasimovem na velitelství ruských ozbrojených sil v Rostově na Donu v říjnu 2023 / Foto: Tisková kancelář Kremlu/Anadolu via Getty Images.

Pro prezidenta Joea Bidena a jeho bezradný zahraničněpolitický tým to bylo několik těžkých měsíců. Izrael si jde ve válce proti Hamásu svou vlastní cestou, obnovil bombardování v Gaze a americká veřejnost je rozpolcená, což se odráží v průzkumech veřejného mínění, které jsou pro Bílý dům stále nepříznivé.

Bidenův rating klesl na historické minimum

Mezitím prezident a jeho zahraničněpolitičtí asistenti zůstali také stranou, protože vážná mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou rychle nabrala na obrátkách.

"Všichni v Evropě o tom mluví" - o mírových rozhovorech - mi na začátku tohoto týdne řekl jeden americký podnikatel, který se léta zabýval ve vládě ukrajinskými diplomatickými a vojenskými záležitostmi na vysoké úrovni. "Ale mezi příměřím a urovnáním je spousta otazníků." Novinářský veterán Anataol Lieven tento týden napsal, že situace na bojišti na Ukrajině, a tedy "příměří a jednání o mírovém urovnání jsou pro Ukrajinu stále nezbytnější". Uvedl, že pro ukrajinskou vládu v čele s Volodymyrem Zelenským je "mimořádně obtížné" souhlasit s rozhovory vzhledem k tomu, že opakovaně odmítá jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Hnací silou těchto rozhovorů nebyl Washington ani Moskva, ani Biden nebo Putin, ale dva vysoce postavení generálové, kteří řídí válku, Valerij Gerasimov z Ruska a Valerij Zálužný z Ukrajiny.

Seymour Hersh

Neohrožené reportáže Seymoura M. Hershe mu vynesly slávu, titulní stránky novin, ohromující sbírku ocenění a nemalou dávku kontroverze. Jeho příběh je příběhem tvrdé nezávislosti. Pracoval pro časopisy The New Yorker a The New York Times a v roce 1970 se dostal do čela investigativní žurnalistiky, když získal Pulitzerovu cenu (jako nezávislý autor) za odhalení masakru ve vietnamské vesnici My Lai.

V 70. letech 20. století se Hersh věnoval aféře Watergate pro deník The New York Times a informoval také o tajném americkém bombardování Kambodže a programu CIA na domácí špionáž. V roce 2004 pro časopis The New Yorker podrobně popsal mučení a zneužívání vězňů americkou armádou v iráckém Abú Ghrajbu. Od té doby získal pětkrát Cenu George Polka, dvakrát National Magazine Award for Public Interest, Los Angeles Times Book Prize, National Book Critics Circle Award, George Orwell Award a desítky dalších ocenění.

V roce 2013 Hersh ve své reportáži prozradil, že syrské povstalecké síly, a nikoli vláda, zaútočily během syrské občanské války na civilisty v Ghútě plynem sarin, a v roce 2015 předložil alternativní popis amerického náletu v Pákistánu, při němž byl zabit Usáma bin Ládin, což v obou případech vyvolalo silné nevole západních politiků. V roce 2023 Hersh zveřejnil reportáž, ve které prozradil, jak USA a Norsko sabotovaly plynovod Nord Stream, což opět vehnalo žluč do krku aktérům "Kolektivního západu".


Žije ve Washingtonu, D.C.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x