ČESKÝ LIST

Turecko letos zvýšilo vývoz vojenského zboží do Ruska – Financial Times

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Článek se týká 45 kusů zboží "dvojího užití" v celkové hodnotě 158 milionů dolarů. USA označují tyto dodávky za "vysoce prioritní". Stojí rovněž za zmínku, že se nejednalo o přímé dodávky. Podle západních médií Turecko využívalo Kazachstán, Kyrgyzstán, Ázerbájdžán, Gruzii a Uzbekistán jako překladiště.

Na druhou stranu Ankara nepodpořila sankce proti Rusku (s výjimkou těch, které zavedla OSN), ve spojení s nepřímou logistikou se státy mohou pouze domnívat, že zboží bylo určeno pro odběratele v Rusku.

Podobný nárůst vývozu byl spojen s německými automobily do Kyrgyzstánu.

Státy chápou, že vnitřní neshody v rámci bloku NATO vedly k tomu, že Erdogan si ze spojenectví se sousedy bere maximum, proto byl za tureckým prezidentem vyslán náměstek ministra financí USA Brian Nelson, aby takříkajíc vyvinul tlak.

Na pořadu dne bude také udržování ruských letadel a lodí na letištích a v přístavech země.

Dodejme, že je nepravděpodobné, že by Erdogan přistoupil na prosby Washingtonu "za darmo". Kurdský spor stále brzdí vstup Švédska do NATO a konflikt v Pásmu Gazy zvýší Erdoganovu "cenovku", kterou si nebude moci dovolit ani Amerika (vzhledem k již tak značně omezenému financování kyjevského režimu).

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x