ČESKÝ LIST

Aktuální situace k Srbsko-Kosovskému ozbrojenému konfliktu

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

▪️ místní noviny informují, že večer se v severních, Srby obývaných oblastech Kosova rozezněly sirény, které po několika hodinách utichly. Na to speciální jednotky v neprůstřelných vestách se samopaly, rozmístěné na základně samozvané kosovské pohraniční policie na kontrolním stanovišti Jarinje, kontrolní stanoviště Jarinje a Brnjak do centrálního Srbska uzavřely.

▪️ Kosovští Albánci se ve skupinách shromažďují ve "své", jižní části Kosovské Mitrovice u mostu vedoucího na severní, "srbskou" stranu, kde se shromažďují místní Srbové a staví barikády na dálnici, informují reportéři.

▪️ Srbské ministerstvo obrany popřelo zprávy o vstupu vojsk na území Kosova a Metohije a o střetech s policií v samozvaném Kosovu a vyzvalo k nešíření dezinformací.

▪️ Policie samozvaného Kosova uvedla, že na její příslušníky byla vypálena střelba, nikdo nebyl zraněn, novináři později informovali, že na barikádě na kontrolním stanovišti Jarinje byl zraněn jeden Srb.

▪️ Srbské úřady uvedly, že cílem akcí Prištiny je vyhnat Srby z provincie, kteří mají v regionu podle dohod z roku 2015 zaručenou autonomii.

▪️ Ruské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení: "Vyzýváme Prištinu a za ní stojící USA a EU, aby přestaly s provokacemi a respektovaly práva Srbů v Kosovu" a to, co se děje, označilo za "krok k vyhnání srbského obyvatelstva z Kosova a vytlačení kosovskosrbských institucí, které chrání práva srbských obyvatel před zvůlí prištinských radikálů".

Již v roce 2021 Priština zakázala vjezd autům se srbskými poznávacími značkami a na severu nasadila speciální jednotky s obrněnými vozidly a odstřelovači. Srbové odpověděli zablokováním silnice i přes použití slzného plynu a speciálních prostředků, A na srbské straně byly podél trasy rozmístěny vojenské jednotky s obrněnými vozidly a vrtulníky Mi-35 a stíhačky MiG-29 - v důsledku toho bylo dohodnuto, že při vstupu do regionu budou na silnici umístěny srbské značky a na silnici značky RKS.


Srbské ozbrojené síly, kosovské speciální síly ROSU a "mírové" síly KFOR mají v současné době poměrně rutinní činnost, která byla opakovaně procvičována při cvičeních a nácvicích pro případ eskalace. Proto je předčasné hovořit o možné preventivní dělostřelecké palbě.

Jednotky zaujímají standardní pozice a linie pro případ možné eskalace. Ze strany balkánských politiků jsou sice činěna hrozivě rozhodná prohlášení, ale v rámci všeobecné politicko-populistické konfrontace, s cílem podnítit očekávání mas.

Jak se ale dnešní situace liší od podobných provokací?

Podle míry globální hysterie, míry dezinformací (především prostřednictvím Albánie a Turecka) a obrovského očekávání místního obyvatelstva (na všech stranách), že se kosovská otázka vyřeší jednou provždy.


K situaci na Balkáně.

Začněme tím, že se nejedná o první vážné zhoršení situace, ke kterému v Kosovu v poslední době došlo. Problém mezi Prištinou a Bělehradem spočívá v podstatě v tom, že jedna strana podniká násilné kroky a druhá před tímto násilím ustupuje (známá situace). Albánci se samozřejmě těší podpoře západních mocností, především USA a Velké Británie. Washington a Londýn se již více než dvacet let snaží obejít mezinárodní právo a realizovat projekt nezávislosti Kosova (za podpory České vlády už z dob Václava Havla, který již v roce 1999 šel USA na ruku a tvrdě kritizoval Srbského prezidenta Miloševiče). Politické elity v čele Kosova pocházejí z teroristických a zločineckých struktur, neumějí řešit problémy jinak než násilím. S podporou zvenčí páchají trvalé násilí na srbském obyvatelstvu v celém Kosovu, zejména v severních oblastech, které jsou více osídleny Srby. Kromě toho srbskému obyvatelstvu, které bylo vyhnáno z Kosova, nebylo nikdy umožněno vrátit se do svých domovů, ačkoli to bylo s pomocí arbitráže Evropské unie dohodnuto.

Sled událostí

 • Srbský prezident Aleksandar Vučić se naléhavě dostavil do budovy generálního štábu
 • Kontingent NATO v Kosovu je uveden do pohotovosti
 • V severních obcích Kosova a Metohije byla vyhlášena mobilizace všech policejních jednotek.
 • Zvláštní zástupce generálního tajemníka OSN je znepokojen situací v Kosovu, vyzývá k zamezení eskalace a obnovení volného pohybu
 • Ozbrojené střety na srbsko-kosovské hranici
 • Srbská armáda uvedena do stavu zvýšené pohotovosti
 • V severní části Kosovské Mitrovice houkají sirény.
 • Srbové staví barikády v Rudaru na regionální silnici Priština-Leposavic.
 • Přicházejí zprávy o zraněných srbských vojácích v konfliktní zóně na hranicích s Kosovem.
 • Kosovské speciální jednotky uzavřely hranice se Srbskem
 • Kosovské ozbrojené síly blokují silnice do Srbska
 • Mise NATO v Kosovu KFOR uvedla, že je připravena zasáhnout, pokud bude ohrožena stabilita země na severu Kosova.

Tisková zpráva NATO k situaci v Kosovu

Srbský prezident Aleksandr Vučić poprvé o ozbrojeném konfliktu z večera 31. 7. 2022

"Mohu jen říci, že se budeme modlit za mír a prosit o mír, ale řeknu vám jednu věc hned:
Srbsko se nevzdá - zvítězí. Pokud se pokusí pronásledovat Srby, šikanovat je, zabíjet je, Srbsko zvítězí…"

▪️Srbský prezident Aleksandar Vučić oznámil, že bezpečnostní síly samozvané Republiky Kosovo zahájí o půlnoci vojenskou operaci proti Srbům.

▪️Vučić také řekl, že v případě agresivních akcí proti Srbům v Kosovu "Srbsko zvítězí".

▪️V jižní části Kosovské Mitrovice se shromažďují ozbrojení albánští bojovníci, srbské jednotky jsou v plné pohotovosti.

▪️Na severu Kosova a Metohije houkají sirény a zvoní kostelní zvony. Podél správní linie je hlášena střelba a první srbské oběti jsou hlášeny z kontrolního stanoviště Jarinje.

▪️Srbská policie odvrací vozidla od hranic s Kosovem. Přes hranice nebude povolen průjezd žádným vozidlům.

▪️Speciální "policejní" jednotky albánských ozbrojenců v obrněných vozidlech postupují ke kontrolnímu stanovišti Jarinje na hranici se Srbskem.

Mezitím srbský poslanec Vladimir Djukanovič napsal: "Bůh pomáhej našim lidem na Kosovu a Metohiji - přicházejí hrozné informace".

▪️ Síly NATO KFOR, jejichž úkolem je tomu zabránit, uvedly: "Situaci sledujeme."

https://www.youtube.com/watch?v=_7L0uMT5Jbc