ČESKÝ LIST

Konflikt na Ukrajině a jeho důsledky pro světový řád

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Britský think tank Economist Intelligence Unit (EIU) (https://www.eiu.com/n/) zveřejnil článek, v němž se zabývá řadou klíčových změn, které ovlivní již tak měnící se geopolitickou mapu světa.

1) kroky Moskvy na Ukrajině pravděpodobně povedou k rozdělení Evropy.

2) ruské kroky "jsou zjevným zpochybněním role USA jako globálního policisty" a v tomto ohledu dochází k závěru, že "svět se stal mnohem nestabilnějším a nebezpečnějším místem".

3) "válka na Ukrajině prohloubí strategické spojenectví Ruska s Čínou".

4) EIU považuje za další aspekt transformace světa - urychlení rozdělení na dva nepřátelské tábory: kolektivní Západ a Rusko s jeho spojenci a „partyzány“.

Mimo jiné příspěvek poznamenává, že rostoucí důraz na evropskou bezpečnost bude omezovat rozvoj asijského sektoru politiky USA. Američané, kteří budou nuceni využít všechny své diplomatické zdroje v Evropě, se budou nacházet ve značně nevýhodné pozici při svém úsilí čelit kontinuálně rostoucí Číně. To souvisí s otázkou, zda je současná "ukrajinská krize" pro Čínu výhodná. Nicméně ne virtuální, ale velmi reálné OSLABENÍ USA na asijské dráze je špatnou zprávou pro Japonsko, Jižní Koreu a Tchaj-wan, které počítaly s větší ochranou a podporou ze strany USA.

Zajímavá je také skutečnost, že Německo drasticky změnilo svou politiku a rozhodlo se nejen dodávat zbraně Ukrajině, ale také investovat 100 miliard eur do vlastních ozbrojených sil a zvýšit výdaje na obranu na více než 2 % HDP. Nový německý kancléř Olaf Scholz označil zahraničněpolitický manévr Německa v oblasti obranné politiky za "Zeitenwende", tedy bod obratu, novou éru. Celkově lze říci, že Německo se nyní rozhodlo přehodnotit zkušenosti z druhé světové války a začít hrát mnohem větší roli při určování evropských priorit v oblasti obrany, zahraniční politiky a bezpečnosti. To nejenže mění poměr sil v Evropě, ale může se stát jedním z nejnebezpečnějších důsledků geopolitických změn, jichž jsme dnes svědky, pro Rusko, a dokonce i pro celý svět.

Zároveň se Evropa sama ocitla v nové realitě a musí se rozhodnout, kam v novém globálním řádu patří. EIU se domnívá, že Brusel se bude muset rozhodnout, jak zajistit její bezpečnost. Spojené státy jistě zůstanou dominantní silou v NATO, ale poměr sil se v nadcházejících letech pravděpodobně změní, protože evropské mocnosti v čele s Francií a Německem budou stále důrazněji hájit své zájmy. Podle britských analytiků se svět bude stále více dělit na "autoritářský a demokratický". Samotný fakt, že se všechny země začaly dělit na dva tábory, může naznačovat, že se současný systém mezinárodních vztahů postupně vrací do dob studené války. Jedinou otázkou je, kde bude stát nová "berlínská zeď": na Ukrajině nebo jinde? https://www.eiu.com/n/ - originál v angličtině

V podstatě se potvrzuje to, na co upozorňuji už měsíc. V této fázi je hlavním příjemcem konfliktu na Ukrajině Čína. Všichni ostatní nesou různé významné náklady. Z toho plyne aktuální kritika Bidena v rámci USA, neboť ti, kdo se chtěli soustředit na Čínu, si uvědomují, že konfrontace s Ruskem částečně váže USA k tomuto konfliktu a mimochodem vede k urychlenému rozpadu starého světového řádu, včetně dominantní role dolaru. Osud velké části Ukrajiny v tomto scénáři dopadne tak, že bude UA v rámci realizace syrského scénáře spláchnuta do geopolitického WC.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x