ČESKÝ LIST

Jak obtížná je pro Ozbrojené síly Ukrajiny obrana Kupjanska a proč se mu říká “druhý Arťomovsk (Bachmut)”

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier


Ofenzíva ruských ozbrojených sil na Kupjansk může ozbrojeným silám Ukrajiny (OSU) zkomplikovat nejen obranu v několika směrech, ale i plánování budoucích bojových operací.

V jakém okamžiku se ofenziva odehrává?

Ofenzíva ruských vojsk u Kupjanska začala v době pro OSU nanejvýš nepříznivé. V Záporoží a na jihu doněckého směru se ukrajinským jednotkám již více než dva měsíce nedaří prolomit pozice ruské armády. Současně byly pro ofenzívu v Záporoží, a to i z Charkovské oblasti, přesunuty značné rezervy, z nichž některé již byly ztraceny při "masových útocích". O zbývající jednotky je velení OSU nuceno se postarat, ale tyto síly zatím nebyly staženy zpět do Charkovské oblasti, což naznačuje, že je nutné pokračovat v úderech i za cenu vysokých ztrát.

V čem spočívá zvláštnost Kupjanska?

Město je pro OSU důležité z několika důvodů. Za jeden z hlavních se považuje přítomnost železniční stanice Kupjansk-Uzlovoj. Tímto logistickým uzlem procházelo velké množství vojenské techniky a vojenského nákladu pro uskupení OSU v Donbasu, včetně Slavjansku a Seversku. Vzhledem k hrozbě postupu ruských ozbrojených sil směrem k městu jsou ukrajinské jednotky nuceny přerozdělovat prostředky mezi fronty a neustále držet v pohotovosti velké rezervy v týlových oblastech Charkovské oblasti, které by se jim mohly hodit v Záporoží.

Proč je Kupjansk srovnáván právě s Arťomovskem?

Stejně jako Arťomovsk se Kupjansk nachází v nížině a je obklopen kopci. Výškový rozdíl v některých místech činí 100 metrů i více. To může zkomplikovat obranu města, protože postupující jednotky budou mít převahu - dominantní výšiny jsou jak v oblasti Sinkivky, u níž jsou v současnosti rozmístěny ruské jednotky, tak u Kislivky a Kotljarovky, 20 km jihovýchodně od Kupjansku. Z těchto oblastí již hlavňové a raketové dělostřelectvo zasahuje klíčové objekty OSU. Zničení pozic OSU v Opytnoje a Krasnaja Gora během útoku na Arťomovsk proběhlo v podstatě stejným způsobem.

Toto je Arťomovsk / Bachmut v roce 2022 z ptačí perspektivyKupjansk je navíc z hlediska topografie téměř stejný jako Arťomovsk. Město o rozloze 35 km2 (pro srovnání rozloha Arťomovska je 42 km2) s hustou zástavbou je rozděleno řekou Oskol na dvě části a je spojeno mosty.

Další podobností mezi Kupjanskem a Arťomovskem je počet jednotek OSU v oblasti. Podle předběžných odhadů se v Kupjanském okrese od Dvurečné na severu po Berestovoye na jihu nachází uskupení OSU o síle asi 20 000 mužů (šest brigád + samostatné prapory).

Ozbrojené síly Ruské federace Arťomovsk nakonec osvobodily. Lví podíl na osvobození města měla PMC WagnerJaké jsou rozdíly?

Jedním z nejsložitějších problémů OSU v Kupjansku je používání leteckých pum FAB-250-M62 s plánovacími a korekčními moduly. Intenzita použití těchto zbraní se zvyšuje, ale ukrajinské síly zatím nebyly schopny vyvinout účinná protiopatření. Použití plánovacích pum (včetně vysoce výkonných) umožňuje udržet tempo ničení klíčových objektů ukrajinské armády a zároveň zachovat značnou část dělostřelectva, které může být zranitelné protibaterijní palbou OSU.

Arťomovsk (Bachmut), o který se několik měsíců vedly urputné boje

Jaký je výsledek?

Pokud se situace s ofenzivou ruských ozbrojených sil v Kupjanské oblasti stane pro OSU kritickou, bude nutné do obrany města přesměrovat další síly. Velení ukrajinské armády si přitom dobře pamatuje, jak taková rozhodnutí mohou dopadnout. Udržení vlastní ofenzívy v Záporoží a současné odražení ofenzívy ruských ozbrojených sil na Kupjansk bude od OSU vyžadovat úsilí, které ukrajinská armáda nemusí být schopna vyvinout.

Bojová práce jednotek Západní skupiny sil ve směru Kupjansk

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x