ČESKÝ LIST

Lídři zemí BRICS vyzývají k demokratickému globálnímu řádu

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

V souvislosti s rozšiřováním počtu členů se vedoucí představitelé bloku vyslovili proti sankcím, podmínkám pro poskytování státních úvěrů a hegemonii dolaru, uvádí Abdul Rahman.

Cyril Ramaphosa na summitu BRICS v roce 2018. (Kremlin.ru, Wikimedia Commons, CC BY 4.0)

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa udával tón summitu BRICS v Johannesburgu, když v úterý zahájil setkání výzvami k demokratičtějšímu globálnímu hospodářskému řádu s větší účastí zemí globálního Jihu. Zdůraznil, že BRICS se ve své rozvojové agendě zasazuje o inkluzivitu a transparentnost a musí v tom pokračovat.

Vedle hlav států stávajících členů BRICS - Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky - se 15. summitu BRICS, který skončil ve čtvrtek, zúčastnilo více než 60 dalších zemí.

Čínský prezident Si Ťin-pching - v projevu, který přednesl čínský ministr obchodu Wang Wentao - vyzdvihl formální žádost o členství více než 20 zemí a zopakoval, že Čína odmítá mentalitu "výlučných bloků", kterou prosazuje Západ, a vyzval k rozšíření BRICS.

[Ve čtvrtek Ramaphosa oznámil, že v lednu se k první fázi rozšiřování skupiny připojí šest zemí - Saúdská Arábie, Írán, Argentina, Egypt, Etiopie a Spojené arabské emiráty, uvádí Al Jazeera].

Indický premiér Naréndra Módí ve středu prohlásil, že jeho vláda plně podporuje rozšíření bloku, a dodal, že vítá, že se "v této věci postupuje konsensuálně". Indie rovněž zopakovala svůj návrh na členství Africké unie ve skupině G20.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nový model rozvoje

Si ve svém projevu zdůraznil, že model rozvoje a růstu BRICS je v rozporu s hegemonizačním přístupem Západu. Při ujišťování, že země by měly mít svobodu prosazovat svůj vlastní model rozvoje, Xi prohlásil, že jedna země, "posedlá udržením hegemonie, se vymyká z cesty, aby ochromila rozvíjející se trhy a rozvojové země" - což byl zřejmý odkaz na USA.

Si poznamenal, že svět je nucen čelit volbě - mezi mírem a stabilitou a novou studenou válkou - v důsledku hegemonistické agendy prosazované Západem, a upozornil, že "hegemonismus narušuje rozvoj, porušuje právo národa na prosperitu a suverénní rozvoj".

Si dále uvedl, že Nová rozvojová banka BRICS (New Development Bank - NDB) byla navržena tak, aby prosazovala program udržitelného rozvoje bez politických a ekonomických podmínek, které často provázejí ostatní stávající globální finanční instituce.

Sídlo Nové rozvojové banky BRICS v Šanghaji. (Donnie28, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons)

To potvrdila i bývalá brazilská prezidentka a šéfka NDB Dilma Rousseff: "Odmítáme jakékoli podmiňování," nechala se slyšet. "Často je půjčka [Světovou bankou nebo MMF] poskytována s tím, že budou prováděny určité politiky. To my neděláme. Respektujeme politiku každé země."

Summit se konal pod Ramaphosovým předsednictvím na téma "BRICS a Afrika": V rámci tohoto tématu se uskutečnil seminář s názvem "BRICS: partnerství pro vzájemně urychlený růst, udržitelný rozvoj a inkluzivní multilateralismus".

Během svého úterního projevu Ramaphosa zdůraznil potřebu reformy mezinárodních finančních institucí (mj. Světové banky a MMF), aby "byly pružnější a lépe reagovaly na výzvy, kterým čelí rozvojové ekonomiky".

Bývalá brazilská prezidentka a šéfka Nové rozvojové banky - NDB Dilma Rousseff

De-dolarizace obchodu

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ve svých projevech zdůraznili pokračující úsilí BRICS o de-dolarizaci mezinárodního obchodu.

Lula da Silva v listopadu 2022. (UNclimatechange, Flickr)

Lula uvedl, že BRICS očekává "novou referenční jednotku", která by chránila jejich obchod před volatilitou hlavních rezervních měn. Zopakoval také potřebu přechodu na místní měny pro vzájemný obchod a poznamenal, že NDB již pracuje na hladším průběhu tohoto procesu.

Ramaphosa poznamenal, že země BRICS se stávají mnohem významnějším hráčem ve světové ekonomice a na světovém HDP se podílejí více než jednou třetinou. Poznamenal také, že obchod mezi stávajícími členy BRICS roste a v roce 2022 již překročil 762 miliard dolarů.

Putin ke skupině promluvil prostřednictvím videospojení a kritizoval Západ za nezodpovědnou politiku uvalování sankcí a nátlaku na země zejména globálního Jihu, která je v rozporu se zavedenými pravidly obchodu a způsobila masivní inflaci, nezaměstnanost a nerovnost. Uvedl, že BRICS se snaží prosazovat politiku, která podpoří rozvoj chudších zemí a bude v zájmu "globální většiny".

Putin zdůraznil, že dolarové vypořádání mezi členy skupiny kleslo v roce 2022 o více než 28 %, přičemž do budoucna se zvyšuje snaha o provádění vzájemného obchodu v místních měnách.

Vladimir Putin ke skupině promluvil prostřednictvím videospojení

Afrika v centru pozornosti

Vzhledem k tomu, že tématem setkání byla Afrika, Ramaphosa zdůraznil hospodářský potenciál kontinentu a uvedl, že je připraven na všechny druhy investic do rozvoje své infrastruktury a průzkumu svých přírodních zdrojů.

Zdůraznil však, že africké země nechtějí zůstat pouhými vývozci surovin, ale chtějí své přírodní zdroje zpracovávat a vyvážet hotové výrobky.

Po Ramaphosovi ujistil Lula africké země, že poté, co jeho předchůdce Jair Bolsonaro katastrofálně omezil investice a obchod s nimi, se Brazílie na kontinent vrací. Řekl, že Brazílie je nyní připravena pomoci Africe s přenosem technologií v oblastech, jako je zemědělství, uvedl Sputnik.

Putin prohlásil, že Rusko je připraveno poskytnout potravinové obilí všem africkým zemím, a to jak komerčně, tak zdarma, a oznámil, že šest afrických zemí - Burkina Faso, Somálsko, Mali, Zimbabwe, Středoafrická republika a Eritrea - obdrží z Ruska 25 až 40 tisíc tun obilí zdarma.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x