ČESKÝ LIST

BRICS: Světová hospodářská a obchodní síla

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Peter Koenig

Pozadí

Ve dnech 22. až 24. srpna 2023 se v jihoafrickém Johannesburgu koná jeden z nejvýznamnějších summitů skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika). Několik nových zemí - údajně až 40, včetně Íránu - by se rádo připojilo k tomuto bloku a bylo pozváno k účasti na jihoafrickém summitu.

Írán požádal o členství v BRICS již v roce 2022. Do Johannesburgu byl na summit pozván také íránský prezident Ebrahim Raeisi. BRICS je organizace založená na konsensu. Každých pět členů se musí shodnout na principu rozšíření a kritériích pro nové členy.

Jihoafrický prezident oficiálně zahájil 15. výroční summit BRICS, bloku pěti významných rozvíjejících se ekonomik, v Johannesburgu.

Cyril Ramaphosa pronesl zahajovací projev a přivítal členy bloku a další světové lídry, kteří se třídenního summitu účastní. Vyzval k větší spolupráci mezi členy a dodal, že blok bude pokračovat v diskusích o praktickém využívání místních měn s cílem usnadnit obchodní a investiční toky.

Summitu se účastní prezidenti Číny a Brazílie, indický premiér, ruský ministr zahraničí a vedoucí představitelé a zástupci přibližně 50 dalších zemí.

V úterý (22. srpna 2023) vystoupil ruský prezident na podnikatelském fóru uskupení BRICS. Vladimir Putin vyzdvihl zrychlující se tempo de-dolarizace.

Ve virtuálním projevu Vladimir Putin rovněž kritizoval sankční politiku západních států a uvedl, že tato praxe vážně ovlivňuje mezinárodní hospodářskou situaci. Nezákonné zmrazování aktiv suverénních států podle něj představuje porušení pravidel volného obchodu a hospodářské spolupráce. Na stejném fóru vystoupil i brazilský prezident. Vyjádřil podporu hospodářské spolupráci mezi členy bloku.

Očekává se, že BRICS během svého třídenního summitu zváží udělení nových členství, neboť o vstup do něj projevilo zájem více než 40 zemí.

PressTV: Očekává se, že summit se zaměří na několik klíčových témat, včetně kritérií pro členství v BRICS, de-dolarizace, společné měny BRICS, zpochybnění globální ekonomické hegemonie a dalších. Můžete se k nim prosím vyjádřit?

Peter Koenig: Začnu tím, že je nejvyšší čas, aby se BRICS sešly nejen proto, aby jednaly o kritériích a pravidlech pro zhruba 20 až 40 nových kandidátů na členství - včetně Íránu -, kteří chtějí vstoupit do tohoto klubu ekonomik Východu / globálního Jihu, ale také o dalších zásadních otázkách - jako je de-dolarizace, společná měna BRICS a místo, kde budou držet své rezervy... určitě ne v New Yorku, Londýně nebo Paříži.

Některým západním zemím by nevadilo, kdyby se připojily. Možná se neodváží projevit svůj zájem, protože se bojí, že budou samozvanými pány Západu pranýřovány. Ale několik západních zemí zájem má. Některé z nich jsou významné.

Někteří z nich, dokonce i stipendisté akademie Klause Schwaba pro mladé globální lídry (YGL), ti, kteří stojí doslova v čele většiny, ne-li všech zemí EU, někteří už jsou unaveni svou rolí, když se musí řídit diktátem, který možná už neodpovídá jejich vlastním hodnotám.

Klaus Schwab se nejednou pochlubil, jak je hrdý na to, že WEF dokázal infiltrovat "své" YGL do vlád celého světa.

Nuže, někteří z těchto YGL možná prohlédli podvod a chtějí odejít. A někteří to také dělají. Ale zde by nebylo vhodné uvádět žádná jména.

Pravidla členství v BRICS

Je to tedy příležitost pro základní státy BRICS, aby stanovily svá pravidla, případně je upravily, aby se k nim mohli připojit další, ale PROSÍM, nerozmělňujte koncept BRICS jen proto, aby se do něj všichni vešli.

Uvědomte si, že pro mnohé je Východ budoucností. A je to tak správně. To platí pro celý svět. Mnozí vidí BRICS a nakonec i sen o vstupu do Šanghajské organizace pro spolupráci, ŠOS - jako záchranu před Západem, před sankcemi, před dolarovým vnucováním, před dluhovou porobou - před obchodními omezeními... před přímou krádeží svých měnových rezerv v cizích zemích.

A mají pravdu.

Jako vedlejší linie k až příliš častým západním krádežím rezervních fondů a zlata...

Zamyslete se nad tím, že své rezervy NEUMÍSTÍTE do cizích zemí, zejména ne na Západě. Proč si Rusko a Venezuela nenechaly své zlato doma?

Ale je to snad účel BRICS - poskytnout útočiště před posledním náporem Západu v čele se Spojenými státy a jejich vazaly - Evropany?

A je správné - že někteří z lídrů BRICS neustále kolísají mezi USA a pevným jádrem BRICS - Čínou a Ruskem. Zdá se, že například pan Módí (Naréndra Módí - současný premiér Indie) se přiklání k tomu táboru - západnímu či východnímu -, který mu podle jeho názoru poskytuje více výhod.

Je to to, co BRICS - pevný a potenciálně rozšířený BRICS chce a potřebuje?

Pravidla pro členství v BRICS jsou zásadní

Pan Putin má samozřejmě pravdu - Bezbřehé sankce a zmrazování majetku "špatně se chovajících" zemí je zločinem v oblasti mezinárodní spravedlnosti - která, jak všichni víme, byla nahrazena globalistickými "pravidly pořádku" - která se mění podle toho, jak je potřeba splnit podmínky globalistů k vládnutí.

Ale co s tím dělat?

De-dolarizace

Tento termín je na programu zasedání BRICS na prvním místě.

Jak to ale udělat? Mnoho zemí BRICS je stále závislých na americkém dolaru jako na hlavní rezervní měně, hlavní obchodní měně -

De-dolarizace pro mnohé z nich neproběhne ze dne na den. Je zapotřebí společné strategie.

Obchodování v místních měnách a vytvoření společné obchodní měny BRICS

Začít se vyhýbat dolaru - obchodovat mezi členy BRICS (a dokonce i mimo BRICS) s místními měnami namísto dolarů. To je relativně snadné, například Čína a Argentina to dělají už od dobu.

V krátkodobém až střednědobém horizontu - co by mohlo pomoci a může se stát nutností, je mít společnou obchodní měnu BRICS.

Ale pozor - to neznamená mít společnou měnu BRICS - jako to dělá Evropská unie s eurem - což je katastrofa, jak ví většina seriózních ekonomů.

Nelze mít společnou měnu pro skupinu politicky a geograficky odlišných zemí, které nemají společnou ústavu a místo toho si nárokují svou finanční, hospodářskou a politickou suverenitu.

Ti, kdo EU a euro vytvořili - a nebyli to Evropané -, to přesně věděli.

O co by však BRICS měl na tomto setkání usilovat, je dohodnout se na společné obchodní měně a formátu této obchodní měny. Zatímco každá členská země BRICS si udržuje svou vlastní suverénní místní měnu.

Jednou z možností by mohlo být - vytvoření virtuální měny, která by byla složena z váženého průměru vlastní měny každého člena, váženého její ekonomickou silou a dalšími parametry - což by nakonec vedlo k něčemu, co by představovalo měnu, jejíž součástí by byli všichni členové a mohli by ji používat jako obchodní nástroj - a dokonce i jako rezervní měnu.

Určitým způsobem by se jednalo o princip, který stojí za zvláštními právy čerpání MMF (SDR - Special Drawing Rights).

V žádném případě by to však nebylo SDR.

Mohla by se jmenovat BRICS TRADING CURRENCY - neboli BTC.

A pozor, BRICS TRADING CURRENCY by nebyla vytesána do kamene. Mohla by se upravovat podle toho, jak se budou měnit a vyvíjet ekonomiky členů.

Summit BRICS v Johannesburgu 2018

Shrnutí

Pokud se těchto několik pojmů

  • Pravidla pro členství v BRICS; a případně předvýběr;
    časový plán pro dosažení těchto pravidel pro zainteresované země;
  • de-dolarizace, tj. obchodování v místních měnách a dohoda o virtuální společné obchodní měně,


promítne v realizaci, a během summitu BRICS v Johannesburgu se na tom členové dohodnou - může být dosaženo velkého kroku k rozšíření a sjednocení BRICS.

Peter Koenig je geopolitický analytik a bývalý vedoucí ekonom Světové banky a Světové zdravotnické organizace (WHO), kde pracoval více než 30 let po celém světě. Přednáší na univerzitách v USA, Evropě a Jižní Americe. Pravidelně píše do internetových časopisů a je autorem knihy Imploze - ekonomický thriller o válce, ničení životního prostředí a chamtivosti korporací; a spoluautorem knihy Cynthie McKinneyové "Když Čína kýchne": (Clarity Press - 1. listopadu 2020).

Peter je výzkumným pracovníkem Centra pro výzkum globalizace (CRG). Je také nerezidentním vedoucím pracovníkem Čchung-jangského institutu Renminské univerzity v Pekingu.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x