ČESKÝ LIST

Vzájemný obranný pakt Ruska se Severní Koreou mění geopolitické hry

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Pakt zvyšuje sázky v nebezpečné hře USA s Ruskem o jaderné zbraně na Ukrajině, urychluje "návrat USA do Asie" a může tak dostat Čínu a USA do spirály eskalace, která posune novou studenou válku mimo Evropu.

Rusko a Severní Korea právě uzavřely pakt o vzájemné obraně během cesty prezidenta Putina do Pchjongjangu, která následovala po návštěvě jeho protějšku Kim Čong-una ve Vladivostoku loni v září. Tato dohoda mění geopolitické hry ze tří základních důvodů:

  • Může tak uvěznit Čínu a USA ve spirále eskalace, která přesune novou studenou válku mimo Evropu.

První výsledek lze interpretovat jako jednu ze slíbených asymetrických reakcí Ruska na vyzbrojování Ukrajiny Západem.

Pokud Rusko dosáhne vojenského průlomu přes frontovou linii, který využijí někteří členové NATO jako záminku k zahájení konvenční intervence, jež vyvolá v Evropě krizi podobnou kubánské z šedesátých let, pak by Severní Korea mohla vyvolat vlastní takovou krizi v Asii, aby připomněla USA princip tzv. "vzájemně zaručeného zničení" (MAD).

Expert Valdajského klubu Dmitrij Suslov, který je rovněž členem ruské Rady pro zahraniční a obrannou politiku a zástupcem ředitele katedry světové ekonomiky a mezinárodní politiky na Vysoké škole ekonomické v Moskvě, zveřejnil na RT článek, v němž poznamenal, že USA "ztratily strach z hřibovitého mraku". Navrhl proto "demonstrativní" jaderný test, který by západní válečné štváče znovu vyděsil, ale stejnému účelu by mohl posloužit i nový ruský pakt o vzájemné obraně se Severní Koreou.

V západním myšlení je Severní Korea synonymem pro jaderné strašení a třetí světovou válku, takže vědomí, že by mohla symetricky eskalovat v Asii ze solidarity s Ruskem v reakci na eskalaci USA v Evropě, by mohlo americké politiky přimět dvakrát si rozmyslet, zda překročí ruské červené linie. Koneckonců, už tak by bylo dost obtížné zvládnout žebříček eskalace při jedné krizi podobné kubánské, natož při dvou ve stejnou dobu na opačných koncích Eurasie.

Pokud jde o druhý bod týkající se urychlení "návratu USA do Asie", tento proces se již odehrává, jak dokazuje způsob, jakým USA utahují smyčku zadržování Číny v prvním ostrovním řetězci prostřednictvím nově vytvořeného "oddílu" s Austrálií, Filipínami a Japonskem. I přesto však USA stále lpí na svých politických představách o způsobení strategické porážky Rusku, což je důvod, proč jejich po roce 2022 zvýšená vojenská přítomnost v Evropě dosud nebyla omezena a přesměrována do Asie.

Pokud Rusko začne provádět pravidelná cvičení se Severní Koreou a předávat této zemi špičkové vojenské vybavení, pak by se USA mohly cítit nuceny urychlit svůj "návrat (zpět) do Asie" na úkor možného udržování tlaku na Rusko v Evropě. Náhlé přesměrování pozornosti USA by mohlo přimět některé spojence v NATO, aby zvážili konvenční intervenci na Ukrajině, protože USA by ji již nemusely schvalovat kvůli obtížnému zvládání nově vzniklého napětí v souvislosti se Severní Koreou.

A konečně, jakýkoli hmatatelný pokrok v urychlení "návratu (zpět) USA do Asie" by snížil možnost, že USA a Čína v dohledné době normalizují své vztahy, protože by takový krok mohl katalyzovat samopodporující se cyklus eskalace, kdy Čína reaguje na kroky USA a poté USA reagují na kroky Číny a tak dále a tak dále. USA by nemohly souhlasit s omezením své vojenské přítomnosti v severovýchodní Asii v rámci spekulativního velkého kompromisu s Čínou kvůli kvalitativně zvýšené hrozbě, kterou představuje Ruskem podporovaná Severní Korea.

"Budeme i nadále dělat vše pro to, abychom zastavili podporu, kterou Rusku poskytují země jako Írán a Severní Korea,"..."Nejrychlejším způsobem, jak ukončit válku, by bylo zabránit Putinovi, aby si myslel, že může přežít Ukrajinu a všechny její spojence," svěřil se světu se svým mokrým snem ministr zahraničních věcí USA Anthony Blinken.

Ministr zahraničních věcí USA Anthony Blinken: Spojené státy udělají vše pro to, aby zabránily Íránu a Severní Koreji posílat zbraně do Ruska za účelem války na Ukrajině.

Vzhledem k tomu, že je nepravděpodobné, že by Čína někdy přistoupila na jednostrannou dohodu s USA výměnou za normalizaci vzájemných vztahů nebo alespoň snížení amerického tlaku na lidovou republiku, například takovou, která by zachovala jakoukoli předvídatelně posílenou vojenskou přítomnost USA v severovýchodní Asii, lze tento scénář vyloučit. V takovém případě by se čínsko-americké vztahy mohly snadno dostat do pasti sebeudržujícího se cyklu vzájemné eskalace, což by mělo za následek, že Asie rychle nahradí Evropu jako hlavní dějiště nové studené války.

Shrnuto a podtrženo, ruský pakt o vzájemné obraně se Severní Koreou je geopolitickou změnou hry, protože pravděpodobně uvězní Čínu a USA ve spirále eskalace, což působí ve prospěch Kremlu, protože vytváří podmínky pro zmírnění amerického tlaku na něj v Evropě. Bude však trvat nějakou dobu, než se to projeví, takže USA mohou předtím eskalovat na Ukrajině a/nebo otevřít další frontu v Eurasii (např. ve Střední Asii a/nebo na jižním Kavkaze), takže se vše může ještě zhoršit, než se to zlepší.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu

Prosím podpořte náš projekt!

Bez vaší pomoci se neobejdeme. Vaše příspěvky pomáhají zvládat opakující se měsíční platby a udržet portál v chodu. Potřebujeme vaši pomoc a podporu

➡️ Číslo účtu 2302374672/2010

➡️ IBAN: CZ03 2010 0000 0023 0237 4672

➡️ BIC/SWIFT: FIOBC

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x