ČESKÝ LIST

Rostislav Lussier: Brazilsko-Čínská diplomacie je v současnosti kromě ruské podané ruky nejlepším záchranným lanem pro Ukrajinu. V opačném případě Rusko dorazí ukrajinskou juntu na bitevním poli.

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Takzvaný "mírový summit" ve Švýcarsku měl zřejmý výsledek. Nikam nevedl. To proto, že neúspěch takzvaných jednání byl od počátku neodvratný.

Setkání na vysoké úrovni, svolané na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, se nezúčastnilo Rusko. Jak správně argumentovala brazilská vláda, schůzka, která chce projednat kroky vedoucí k ukončení konfliktu, se nemůže konat, aniž by byly zastoupeny všechny strany konfliktu a měly stejná hlasovací práva.

Rusko nebylo pozváno. Již dříve prohlásilo, že se setkání ve Švýcarsku stejně nezúčastní, protože země opustila svůj tradiční neutrální status a připojila se k americkému a evropskému tažení proti Rusům. Ti, kdo z Vás však stále hájí zastaralou teorii o tom, jak je Švýcarsko neutrální zemí, připomínám (mimo jiné) i skutečnost, že v roce 2023 Švýcarsko a NATO podepsaly (bez povšimnutí médií) prohlášení o spolupráci, které Švýcarsko v podstatě povýšilo do role člena této zločinecké organizace, ale také do role přímého účastníka války na Ukrajině a to s ohledem na financování a vyzbrojování současné Kyjevské junty Volodymyra Zelenského, spolupráce v kybernetice a komunikační technologii s NATO, které vede s Ruskem zástupnou válku, přičemž víme, že veškeré navádění moderních zbraňových systému jsou příliš složité na ovládání, a tak je navádějí přímo vojáci NATO na dálku. Dále spolupráce v komunikačních systémech s NATO umožňuje ozbrojeným silám Ukrajiny (OSU) zaměřovat nepřítele například skrze satelity. Švýcarská spolupráce s NATO tedy zahrnuje i pro ukrajinskou juntu důležité zvýšení interoperability mezi leteckými silami a komunikačními systémy.

"Neutrální" Švýcarsko a NATO podepsaly v roce 2023 prohlášení o spolupráci. Švýcarská prezidentka Viola Amherdová si potřásá rukou s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem

"Plánuje se také zvýšení švýcarské přítomnosti v centrech odbornosti NATO a přidělení druhých důstojníků do zařízení NATO," uvedla Švýcarská federální rada v prohlášení.

Požadavkem ukrajinské vlády vždy bylo, aby se Rusko mírových jednání neúčastnilo. Vysoká diplomacie však nemůže fungovat podle stejných zásad jako válečná propagandistická kampaň. Bez ohledu na to, jak moc považujete nepřítele za démona, je nezbytné s ním vyjednávat, když ho nemůžete porazit na bojišti. A Ukrajina prohrává s Ruskem na bitevním poli.

V tomto smyslu může být více v zájmu ukrajinské vlády než Ruska navázat mírová jednání. Ukrajina nemá vyhlídky na znovuzískání ztracených území - naopak, mohla by ve prospěch Ruska ztratit ještě více území.

Zelenského popírání je typické pro rozmazlené dítě, které si zvyklo na přepychové dárky, jež téměř denně dostává od západních tatínků a tetiček. Žádný z těchto dárků však nemá kýžený účinek. Jediným řešením pro Ukrajinu je vyjednávání.

Brazílie jako vláda, která se od samého počátku profilovala jako aktér stabilizace světového míru, se důsledně drží diplomatických a mírových zásad své zahraničněpolitické tradice i myšlenek vyjádřených prezidentem Lulou.

Postoj Brazílie byl spíše pragmatický než ideologický. Lula jednal se Zelenským i Putinem. Ukrajinského i ruského prezidenta "pošťouchl" s tím, že oba mají na válce stejný díl viny. Koneckonců, řekl Lula, ti, kteří nechtějí válku, si musí sednout a promluvit si. A ten rozhovor nemůže být se zdí, ale s druhou stranou.

Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) si v Pekingu potřásá rukou s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem (AP).

Je tedy přirozené, že Brazílie na summit ve Švýcarsku nevyslala svého vysokého představitele a nepodepsala ani závěrečnou deklaraci. Chování Brazílie je v souladu s chováním ostatních zemí, které na rozdíl od Švýcarska zaujaly skutečně neutrální postoj.

Jihoafrická republika, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Indie (všechny země BRICS) rovněž odmítly podepsat závěrečnou deklaraci setkání, protože se rovněž domnívají, že bez druhé strany konfliktu, Ruska, nelze vést seriózní jednání. Nechtějí se připojit k čiré propagandě, kterou byla deklarace, ani k summitu jako celku.

Výsledkem bylo, že namísto izolace Ruska byl švýcarský summit obrovským vítězstvím Moskvy. Výstřel, který vypálil Zelenský a jeho sponzoři, se obrátil proti nim.

Sama švýcarská prezidentka Viola Amherdová musela přiznat, že Rusko je třeba do jednání zapojit. Jednostranný summit nemá budoucnost.

Naopak schůzka, na níž by Rusové byli zastoupeni za stejných podmínek jako ukrajinská strana, je jedinou cestou k dosažení diplomatického úspěchu. A taková schůzka by přitáhla nejvyšší mezinárodní pozornost, protože by se jí zúčastnily i země, které do Švýcarska nejely nebo se nepřipojily k závěrečné deklaraci.

A těmito zeměmi jsou právě představitelé takzvaného "globálního Jihu", tedy světové většiny, která tvoří země historicky utlačované americko-evropskou menšinou. Tato většina nemá na rozdíl od menšiny zájem na pokračování války s cílem oslabit Rusko.

Zdá se, že Zelenského vláda si uvědomila, že cesta, kterou dosud zvolila, nikam nevede - a to ani v zájmu Ukrajiny a jejích spojenců. Rusko od roku 2022 pouze posílilo, nikoli naopak. Údajná izolace Ruska od "mezinárodního společenství" není nic jiného než propagandistická rétorika.

Andrej Jermak - Ukrajinský politik, filmový producent a právník. Je vedoucím kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského. Do této funkce byl jmenován 11. února 2020.

"Myslíme si, že bude možné pozvat zástupce Ruska," řekl Andrej Jermak, vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře, s odkazem na nový, "reprezentativnější" summit, jehož cílem by bylo "ukončení války a vyřešení krize".

Je stále jasnější, že jedinou schůdnou cestou jsou jednání, jaká navrhují Brazílie a Čína, které společně deklarovaly potřebu schůzky, na níž by byly všechny válečné strany zastoupeny za rovných podmínek.

Takový summit, který je možný více než kdy jindy, by byl historickým vítězstvím brazilské diplomacie a promítl by se do něj bezprecedentní vliv Brazílie. Všechny skutečně neutrální země - globální většina - souhlasí s návrhem, jako je ten čínsko-brazilský. A válečnické země (USA a Evropa) už prakticky nemají na výběr: buď zasednout k jednání s Ruskem, nebo prohloubit vlastní krizi udržováním války na Ukrajině, kterou Rusko vyhrává.

Rostislav (Lucifer) Lussier: Vydavatel Českého listu, politolog, publicista, geopolitický analytik, analytik ozbrojených konfliktů

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu

Prosím podpořte náš projekt!

Bez vaší pomoci se neobejdeme. Vaše příspěvky pomáhají zvládat opakující se měsíční platby a udržet portál v chodu. Potřebujeme vaši pomoc a podporu

➡️ Číslo účtu 2302374672/2010

➡️ IBAN: CZ03 2010 0000 0023 0237 4672

➡️ BIC/SWIFT: FIOBC

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x