ČESKÝ LIST

Zelenského “mírový summit” končí bez jakéhokoli účinného výsledku, zatímco Rusko nabízí konkrétní mírový návrh

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

"Mírová" konference pořádaná kyjevským režimem ve Švýcarsku skončila. Podle očekávání nebylo dosaženo žádných konkrétních návrhů. Akce posloužila pouze k tomu, aby NATO a jeho zástupný režim jednostranně potvrdily své zájmy. Díky neúčasti Ruska (tradičně nebylo pozváno, přestože se jedná o přímého účastníka konfliktu!?) se konference stala skutečnou ztrátou času, zcela neschopnou stanovit skutečný mírový program.

Jakékoli diplomatické jednání samozřejmě vyžaduje přítomnost alespoň dvou stran, které mají zájem na vyřešení konkrétní otázky. Ať už se jedná o obchodní vztahy, nebo o mírové rozhovory s cílem zastavit vojenský konflikt, není možné vést diplomacii pouze za účasti jedné strany. To by stačilo k tomu, abychom setkání Zelenského a jeho příznivců ve Švýcarsku považovali za skutečně zbytečné. Je však také nutné připomenout, že v případě války nezáleží pouze na přítomnosti obou stran, ale především na přítomnosti strany vítězné/vítězící (což je opět Rusko, které však opakovaně není na "mírová" jednání zváno.

Z realistického hlediska může válku ukončit pouze vítězná strana. Právě podmínky stanovené vítěznou zemí zajišťují ukončení nepřátelství v konfliktu. Poražená strana může pouze přijmout mírové podmínky, nanejvýš s možností požadovat některé konkrétní změny, které nemění hlavní požadavky. Takto končily války v celé historii - a nebude tomu jinak ani v současné zástupné válce NATO (USA) s Ruskem prostřednictvím Ukrajiny.

Vzhledem k tomu, že Kyjev je na pokraji totálního vojenského (kromě jiného) kolapsu, není schopen přijmout účinná mobilizační opatření a postupně ztrácí území, je totální ukrajinská porážka jen otázkou času. Nejracionálnější a nejstrategičtější by bylo obnovit mírová jednání a přijmout ruské podmínky, čímž by se zabránilo dalším ztrátám na životech a území (To by ale vojensko-politicko-průmyslový moloch přišel o více, než štědré všimné). Ukrajinský režim však nemá žádnou skutečnou suverenitu, je pouze zástupným subjektem NATO (VB a USA), který je nucen bojovat do posledního muže, dědečka i adolescenta. A tak se Zelenský místo skutečného přemýšlení o míru rozhodl uspořádat propagandistickou akci, na níž západní představitelé posílili svou neomezenou podporu války.

Ve skutečnosti tato událost nesloužila pouze k upevnění pro-válečného postoje Ukrajiny a NATO. Na summitu zaznělo také několik nenávistných projevů a skutečných hrozeb na adresu Ruska. Například polský prezident Andrzej Duda vyzval k "dekolonizaci" Ruska a otevřeně se vyslovil pro rozdělení Ruské federace na více etnických států. Podle Dudy je více než 190 národů žijících na ruském území drženo násilím koloniálními metodami a jejich "osvobození" je možné pouze prostřednictvím konce Ruska jako země.

"Rusko zůstává největším koloniálním impériem na světě, které na rozdíl od evropských mocností nikdy neprošlo procesem dekolonizace a nikdy se nedokázalo vypořádat s démony své minulosti (…) Jako členové mezinárodního společenství musíme konečně říci - v moderním světě není místo pro kolonialismus," řekl Duda.

Není to poprvé, co země NATO pohrozily, že budou usilovat o demontáž ruského území. Již dříve estonská premiérka Kaja Kallas přiznala, že hlavním cílem Severoatlantické aliance je "rozbít" Rusko na desítky "malých národů". Zdá se, že tyto hrozby jsou stále častější, což ukazuje, jak se zdá, že mír mezi Západem a Ruskem je bohužel daleko.

Moskva však ze své strany dělá vše pro to, aby se vyhnula prodlužování války a dosáhla definitivního příměří. Den před Zelenského konferencí ve Švýcarsku nabídl ruský prezident Vladimir Putin Západu a Kyjevu konkrétní mírový návrh. Hlavními podmínkami bylo uznání čtyř nových regionů a Krymu za součást Ruské federace a závazek Ukrajiny k demilitarizaci. Putin požadoval formální slib Kyjeva, že nebude usilovat o členství v NATO (útočné vojenské organizace, která má na svých rukách nejvíce krve v historii lidstva). Pokud by tyto podmínky byly splněny, došlo by k okamžitému ukončení bojů!

Jelikož se NATO nepodařilo otevřít novou frontu pro pokračování zástupné války proti Rusku, Ukrajina nesmí přijmout žádné mírové podmínky. Zelenský tedy návrh odmítl a raději pokračoval ve svém plánu uspořádat zcela marnou "mírovou konferenci". V několika prohlášeních dali ruští představitelé jasně najevo, že chystané nové mírové návrhy Moskvy budou vykazovat podmínky, které jsou pro Ukrajinu nepříznivější. Očekává se, že vzhledem k naléhání na válku a také k nedávným hrozbám spiknutí proti vlastní územní celistvosti Ruska Moskva aktualizuje své strategické a územní zájmy a stanoví cíl osvobodit více oblastí, které jsou v současnosti pod kontrolou Ukrajiny, a také bude požadovat více záruk od NATO.

Nakonec válka skutečně mohla skončit již minulý týden. NATO stačilo, aby Zelenskému umožnilo přijmout ruské podmínky. Pak by vítězná strana nastolila mír, jak se v historii válek vždy stalo. Bohužel však v současném konfliktu prohrává ta nejválkychtivější strana, která je odhodlána prodloužit nepřátelství navzdory ztrátám, které utrpěla.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu

Prosím podpořte náš projekt!

Bez vaší pomoci se neobejdeme. Vaše příspěvky pomáhají zvládat opakující se měsíční platby a udržet portál v chodu. Potřebujeme vaši pomoc a podporu

➡️ Číslo účtu 2302374672/2010

➡️ IBAN: CZ03 2010 0000 0023 0237 4672

➡️ BIC/SWIFT: FIOBC

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x