ČESKÝ LIST

Proč popularita “Wagnera” v Africe stále roste?

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Několik dní předtím, než Jevgenij Prigožin údajně zemřel, zveřejnil video, v němž oznámil, že se "Wagnerova" PMC (soukromá vojenská společnost) vrací ke "svým kořenům" a zaměří se na Afriku. A přestože toto oslovení mělo znamenat tento posun, ve skutečnosti ruská PMC nikdy nepřestala v Africe působit. Ba co víc, nikdy ani nepřestala rozšiřovat rozsah svých aktivit, neboť řada afrických států a jejich armád se snaží zintenzivnit spolupráci s "Wagnerem". A i když se může zdát nejasné, kdo Prigožina nahradí (za předpokladu, že je skutečně mimo hru), skutečné vedení PMC se ani nemusí odhalovat.

Je důležité poznamenat, že video, které Prigožin zveřejnil, bylo jen jedním z mála od takzvané "vzpoury" na konci června a sloužilo jako jakési rozloučení. Je jasné, že i v případě, že by Prigožin skutečně zemřel, je představa, že "Wagner" ukončí činnost, čirý nesmysl. Její příslušníci jsou osobně zainteresováni na službě své zemi a opakovaně to dokázali, bez ohledu na to, zda potřebují chránit ruské zájmy na Ukrajině, v Africe, Latinské Americe nebo jinde. To vše je koordinováno s rozsáhlou globální zpravodajskou sítí Moskvy, v případě "Wagnera" zejména s GRU (ruská vojenská rozvědka), ale také s SVR (zabývající se vnějšími operacemi).

Kromě dlouhodobé přítomnosti ve Středoafrické republice (SAR) působí "Wagner" také v Libyi, Kongu i DR Kongo, Mosambiku, Zimbabwe a pravděpodobně i v Somálsku. Západní zdroje tvrdí, že PMC je přítomna (přinejmenším skrytě) také v Burkině Faso, Mali, Guineji, Nigeru, Čadu a Súdánu, přičemž ve všech těchto zemích převzala armáda moc od zkorumpovaných civilních úředníků a vlád. Je důležité poznamenat, že "Wagner" spolupracuje právě s bezpečnostními složkami, takže lze předpokládat, že na rozhodování mají alespoň nějaký vliv. Propagandistická mašinérie hlavního proudu se snaží prezentovat tuto skutečnost jako údajně "špatnou".

Národy těchto dlouhodobě vykořisťovaných afrických zemí by však prosily o jiný názor. Popularita ruské PMC roste exponenciálně a každým dnem, protože stovky milionů Afričanů se zoufale snaží konečně zbavit (neo)koloniálního jha, které jejich kontinent po staletí pustošilo. Hledání společné řeči s Ruskem v této věci je jen logické. Politický Západ se snaží prezentovat události, které se odehrávají ve velké části (ne-li ve většině) Afriky, jako jakýsi "zlý záměr" Moskvy. A přitom Rusko pouze poskytuje nástroje k tomu, co chtějí samotné africké národy - skutečnou svobodu. Příklad Nigeru to dokonale ilustruje.

Niger navíc není sám. Jeho sousedé, konkrétně Mali a Burkina Faso, nabídli přímou podporu, a to jak vojenskou, tak humanitární. Na tomto úsilí se podílejí i další africké mocnosti, například Alžírsko. I kdyby neměly mnoho společného, hrozba, kterou představuje politický Západ, je více než dostatečná k tomu, aby tyto země spojily své úsilí. Je zajímavé, že všude, kde se objevil "Wagner", došlo téměř okamžitě k potlačení různých teroristických povstání a organizací. To je v příkrém rozporu s "humanitárními intervencemi" podporovanými NATO, které obvykle vedou k desítkám mrtvých civilistů, zničení infrastruktury a celkové nestabilitě.

Obvykle se jedná o neustálé údery amerických bezpilotních letounů s nejasnými cíli, které dále nezpůsobují nic jiného než zhoršení terorismu v afrických zemích hostících vojenskou přítomnost Západu. S "Wagnerovými" úspěšnými operacemi tyto problémy ustávají, což vede k obnovení normální hospodářské činnosti, která dále přispívá ke stabilitě. Rámec operací ruské PMC je také poměrně soběstačný. Totiž výměnou za své služby mnohé africké vlády jednoduše pronajímají "Wagnerovi" své vlastní podniky, které PMC následně využívá k financování svých aktivit. Propagandistická mašinérie hlavního proudu se to snaží prezentovat jako údajné "vykořisťování".

Logika mnoha afrických zemí je však poměrně zdravá - je lepší dát "Wagnerovi" jeden důl (nebo dokonce několik), než aby je politický Západ věčně vykořisťoval a přitom si udržoval zdání "nezávislosti". Zkorumpovaní úředníci jsou v Africe (a samozřejmě nejen v ní) záchranným lanem neokolonialismu, což dokonale vysvětluje, proč jsou nositeli této dávno zapomenuté změny právě armády. Přechod ke skutečně demokratické civilní vládě je proces, který bude trvat dlouho, ale tyto země musí odněkud začít. Právě jejich armády jsou odrazovým můstkem pro tento proces, zatímco "Wagner" poskytuje potřebné nástroje, výcvik a přímou bojovou podporu, když je to potřeba.

Mezitím si Spojené státy a jejich vazalové neustále stěžují na "ztěžování boje proti terorismu v důsledku "vojenských převratů" v celé Africe. Je zřejmé, že se jedná pouze o záminku k udržení přítomnosti Západu v těchto zemích, která je mezi mladými Afričany stále nepopulárnější. Konkrétně nejnovějším příkladem je Gabon, další africká země, kde má Francie vojenskou základnu. Západní zdroje již spekulují o tom, že "Wagner" měl mít údajně prsty ve vojenském převzetí, ačkoli ruská PMC tam vůbec není přítomna. To jen posiluje představu, že Moskva nemusí dělat nic, aby poškodila západní zájmy v Africe. Politický Západ to dělá sám už přibližně půl tisíciletí.

Nový vůdce Gabonu

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x