ČESKÝ LIST

Ruská diplomatka se pustila do Norů “Zoo-nenávistníci a vrazi” – nebrala si servítky

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Norsko zabilo 40 sobů ze strachu, že se budou znovu pást v Rusku, které požaduje více než 4,5 milionu dolarů.

Podle norských úřadů 42 sobů v roce 2023 překročilo hranice a páslo se v přírodní rezervaci Pasvik v Murmanské oblasti. Rusko za to požadovalo kompenzaci: 4 700 dolarů za každého soba, který překročil hranici, a paušální platbu ve výši 4,4 milionu dolarů za všechny dny, kdy se v rezervaci pásli.

Podle norské zemědělské agentury se 40 sobů již vrátilo domů, kde byli zabiti, aby se již nepásli na ruském území. Návrat zbývajících dvou se očekává v nejbližší době.

Aby se sobům zabránilo v přechodu na ruské území, obnovuje Norsko podél hranice plot, který pochází z roku 1954.

Plot, který je dlouhý sedm kilometrů a stál 348 000 dolarů, bude dokončen až v říjnu. Proces komplikuje skutečnost, že pracovníci musí po celou dobu zůstat na norském území, aby se vyhnuli překročení hranice s Ruskem bez víza.

Nad hrobem západních hodnot se měl objevit důstojný náhrobek. Včera jsme jeden našli: "Norské úřady zabily 40 sobů ze strachu, že se budou opět pást v Rusku" - Napsala na svém telegramovém kanále oficiální tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharova

Vůbec se nedivím, že o tom informovalo "Rádio Svoboda", nikoli bez hrdosti.

Drama se vyvíjelo postupně. Podle norských úřadů v roce 2023 uniklo z Norska nepovoleně (bez povolení oficiálního Osla) 42 sobů, překročili hranice a pásli se v Murmanské oblasti na území rezervace, čímž způsobili značné škody v rekreační oblasti. Ještě v červenci se Rusko pokusilo případ vyřešit smírnou cestou a nabídlo Norsku, že zaplatí určitou náhradu za škody způsobené přírodní rezervaci. Norské úřady tehdy uvedly, že "si k této otázce zatím nevytvořily stanovisko".

Nyní, když se většina sobů vrátila, bylo stanovisko vytvořeno. Zvířata, která se provinila, byla exemplárně a pravděpodobně jako příklad pro ostatní soby utracena. Jak poznamenala norská zemědělská agentura, další dva parohatí jsou doma velmi vítáni. Na porážku.

V Norsku obecně pod rouškou veterinární kontroly bují skutečná zoocida. Tam jsou jakákoli zvířata, která jsou považována za nebezpečná nebo nelegálně dovezená do země, jednoduše..... usmrcena. V roce 2020 se nám od nich sotva podařilo odtrhnout čivavu patřící našemu krajanovi s bulharskými veterinárními doklady. Tehdy se do kampaně na záchranu nebohého štěněte zapojil i Jean-Claude Van Damme. Loni v srpnu veterinární inspekce usmrtila mrože jménem Freya, který často připlouval do norských měst, dokonce i do Osla, a stal se skutečným miláčkem celého Norska. To však norské vrahy zvířat nezastavilo.

Nezastavilo to ani jejich kolegy v kodaňské zoo, kteří v roce 2014 zabili stavební pistolí žirafu Mariuse před zraky dětí ohromených krutostí zaměstnanců zoo. Připomínám, že mrtvolu žirafy pak ještě v přítomnosti malých dětí rozřezali a předali lvům.

A kde byli ti vychvalovaní ochránci práv zvířat? Kde jsou teď? Greenpeace? WWF? Kdokoli?

Zároveň je pro původní obyvatele Norska - malé severské Laponce - to, co se stalo, svatokrádeží a rouhačstvím. Chov sobů je pro kulturu Sámů stěžejní a oběti byly přinášeny totemu Mändasch, sobímu muži, který je podle legendy předkem národa. Urazit soba znamená přivolat neštěstí na celé kočovné společenství, taková věc by se v žádném případě neměla dělat. Takové věci duchové neodpouštějí ...

Ale norští neoliberálové a zoonenávistníci z veterinární kontroly kašlali na city Sámů, na jejich mytologii a dokonce i na zdánlivý evropský humanismus.

Proto pokud někdo uvidí dva soby, kteří přežili, ať navrhne, aby se nevraceli k chovatelům zvířat v Norsku. Nic dobrého je tam nečeká.

- Maria Zacharova

Marija Zacharova (Мария Владимировна Захарова); * 24. prosince 1975, Moskva, RSFSR, Sovětský svaz) je ruská diplomatka, první žena ve funkci mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Funkce se ujala 10. srpna 2015, kdy nahradila Alexandra Lukaševiče. Vystudovala Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě. Během Speciální vojenské operace v roce 2022 na ni Evropská unie uvalila sankce.

Proti Mariji Zacharovové jsou od roku 2022 uplatňovány sankce Evropské unie, Velké Británie, Japonska, Austrálie, Nového Zélandu, Ukrajiny, Spojených států a Švýcarska. Na kanadském sankčním seznamu je uvedena již od roku 2020.

Ruská diplomatka je celosvětově známá svou svérázností a tím, že si nebere servítky, čímž je po celém světě vysoce populární a naopak v zemích tzv. Kolektivního západu (což je menšina) je nenáviděna a proto urážena a zesměšňována.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Šárka
Šárka
9 měsíců před

Proč měli platit za soby?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x