ČESKÝ LIST

USA a Finsko jednají o obranné dohodě, která by vedla k nasazení amerických vojáků

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Washington a Helsinky připravují novou dohodu o obranné spolupráci, v jejímž rámci by mělo dojít k vyslání amerických vojáků a pořádání vojenských cvičení ve Finsku.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vystavuje ve středu 18. května 2022 v Bruselu žádosti Švédska a Finska o členství ve vojenské alianci. (Johanna Geron, Pool via AP)

Washington a Helsinky pracují na nové dohodě, která by upravovala vojenské vztahy mezi oběma zeměmi. Finsko se nedávno stalo třicátým prvním členem NATO, čímž se zdvojnásobila hranice aliance s Ruskem.

Podle finských státních médií YLE News Helsinky a Washington jednají o nové dohodě o obranné spolupráci (DCA). YLE uvedla, že nová dohoda bude "výrazným odklonem od předchozí" DCA s USA.

Finsko před svým vstupem do NATO na začátku tohoto roku zastávalo dlouhodobou politiku oficiální neutrality. Helsinky však v posledních desetiletích navázaly s blokem hluboké vztahy. Nová DCA rozšíří americkou vojenskou přítomnost na několik finských základen, včetně přístavů a letišť.

Výstup uvádí, že nová DCA "umožní přítomnost zahraničních jednotek po delší dobu, konkrétně pro konvenční vojenská cvičení... [a] poskytne americkému vojenskému personálu přístup do zařízení a oblastí ve Finsku pro výcvik, skladování zbraní a údržbu vybavení".

Válečné hry (vojenská cvičení) a vojáky NATO bude Rusko, které s Finskem sdílí hranici dlouhou 800 mil, považovat za provokaci. Helsinky již hostí vojáky NATO na vojenských cvičeních v blízkosti ruských hranic.

"Imperiální" Rusko obklíčené "mírotvornou obrannou" aliancí NATO

Když Helsinky loni oznámily svůj záměr připojit se k severoatlantickému bloku, Kreml varoval před dalším rozmístěním mezinárodních jednotek ve Finsku. Minulý týden Moskva oznámila, že rozmístí další vojenské prostředky u svých hranic se členy NATO.

Finská jednání vyjádřila určité výhrady k rozšíření DCA s USA. YLE vysvětluje, "že dohoda vylučuje jaderné zbraně", a Helsinky chtějí, aby veškeré rozmístění integračních jednotek bylo označeno jako dočasné.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu.

Hranice Finska s Ruskem díky NATO stane třecí konfliktní zónou
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x