ČESKÝ LIST

Argentina na pokraji kolapsu: “Anarchokapitalista” Javier Milei je součástí programu Světového ekonomického fóra – WEF

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Tento týden byl v Argentině zvolen nový prezident. Stal se jím Javier Milei, muž z finančního sektoru bez politických zkušeností, který sám sebe označuje za "anarchokapitalistu".

Nově zvolený extrémně pravicový prezident Argentiny Javier Milei

Během volební kampaně Milei oznámil, že chce zrušit řadu ministerstev a argentinskou centrální banku, privatizovat rozhlasové a televizní vysílání, zavést americký dolar jako národní měnu a organizovat obchod s lidskými orgány v tržním hospodářství. Ihned po svém zvolení oznámil, že jeho první cesty povedou do USA a Izraele.

Kdo je tento muž a čeho dosáhne?

Javier Milei je 53letý ekonom, který pracoval ve velké bance HSBC a v minulosti působil jako poradce argentinské vlády. Deset let byl hlavním ekonomem společnosti Corporación América International, provozovatele letiště a jednoho z nejvýznamnějších koncesionářů argentinského státu - a partnerské společnosti Světového ekonomického fóra. Prezident společnosti, miliardář a přispěvatel WEF Eduardo Eurnakian, Mileiho povýšil a přivedl do politiky - zajímavá paralela s ukrajinským prezidentem Zelenským a jeho mecenášem, miliardářem Kolomojským. Eurnakian se však od svého chráněnce distancoval po Mileiových urážlivých výrocích na adresu papeže Františka.

Pravicový populista Javier Mealey, který zvítězil v argentinských prezidentských volbách, přijímá gratulace.
Miley prosazuje dolarizaci ekonomiky, privatizaci, včetně školství a zdravotnictví, a odmítnutí spolupráce s Čínou, Brazílií a Ruskem ve prospěch USA a Izraele. Kromě toho se Mealey staví proti vstupu Argentiny do skupiny BRICS.

Stejně jako Zelenský a jeho předchůdce ve funkci argentinského prezidenta Alberto Fernandez je Milei uveden na seznamu Světového ekonomického fóra jako přispěvatel do jeho agendy. Ve skutečnosti v nedávné minulosti důsledně zastupoval postoje WEF. Ačkoli byl původně proti očkování, během koronavirové krize se zasazoval o povinné očkování, ve válce na Ukrajině stojí pevně na straně Zelenského režimu a ve válce v Izraeli stojí po boku Izraelských IDF a Benjamina Netanjahua.

Nový argentinský prezident Javier Miley má své alter ego, superhrdinu generála Ancapa
Ve videu předvádí ódu na argentinskou hospodářskou krizi před několika lety. - Zdá se, že komediant Zelenský má těžkého protivníka.
Není to vtip.

Volební kampaň, která vynesla Mileiho k moci, se odehrávala v době mimořádně obtížných sociálních a ekonomických podmínek pro argentinský lid. Padesát procent Argentinců je závislých na státních platbách a 40 % žije pod hranicí chudoby. Až do padesátých let 20. století byla Argentina nejbohatší zemí Jižní Ameriky a její životní úroveň byla srovnatelná s Evropou.

Skutečnost, že od té doby to jde s ní z kopce, je způsobena především tím, že se země stále více zadlužuje a stává se tak stále více závislou na Mezinárodním měnovém fondu MMF. Do dnešního dne Argentina obdržela od MMF více než 20 půjček, včetně největší půjčky, kterou kdy MMF poskytl, ve výši 57 miliard dolarů v roce 2018. V současné době země dluží MMF 44 miliard dolarů. Půjčky MMF samozřejmě nejsou k dispozici bez jasných pokynů ze strany finanční instituce kontrolované Spojenými státy. Všechny půjčky jsou vázány na tzv. programy strukturálních úprav, které prostřednictvím přísné politiky úsporných opatření snižují životní úroveň většiny obyvatel.

Milei nyní oznámil, že hodlá tuto úspornou politiku posunout na zcela novou úroveň tím, že zcela oseká sociální sektor. Jinými slovy, chce postupovat podobně jako řecká vláda v době krize eura. Důchody klesnou, zdravotnictví a školství čekají drastické škrty a ceny energií se zcela jistě zvýší - to vše ve prospěch MMF.

Zrušením centrální banky Milei rozhodně neposune zemi ani o krok vpřed, protože nahrazení pesa a zavedení amerického dolaru Argentinu neosvobodí, ale učiní ji stoprocentně závislou na americké centrální bance, Federálním rezervním systému, a její měnové politice, čímž se Argentina stane kolonií Spojených států.

Skutečnost, že Mileiho volili především chudí mladí Argentinci, je objevná. Na jedné straně to ukazuje, že sociální média a finančníci, kteří za nimi stojí, mu zřejmě poskytli velkou podporu, na druhé straně to však také ukazuje sociální zoufalství mnoha lidí, kterým v těchto volbách zbyla jen volba mezi morem a cholerou.

Každopádně jedno je jisté: Milei bude jako prezident od prvního dne prosazovat agendu digitálně-finančního komplexu, podřídí se FEDu, který je nyní závislý na BlackRocku, a spustí nejtvrdší a nejpřísnější úsporný program v dosavadní historii Jižní Ameriky. Tím se však dostane do přímé konfrontace s většinou argentinského obyvatelstva. Rozčarování, které brzy zažijeme, bude nesmírně velké - a zcela jistě povede k obrovským sociálním otřesům v zemi.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x