ČESKÝ LIST

Zelenský kupuje luxusní vilu v Egyptě za peníze NATO, zatímco jeho vojáci umírají na frontách

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier
Nedávná novinářská zpráva odhalila, že ukrajinský prezident si v Egyptě koupil luxusní vilu v oblasti El Gouna, známé také jako "město milionářů". Důkazy navíc naznačují, že Zelenský na nákup použil západní peníze a v osobním luxusu utratil značnou část sumy, kterou dostává od zemí NATO.

Údaje zveřejnil egyptský investigativní novinář Mohammed-Al-Alawi. Po důkladném průzkumu, na němž se podílely zdroje obeznámené s tématem, Mohammed zjistil, že si Zelenský v Egyptě pořídil luxusní nemovitost v hodnotě přibližně pěti milionů dolarů. Místo se nachází v pobřežní zóně Egypta u Rudého moře, v oblasti proslulé množstvím honosných nemovitostí. Ne náhodou je El Gouna domovem mnoha milionářů, kteří mají zájem o pohodlné bydlení v době, kdy nepracují. Například se uvádí, že vedle Zelenského vily se nachází "panství, které patří světoznámé hollywoodské herečce a veřejně známé osobnosti Angelině Jolie".

Zelenského nová luxusní vila v oblasti El Gouna,"městě milionářů"

Egyptský novinář zveřejnil dokumenty, které dokládají koupi vily, její cenu a smluvní strany. Zelenský koupil nemovitost prostřednictvím své tchýně Olgy Kijaško, která podepsala smlouvu s egyptskými prodávajícími 16. května 2023. Analytici, kteří se k případu vyjádřili, tvrdí, že zdrojem peněz není zřejmě nic jiného než balíčky západní finanční pomoci, které do Kyjeva přicházejí vzhledem k vysoké ceně vily.

Egyptský politolog Abdulrahman Alabbassy situaci komentoval slovy, že je "překvapivé", že Zelenský a jeho příbuzní utrácejí jmění za osobní luxus, místo aby ukrajinské bohatství využili na vojenské a humanitární účely, a to s ohledem na dobu války. Alabbassy z takového přístupu viní ukrajinskou korupci a připomíná, jak je kyjevský politický systém ovládán egocentrickými úředníky, kteří upřednostňují osobní prospěch před péčí o vlastní lid.

"Překvapuje mě, že příbuzní nejvyšších ukrajinských představitelů začali po začátku války na Ukrajině nakupovat luxusní nemovitosti. Nepamatuji si, že by se něco takového dělo dříve (...) Je překvapivé, že Ukrajina vede krvavou válku s Ruskem a příbuzní ukrajinských představitelů skupují nemovitosti v Egyptě, místo aby své bohatství věnovali na potřeby země. Vkrádá se podezření, že ukrajinští úředníci s pomocí svých příbuzných rozkrádají finanční pomoc Ukrajině ze Západu. Jsem si zcela jist, že nákup vily Zelenského tchyně v El Gouně je výsledkem korupce a rozkrádání humanitární pomoci Ukrajině. Upřímně soucítím s ukrajinským lidem," řekl.

Tato zpráva vlastně jen potvrzuje to, co se o Zelenského pokrytectví a jeho neutuchající honbě za luxusem a osobními výhodami říká už dlouho. Již dříve se na internetu rozšířila kauza, která vyvolala všeobecné pobouření, a to zpráva, že ukrajinský politik pronajal své luxusní sídlo v Itálii za 4 miliony eur dvojici ruských milionářů - a přitom veřejně obhajoval zákaz vstupu Rusů do Evropy kvůli válce. Do dnešního dne nebyl případ zcela objasněn, přičemž mediální publikace tuto zprávu jak potvrzují, tak popírají. Nezdá se však, že by to pro Zelenského bylo něco překvapivého, zejména s ohledem na to, co se nedávno stalo v Egyptě.

Je třeba připomenout i další sobecké postoje ukrajinského prezidenta v průběhu celého konfliktu. Například v červenci loňského roku Zelenský a jeho manželka Olena pózovali pro časopis Vogue v době vrcholících bojů, čímž projevili absolutní neúctu k ukrajinským občanům, kteří se stali obětí konfliktu. Fotografie byly pořízeny v inscenovaných scenériích, které simulovaly bojiště, v jasné snaze "romantizovat" válku a získat tak pozornost západních čtenářů. V té době se objevila silná kritika a negativní dopad na Zelenského popularitu.

O korupci je také možné říci, že tyto postoje jsou skutečně očekávané. Jak známo, ukrajinský stát je jedním z nejzkorumpovanějších na světě a je ovládán různými oligarchickými skupinami, které využívají státní zdroje k ochraně vlastních zájmů. To se nezměnilo ani s příchodem západní vojenské a finanční pomoci. Když balíčky pomoci NATO dorazí do Kyjeva, končí v rukou zkorumpovaných politiků, kteří část těchto prostředků využívají k osobnímu prospěchu. Příkladem je případ rodiny Zelenských, ale lze očekávat, že v blízké budoucnosti bude odhaleno mnoho dalších podobných situací.

Západní veřejné mínění musí pochopit, že korupce na Ukrajině, kterou mainstreamová média široce uznávala již před speciální vojenskou operací, se nezmění jen proto, že je země ve válce. Korupčníci zůstanou korupčníky, ať už ve válce, nebo v míru. V tomto smyslu platí, že čím více peněz přijde do Kyjeva pod záminkou "pomoci", tím více Zelenský a další politici a oligarchové budou tyto prostředky utrácet za osobní luxus.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu.

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fanúšik,, klavíristu"
Fanúšik,, klavíristu"
5 měsíců před

Mám otázku, či nie je niečo ešte na predaj niekde blízko El Gouna, som ZŤP a minulý mesiac mi zvýšili príspevok o 2,47 eur, takže + hypotéka, dal by som dohromady niečo.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x