ČESKÝ LIST

Dr. Paul Craig Roberts: Útok Hamásu na Izrael je záhadný: “Bojovníci Hamásu vstoupili do Izraele, aniž by byli odhaleni”

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Ptají se mě na izraelsko-palestinský konflikt, který jako by odváděl pozornost od konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Lidé, myslím tím lidi, kteří dávají pozor, se ptají, proč Palestinci takto napadli Izrael, protože to Netanjahuovi poskytuje záminku k tomu, aby si zabral zbývající kousky Palestiny a zničil pásmo Gazy, čímž by se zbavil řešení dvou států dobytím. Kdo může vinit Izrael poté, co Palestinci zabíjeli Izraelce a brali rukojmí?

Slyšel jsem oficiální vysvětlení palestinské proradnosti, ale vysvětlení útoku nemám. Zdá se, že by muselo jít o víc než perfidii. Souhlasím se čtenáři, že se to u Hamásu zdá zvláštní, protože to hraje do karet Izraeli. Souhlasím také s tím, že na útoku je podivné ještě něco jiného. Jak se do pásma Gazy dostaly drony a tolik raket, údajně z Íránu a podle některých i z Ukrajiny, a jak se útočníci Hamásu dostali do Izraele?

Útok Hamásu má něco z příchuti 11. září. Stejně jako 11. září 2001 současně selhaly všechny aspekty americké národní bezpečnosti, selhal současně i izraelský bezpečnostní systém, včetně Železné kopule, kterou pro Izrael zkonstruovaly USA.

Záhadným způsobem se bojovníci Hamásu dostali do Izraele po zemi, vzduchem i po moři, aniž by byli odhaleni.

Záhadně se přes Izrael dostalo do Palestiny velké množství zbraní, aniž by byly odhaleny.

To je příliš příhodné selhání, než aby to bylo uvěřitelné. Bude zajímavé sledovat, zda bude někdo v Izraeli pohnán k odpovědnosti za totální bezpečnostní selhání. V USA nebyl nikdo pohnán k odpovědnosti za selhání bezpečnosti 11. září, což by nám mělo mnohé napovědět.

Protože to nevíme, můžeme jen spekulovat. Motiv máme. Izrael nyní může ukrást zbytek Palestiny.

Dalším motivem může být to, že Izrael může konflikt rozšířit na širší válku a tentokrát se mu podaří uchvátit vodní zdroje jižního Libanonu. Mohlo by to být ještě ošklivější s izraelskými kroky proti Sýrii a Íránu.

Ceny ropy by mohly vyletět do nebeských výšin a způsobit celosvětový rozvrat. Vítězná válka a konec palestinského problému by Netanjahua zbavily jeho právních a politických problémů. Je toho hodně, o čem je třeba přemýšlet.

Přejděme však k bezpečnostnímu selhání, které útok umožnilo. Proč by Netanjahu umožnil Hamásu zaútočit na Izrael tím, že by záměrně oslabil izraelské zabezpečení? Zdá se to jako nesmyslný návrh, ale není, protože vytváří podmínky, za kterých může Izrael pohltit vše, co z Palestiny zbylo, stejně jako 11. září vytvořilo podmínky pro neokonzervativce, aby mohli zahájit plánované války na Blízkém východě.

Složitá otázka zní, proč by si Palestinci útokem na Izrael přivodili vlastní zkázu, když Hamás nemá vyhlídky na porážku Izraele?

Opět můžeme jen spekulovat. Mohlo by jít o izraelskou operaci od začátku do konce. Izrael infiltruje Hamás, stejně jako FBI infiltruje Trumpovy příznivce a vlastenecké skupiny, kterým se nyní říká domácí teroristé.

Izraelští agenti nahrávají izraelskému zneužívání Palestinců.

Netanjahu jim v tom pomáhá tím, že vyhodí do povětří posvátnou mešitu. Agenti vymýšlejí plán útoku, který je možný díky zbraním z Íránu a zařízením z Íránu, jež ruší izraelskou bezpečnost. Postupují opatrně a spoléhají na to, že desetiletí hněvu a bolesti a vyhlídka na osvobození z bezmoci vytlačí rozum Hamásu.

Netvrdím, že tyto spekulace jako vysvětlení stačí. Ale nepřekvapilo by mě, kdyby se tyto spekulace, pokud by byly prozkoumány, ukázaly být blíže pravdě než jakýkoli oficiální příběh, který se objeví.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x