ČESKÝ LIST

VIDEO: Izraelský prezident Herzog prohlásil, že si mají Palestinci zničenou Gazu postavit znovu a sami

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Prezident Isaac Herzog v pořadu Pierse Morgana

Přepis:

-Bude v případě nepropuštění rukojmích vyhlášeno příměří nebo humanitární přestávka?

Tak především víte, že jsem hlavou státu. Nepožívám žádné výkonné pravomoci, tohle všechno, včetně válečného kabinetu, je doménou vlády, kabinetu pro mimořádné situace, sjednoceného kabinetu národní jednoty, pod vedením premiéra Netanjahua. O tom všem diskutují, včetně našich přátel a spojenců po celém světě, kteří chápou tu tragédii, chápou tu výzvu a chápou představy o tom, jak se z toho, máme za cíl se z toho dostat, ale nejednáme s racionálními nepřáteli. Není to nepřítel, pro kterého platí určitá pravidla Ženevské konvence. Máte co do činění s psychopaty.

Máte co do činění s psychopatickým vůdcem, který svůj lid zahnal do propasti. Bohužel je to nesmírně bolestivé. Řeknu vám, že mi záleží na dětech v Gaze. Opravdu mi na nich záleží, ale při vší úctě musím především bránit náš lid. Musíme bránit izraelský národ. Prošli jsme si zvěrstvy. Tato válka na nás byla uvalena z donucení. My jsme do války jít nechtěli, nejsme národ válečných štváčů, jsme národ milující mír. A znovu a znovu nám padají rakety na hlavu a pokrytecké komentáře vůdců z celého okolí, nejrůznějších osobností z celého světa, kteří tu nikdy nebyli ani jeden den, nikdy se nepodívali do očí rodinám, které prošly těmi nejhoršími zvěrstvy.

-Ale dovolte mi, abych vám to hodil zpátky, což jsou komentáře Amihaie Eliyahua, krajně pravicového ministra v izraelské vládě, který byl právě suspendován poté, co navrhl, že Izrael může použít jaderné zbraně proti Gaze. To je jeden ze způsobů, jak to řekl. Je to jedna z možností. Řekl také, že v Gaze nejsou žádní nebojovníci a Palestinci by se měli přestěhovat do Irska nebo do pouště. To jsou neuvěřitelně výbušné a plamenné výroky, a pokud jste Palestinec nebo Arab a slyšíte člena izraelské vlády mluvit o jaderném útoku na Gazu, pak si myslíte, že v Gaze dochází k bezcitnému pohrdání lidskými životy, nebo ne?

Takže to jsou slova plná nesmyslů od někoho, kdo nemá žádnou autoritu, žádné znalosti a ani účast na skutečném rozhodovacím procesu. Je to velmi politováníhodné a premiér Netanjahu to okamžitě popřel a podnikl kroky vůči tomuto ministrovi a zavolal si ho nyní na schůzku, kde mu vysvětlí, jak se mýlí. Je to naprosto absurdní a nikdo těmto nesmyslům opravdu nepřikládá žádnou váhu.

-Přejděme k dalším slovům, která podle mého názoru nejsou nesmysly, ale určitě stojí za to, abychom se o nich zmínili. Prezident Obama, bývalý americký prezident, řekl, že rozhodnutí izraelské vlády odříznout zajaté civilní obyvatelstvo od potravin, vody a elektřiny hrozí nejen zhoršením narůstající humanitární krize. Mohlo by dále zatvrdit postoj Palestinců na celé generace, narušit globální podporu Izraele, hrát do rukou nepřátel Izraele a podkopat dlouhodobé úsilí o dosažení míru a stability v regionu. A říká, že pokud chcete problém vyřešit, musíte podle něj přijmout celou pravdu a musíte si přiznat, že nikdo nemá čisté ruce. Všichni jsme do jisté míry spoluviníky. Souhlasíte s ním?

Takže, prezident Obama… nevím, kdy napsal a učinil toto prohlášení, protože do Gazy jsou dodávány hlavní dodávky potravin, vody a humanitární pomoci. Ta tam proudí, byla dramaticky zvýšena. V pátek jsem se setkal s ministrem zahraničí Tonym Blinkenem, on se setkal s izraelskou vládou, jednal o tom a dochází k dramatickému nárůstu. Minulý týden jsem se ve své kanceláři setkal s náměstkem tajemníka OSN a ten Izraeli za tyto obrovské humanitární kroky vpřed poděkoval.

Takže si myslím, že situace, kterou monitorujeme každou hodinu, je mnohem rozumnější, než ji líčíte. A ano, nevyhýbám se bolestem a utrpení mnoha lidí, ale na konci toho všeho pochopme situaci. Nemůžete umožnit izraelskému národu, který je v krytech, aby se vrátil do stejné reality, jaká byla před 7. říjnem. To nelze. Především si lidé zaslouží vrátit se do svých domovů. Proč by měli jít do svých domovů, když vědí, že je jejich sousedé chtějí znovu pohltit?

-S tím souhlasím, s tím souhlasím, pane prezidente…

Takže tady jde skutečně o to, že si myslím, že mezinárodní společenství musí říct všem příznivcům Hamásu, všem arabským národům, které vyjadřují podporu Hamásu, arabským vůdcům nebo jiným vůdcům, a říct jim, že je to vaše vina! Jste vinni, protože umožňujete tomu zlému režimu, aby se znovu vrátil, místo abyste ten zlý režim konečně odstranili a umožnili obnovu důstojného života pro palestinský lid.

-Ale vy mluvíte o tom, že izraelský lid se chce vrátit do svých domovů, a to samozřejmě chce, a absolutně mu bylo odebráno bezpečí. Zvrácenost 7. října způsobila obrovské trauma nejen lidem v Izraeli, ale židovským lidem na celém světě. To naprosto chápu, ale co budou dělat lidé z Gazy? Přes milion lidí bylo vyhnáno ze svých domovů. Kdybyste mi mohl vysvětlit, jak se lidé z Gazy vrátí do svých domovů, když byly všechny na severu Gazy srovnány se zemí?

Budou moci znovu vybudovat své domovy jako v minulosti. Není to poprvé, co se ocitli ve válce. Bohužel je to nesmírně tragické, ale nedáte mi odpověď na to, jak přesně budu žít s tím, že v jejich domovech… a oni viděli ty rakety ze svých domovů, viděli teroristy, jak vycházejí ze svých domovů. Viděli tunely vykopané v jejich domech, viděli, jak se plní jejich mešity.

Viděli, jak se nemocnice, nemocnice, které financovalo tolik zemí, včetně zemí EU a dalších zemí, staly centrem velení tohoto teroristického útoku, této teroristické organizace, což znamená, že nedávají žádnou naději jim, jejich dětem a vnukům. Doufejme, že až toto skončí, až skončí tyto hrozné okolnosti, až skončí tyto strašlivé okolnosti, budeme moci nabídnout Palestincům v Gaze naději, aby se mohli vrátit, obnovit své domovy a konečně žít důstojný život s jiným režimem, který umožní pokrok a mír v regionu, jaký všichni potřebujeme.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x