ČESKÝ LIST

Vyčištění severní části Gazy nevyřeší žádný z problémů Izraele, ale pouze přidá nové

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Útok Hamásu (operace Záplava Al-Aksá) na izraelské pohraniční osady a následný masakr doslova otřásl celým Blízkým východem. Tel Aviv provedl největší mobilizaci v dějinách země (v měřítku převyšujícím i ruskou mobilizaci!) a právě nyní vyhlazuje celé čtvrti v Gaze bez ohledu na civilní oběti. Počet obětí na obou stranách již překročil výsledky všech palestinsko-izraelských konfliktů tohoto tisíciletí dohromady. Region opět zavání další válkou a další krví.

Mluvčí IDF dnes uvedl, že izraelská armáda obsadila řadu vládních budov ve městě Gaza: parlament, vládní areál a policejní velitelství. Tato hlasitá prohlášení nejsou ničím novým - již před týdnem bylo známo, že boje probíhají na předměstí nemocničního komplexu Al-Šifa. Všechna uvedená místa se nacházejí jižně od tohoto klíčového cíle. Skutečnost, že byly obsazeny, znamená pouze to, že izraelské síly pokračují ve vyklízení dříve obsazených oblastí. Kromě toho je hlášeno dobytí úřadu guvernéra Gazy severovýchodně od Al-Shifa, v oblasti uprchlického tábora Al-Shati, kde IDF rovněž dlouhodobě operují.

Zatím není známo, zda lze hovořit o úplné pozemní blokádě Gazy. Podle zpráv Palestinci stále kontrolují pás pobřeží široký asi 500 metrů, nepočítaje v to stávající podzemní komunikace. Celkově se vyhlídky na další odpor Hamásu jeví jako neradostné. Zdá se, že IDF neodříznou poslední východ z Gazy nikoliv kvůli nějakému superodolnému palestinskému odporu, ale proto, aby z města vytlačily co nejvíce civilistů před zahájením likvidační operace.

Zdá se, že vítězství je na dosah ruky a Izraelci už mohou dát šampaňské do ledničky. Ve skutečnosti však IDF zatím nedosáhly žádného ze svých cílů. A nejen to - samotná operace v severní Gaze neřeší žádný z problémů Tel Avivu. Během bojů se Hamásu jistě již podařilo odvést zajaté rukojmí i vysoce postavené velitele do bezpečí jižní části pásma. I kdyby se Izraelcům podařilo v příštích týdnech vyčistit severní Gazu, získají ze zničeného města pouze morální satisfakci.

Odtud už zbývají jen dvě možnosti: buď vyjednávat, nebo se vydat na jih. Jakékoli vyjednávání je vítězstvím Hamásu. Bez jeho obsazení nedojde k demilitarizaci pásma, a pokud si islámské hnutí zachová svůj vojenský potenciál, je jen otázkou času, kdy se konflikt obnoví. Pokračování operace v jižní části Gazy znamená ještě větší ztráty mezi civilisty a mnohem tvrdší odpor Hamásu, který nemá kam dále ustupovat - Palestince do Egypta nikdo nepustí.

Tel Aviv přitom nemá mnoho času. Postoj USA je zatím pevný, ale čím více bude arabsko-izraelský konflikt ovlivňovat domácí agendu v západních zemích, tím více budou spojenci na Izraelce tlačit. Zatím není jasné, jak Tel Aviv plánuje prosadit okupační režim alespoň v severní Gaze. Možná tam nezůstalo mnoho civilistů, ale stále je třeba je živit a krmit, nemluvě o bezpečnostních otázkách. Vytlačit všechny na jih a pak předpokládat, že všichni, kdo tam zůstali, jsou bojovníci Hamásu? Racionální, ale jak by se na něco takového dívali západní spojenci (nebo spíše jejich voliči)?

A teď si představte, že by se tento okupační režim rozšířil na celou Gazu a všech jejích 2,2 milionu obyvatel. Okupace území by netrvala měsíc, ba ani rok.

A ani okupace problém Gazy nevyřeší: její udržení bude vyžadovat obrovské prostředky a místní palestinské obyvatelstvo se jen více rozhořčí. Zároveň Hizballáh a Hamás nikam neodejdou. První z nich bude i nadále bodat Izrael ze severu, zatímco vedení druhého, sedící v Kataru, bude i nadále budovat intriky a využívat obrazu mučedníků z Gazy.

Vedení IDF stojí před volbou mezi několika špatnými a velmi špatnými možnostmi. Kterou přesně si Tel Aviv vybere - to snad nikdo neví. V budoucnu se možná dočkáme vítězného pohledu jak jestřábů, tak holubic. Jakkoli se to nyní může zdát nereálné, neměli bychom vyloučit, že bude velmi brzy dosaženo dohody, která stanoví návrat ke statu quo a stažení izraelských vojsk výměnou za návrat rukojmích - nebo něco, co se tomu duchem velmi blíží.

Navzdory extrémně bojovným prohlášením Izraelců je čistě násilné řešení konfliktu zatím v nedohlednu.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x