ČESKÝ LIST

Joe Biden navrhuje zrušit téměř všechna omezení přístupu Izraele k americkým zásobám zbraní

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Uvolněním prakticky všech omezení pro využívání zásob Izraelem by Biden mohl podkopat vojenskou připravenost USA a dohled Kongresu. Především se ale Kongresu a veřejnosti značně ztíží kontrola amerických zbrojních transferů do Izraele, a to i přesto, že izraelská vláda podniká masivní útoky na civilisty, které představují válečné zločiny.

Bílý dům požádal o zrušení omezení týkajících se všech kategorií zbraní a munice, ke kterým má Izrael přístup ze zásob zbraní USA uložených v samotném Izraeli.

Návrh na zrušení omezení byl zahrnut do žádosti Bílého domu o dodatečný rozpočet, která byla 20. října zaslána Senátu.

"Tato žádost by," uvádí se v návrhu rozpočtu, "umožnila transfer všech kategorií obranných předmětů".

Žádost se týká málo známých zásob zbraní v Izraeli, které Pentagon zřídil pro použití v regionálních konfliktech, ale k nimž má Izrael povolen přístup za omezených okolností - právě tato omezení chce prezident Joe Biden zrušit.

"Pokud by byly pozměňovací návrhy přijaty, vytvořily by dvoustupňový oblouk kolem omezení transferů amerických zbraní do Izraele," uvedl John Ramming Chappell, právní pracovník Centra pro civilisty v konfliktu.

Válečné zásoby spojenců-Izrael (War Reserve Stockpile Allies-Israel, WRSA-I), které byly vytvořeny v 80. letech 20. století za účelem zásobování USA v případě regionální války, jsou největším uzlem v síti, která je ve skutečnosti zahraničními sklady amerických zbraní. Tyto zásoby jsou z bezpečnostního hlediska přísně regulovány a řídí se řadou přísných požadavků. Za okolností stanovených v těchto požadavcích je Izrael schopen čerpat z těchto zásob a nakupovat zbraně za nízké náklady, pokud využívá účinné dotace vojenské pomoci USA.

Biden chce prostřednictvím WRSA-I zrušit prakticky všechna významná omezení týkající se zásob a převodu zbraní do Izraele, přičemž plánuje zrušit omezení týkající se zastaralých nebo nadbytečných zbraní, zrušit roční výdajový limit na doplňování zásob, odstranit omezení týkající se konkrétních zbraní a omezit dohled Kongresu. Všechny změny v Bidenově rozpočtovém plánu by byly trvalé, s výjimkou zrušení výdajového limitu, který je omezen na fiskální rok 2024.

Změny by se týkaly vztahů v oblasti obchodu se zbraněmi, které jsou již nyní zahaleny tajemstvím, jak nedávno informoval server The Intercept. Zatímco administrativa poskytla například stohy podrobných seznamů zbraní dodaných Ukrajině, její zveřejnění informací o zbraních dodaných Izraeli by se vešlo do jediné krátké věty. Minulý týden agentura Bloomberg získala uniklý seznam zbraní poskytnutých Izraeli, který odhalil, že mezi nimi jsou tisíce raket Hellfire - stejný druh, který Izrael hojně používá v Gaze.

Důsledkem zrušení omezení transferů do Izraele - například zrušení požadavku, aby zbraně byly součástí přebytku - by mohlo poškodit zájmy USA tím, že by se snížila americká připravenost na vlastní konflikty v regionu, uvedl Josh Paul, bývalý úředník, který působil v Úřadu pro politicko-vojenské záležitosti ministerstva zahraničí.

Paul, který rezignoval kvůli americké zbrojní pomoci Izraeli, řekl serveru The Intercept,

"Zrušením požadavku, aby tyto předměty byly prohlášeny za nadbytečné, by se také zvýšil stávající tlak na vojenskou připravenost USA, aby bylo možné Izraeli poskytnout více zbraní."

"Podkopávání dohledu a odpovědnosti"

Americká vláda má za fiskální rok vynaložit na doplnění zásob WRSA-I pouze 200 milionů dolarů, což je přibližně polovina celkového limitu pro všechny americké zásoby po celém světě. Žádost Bílého domu však počítá se zrušením limitu pro americké příspěvky do izraelských zásob. To by umožnilo zásoby průběžně doplňovat.

Americký prezident Joe Biden hovoří o propuštění rukojmích z Gazy v Nantucketu ve státě Massachusetts 24. listopadu 2023. Hamás v pátek propustil první skupinu rukojmích zajatých při útoku na Izrael, na základě dohody, která znamenala, že ve válkou zničené Gaze začalo platit dočasné příměří. Třináct izraelských rukojmích zajatých při přeshraničních nájezdech palestinských ozbrojenců se vrátilo na izraelské území, kde podstoupí lékařské prohlídky, než se znovu setkají se svými rodinami, uvedla armáda. (Foto: Brendan SMIALOWSKI / AFP)

"Prezidentova žádost o nouzové dodatečné financování," řekl Paul, "by v podstatě vytvořila volně tekoucí potrubí pro poskytování jakýchkoli obranných předmětů Izraeli prostým umístěním do zásob WRSA-I nebo jiných zásob určených pro Izrael."

USA v současné době vyžadují, aby Izrael výměnou za určité typy zbrojní pomoci od Pentagonu poskytl určité ústupky, ale žádost Bílého domu by odstranila i tuto podmínku.

A konečně, požadavek Bílého domu by také omezil dohled Kongresu nad americkými transfery zbraní tím, že by se zkrátila délka předchozího oznámení Kongresu před transferem zbraní. Podle současných právních předpisů musí být oznámení učiněno 30 dní předem, ale Bidenův požadavek na rozpočet by umožnil zkrácení této lhůty za "mimořádných" okolností.

"Bidenova administrativa by svým doplňkovým rozpočtovým požadavkem ještě více oslabila dohled a odpovědnost, i když americká podpora umožňuje izraelskou kampaň, která zabila tisíce dětí," řekl Chappell z Centra pro civilisty v konfliktu.

Sněmovna reprezentantů již minulý měsíc schválila legislativu, která odráží požadavek Bílého domu, a nyní ji projednává Senát.

"Vezmeme-li to jako celek," řekl William Hartung, odborník na zbraně z Quincy Institute for Responsible Statecraft, "je to mimořádné a Kongresu nebo veřejnosti to značně ztíží kontrolu amerických zbrojních transferů do Izraele, a to i přesto, že izraelská vláda podniká masivní útoky na civilisty, z nichž některé představují válečné zločiny."

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x