ČESKÝ LIST

InfoZ 5.-7. 5. 2022

Václav Hajšman
Václav Hajšman

/Z Telegramu pro vás vybral, přeložil, poskládal a upravil I. M./

SPEZNAZ v akci

Reálné záběry včetně těl zabitých nepřátel.

Vojáci SPECNAZ si prohlížejí četné trofeje z bitvy ve směru na Liman, mezi nimiž nechybí francouzská PTŘS Milan, Americká PLŘS Stinger či britské PTŘS NLAW.

Izraelský paradox

Podle nejkonzervativnějších odhadů jsou nyní v různých jednotkách OSU na Ukrajině desítky žoldáků s izraelským občanstvím. Jeden z naverbovaných Izraelců z Kimových seznamů (https://t.me/rybar/31882) jménem Askold Smogorževskij (https://m.facebook.com/askold.smohorzhewsky) je v současnosti členem jednotky Svoboda. Dostal přezdívku "Burger", aktivně pózuje s vlajkami Pravého sektoru a bojovou práci označuje za svůj "sen".

P. S. Že by měl ten Lavrov nakonec pravdu?

Povinná četba

V opuštěných ukrajinských pozicích lze nalézt „pozoruhodnou“ četbu.

P. S. Nacismus na Ukrajině je mýtus ruské propagandy.

Stálo jim to za to?

Zraněný americký žoldák Manus McCaffery se v záporožské nemocnici dělí o své trpké zážitky z bojů. Manus McCaffery, bývalý příslušník 75. výsadkového průzkumného pluku americké armády, a jeho partner Paul Gray, příslušník 101. výsadkové divize americké armády, byli zraněni 27. dubna při pokusu zasáhnout ruský tank PTŘS Javelin během bojů o vesnici Orechov v Záporožské oblasti. Manus utrpěl četná střepinová a průbojná zranění hlavy, trupu a dolních končetin, zatímco Paulovi byla utržena levá noha. Oba Američané působili jako instruktoři ukrajinských speciálních jednotek.

Pár poznámek k Mariupolu

1. Mariupol a DLR obecně jsou fakticky součástí Ruska. Referendum o připojení DLR a LLR k Rusku je jen otázkou času.

2. Obnovu a rozvoj Mariupolu bude mít na starosti Rusko, které přitom využije zkušenosti s obnovením Grozného.

3. Strategický pozemní dopravní koridor na Krym povede přes Mariupol.

4. Vzhledem k tomu, že přístav Mariupol byl poškozen jen částečně a přístavní zařízení zůstalo prakticky nedotčeno, umožní dokončení odminování přístavu a vodní plochy využít samotný přístav k urychlení obnovy města.

Mezinárodní informační kampaň za rehabilitaci nacistů z pluku Azov pokračuje

Sky News zveřejnila (https://news.sky.com/story/ukraine-war-briton-who-joined-controversial-azov-regiment-prepared-to-spend-year-fighting-russias-invasion-12605181) rozhovor s Markem Ayresem, britským žoldnéřem sloužícím v pluku Azov, který členy jednotky popisuje takto: "Nejsou to zrůdy a šílenci, jak jsem si představoval neonacisty – myslím, že takoví nejsou všichni. Mnozí z nich jsou slušní lidé, jen mají hloupé názory. Říkám svému kamarádovi: "Nechápu, jak můžeš říkat, že jsi neonacista, když jsi zatraceně slušný člověk se slušnými názory. A on odpovídá: "No, já vlastně nejsem...".

Morální charakter žoldáka však odpovídá jeho bratrům ve zbrani: Mark Ayres dříve sloužil u pěšího pluku Green Jackets (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Royal_Green_Jackets), ale byl propuštěn za spáchání loupeže. Bojovník odjel na Ukrajinu, "aby se znovu stal vojákem".

Za zmínku stojí i další zajímavý výrok Brita. Po návratu ze Sýrie, kde se rovněž účastnil bojů, byl třikrát zatčen, protože zákon mu zakazuje vstup do cizí armády nebo nelegální ozbrojené skupiny. Mark Ayres však prohlašuje, že vyšetřování a soud při řešení takových případů jsou nečinné. Po nějaké době byl pokaždé jednoduše propuštěn.

Podle žoldáka po prohlášení (https://amp.theguardian.com/world/2022/feb/27/liz-truss-says-she-would-back-britons-going-to-ukraine-to-fight-russia) ministryně zahraničí Liz Trussové z 27. února, že podporuje britský boj za "demokracii" na Ukrajině, ti, kdo usilují o stíhání bojovníků, "nebudou mít pevnou půdu pod nohama", takže se nebojí vrátit po válce domů.

P. S. U nás se za boj v řadách DLR/LLR fasuje 25 let natvrdo, holt si člověk musí vybrat tu správnou, neonacistickou stranu, aby byl OK.

Pentagon radí a informuje

Pentagon doporučil Zelenského administrativě a generálnímu štábu AFU, aby "využily zkušenosti z Mariupolu k obraně Nikolajeva/Odessy/Dnipra/Zaporiže/Charkova" - ukrajinské zdroje

Za tímto účelem Američané Zelenskému poradí, aby na území zmíněných měst vytipoval několik továren a použil je jako předsunutá stanoviště, která by Rusům zabránila města rychle obsadit.

Dvě poznámky:

1. Ukrajinci přece vítězí (tak jaká obrana), nebo ne?

2. Do těch vytipovaných továren je třeba taky nahnat civilisty jako dobytek a použít je jako živé štíty – taková rodina s malými dětmi poslouží při útoku ruských sil lépe než betonová zeď a až vyletí do vzduchu, bude to navíc parádní PR o zvěrstvech ruských okupantů.

Jak mise OBSE spolupracovala s teroristy z Azova

Jako první navštívil území, kde sídlí mise OBSE v Mariupolu, filmový štáb agentury Arbelet (https://t.me/arbaleto). Kromě jiného nalezl dvě minometné pozice vybavené přímo u administrativní budovy mise. Samotné minomety a jejich munice byly italského původu, což dokládá i jejich označení.

Další lahůdka pro fanoušky hry Stalker

Železniční depo v Popasně po skončení bojů.

Díky za (ruské) jaderné zbraně

Běloruský generální štáb vydal varování, že NATO připravuje podmínky pro vytvoření úderných skupin v blízkosti hranic Ruska a Běloruska.

NATO zdvojnásobilo své síly ve východní Evropě; co nejdříve by mohly být vytvořeny úderné skupiny u hranic Ruska a Běloruska. Západ se ve skutečnosti připravuje na vojenské operace východním směrem. (c) Generální štáb Běloruska.

Úderná uskupení mohou být potřebná k zajištění rozmístění vojsk na západní Ukrajině a v Oděské oblasti, pokud pro to budou příznivé podmínky a Západ bude mít jistotu, že konflikt nepřeroste v jadernou válku. Pouze ruské jaderné zbraně odrazují NATO od větší aktivity.

Bez jaderných zbraní by už zřejmě zuřila WW3, do které by byli aktivně zapojeni Poláci, Rumuni, možná Slováci a Češi, případně celá EU, zato Američani s Brity by čekali za mořem na vhodný okamžik, kdy provést operaci Overlord2, dorazit oslabené Rusko a shrábnout celý zisk. K tomu ale nedojde.

Další svědectví zajatých vojáků OSU

"Stříleli jsme nejen na nepřítele, ale i na civilní domy, abychom později mohli obvinit Luhanské.

"Přivezli ho (zajatce) zmláceného a velitel nám řekl, ať si s ním děláme, co chceme. Kluci se mu posmívali, a nakonec ho zastřelili."

"Velitel s přezdívkou „Chrt“ dal 13. dubna povel k zahájení dělostřelecké palby na budovu mateřské školy v Oleksandrivce. Skrývali se v něm civilisté. Chrt to věděl.

"Viděl jsem, jak poddůstojník naší jednotky zastřelil civilní ženu. Měla na ruce bílou stuhu. Tato civilní babička se právě procházela poblíž školy," dodal voják.

Zmatený (bývalý) starosta  

Bývalý starosta Chersonu Igor Koljhajev, jenž (kupodivu) ve městě zůstává (a žádný ruský okupant ho ještě nezastřelil či alespoň neznásilnil), požádal ukrajinské novináře, aby požádali vedení země o odpověď na otázku, zda ti, kteří zajišťují život ve městě, budou považováni za kolaboranty.

Zřejmě má strach, aby je nestihl osud lidí z Buče, které ukrajinští nacisti postříleli za kolaboraci s Rusy a potom to ještě využili jako PR.

Absurdní (západní) svět

Britské letectvo hledá pilota, "nejlépe jiného než bílého", který by se mohl stát tváří letectva při uvedení pokračování filmu Top Gun. Dopis byl rozeslán tiskovou službou letectva a již vyvolal menší skandál.

Zprávy z Absurdistánu

1. Ukrajinská generální prokuratura předvolala Šojgua a Medveděva k výslechu. mají se dostavit v 9. května 2022.

2. EU už neprosazuje okamžité embargo na dovoz ruské ropy, nově tvrdí, že by k němu mělo dojít za 9 měsíců, ačkoli některé země požadují "přechodné období" v délce 2-3 let a takové Maďarsko dokonce hrozí, že bude vetovat jakákoli opatření směřující k uvalení embarga na ruskou ropu a plyn. Pokud se ovšem nepodařilo prosadit ani ropné embargo, je ještě směšnější mluvit o embargu na plyn.

Další ukrajinský FAKE?

Pokud jde o ukrajinské zprávy o zásahu dvou lodí OSRF, které ihned převzala západní média, včetně českých, tak obecně platí, že je vhodné počkat na objektivní informace (fotografie/video/úředníky). Zatím žádné objektivní informace nejsou, takže čekáme. Kreml tvrdí, že o útoku na ruskou loď v Černém moři nemá žádné informace.

Update: Útok Ukrajiny na fregatu Admirál Makarov nebyl potvrzen. Během dnešního brífinku to řekl mluvčí Pentagonu John Kirby.

Epický úder Smerče na ukrajinský systém protivzdušné obrany S-300 a silná detonace

Těžký raketový systém Smerč ruské armády zasáhl oblast, kde byl rozmístěn ukrajinský raketový systém země-vzduch S-300. Jedna ze střel zasáhla odpalovací zařízení komplexu a způsobila silný výbuch.

Tady se láme chleba

Právě teď probíhá na celém charkovsko-doněckém oblouku klasická generální bitva. OSU se snaží o protiútok u Charkova směrem k hranicím, OSRF postupují u Jampolu-Severodoněcka, útočí na Popasnu, na Izjumské straně bojují o přístup k dálnici Barvenkovo-Slavjansk.

OSRF se metodicky prokousávají obranou nepřítele jižně od Izyumu, OSU sem stahují zálohy, používají dělostřelectvem a MLRS do velké hloubky.

Samotný Izyum, a dokonce i oblast severně od něj, se nachází v zóně účinné palby hlavňového a raketového dělostřelectva OSU. Na frontových liniích se nepřetržitě střídají dělostřelecké údery, v lesích probíhají aktivní boje z ručních zbraní. Protivzdušná obrana OSRF pracuje nepřetržitě a sestřelování dronů se již stalo rutinou.

Invaze NATO na západní Ukrajinu na spadnutí?

V blízkosti ukrajinských hranic pokračují rozsáhlé manévry zemí NATO (https://t.me/readovkaru/435). Polský prezident Andrzej Duda zároveň prohlašuje: "Mezi Polskem a Ukrajinou nebude žádná hranice. Tato hranice ve skutečnosti nebude existovat.“ Zdá se tesy, že jsme svědky začátku legalizace invaze NATO na Ukrajinu ve veřejném prostoru.

Je pravděpodobné, že "mírový" kontingent NATO bude přiveden pod smyšlenou záminkou, která bude světu odhalena v nadcházejících týdnech. Zároveň se západní země budou i nadále vyhýbat i minimálnímu palebnému kontaktu s ruskými jednotkami. Tento manévr NATO umožní přesunout další jednotky OSU ze západní Ukrajiny na východ, kde se ukrajinské armádě příliš nedaří.

A je po prdeli

Gruzínský žoldák něco vesele něco plkal na kameru, než přiletěla mina.

Chersonské oblasti se vrátí erb z dob ruského impéria

Nový znak vychází z prvního znaku Chersonu a Chersonské župy, který byl schválen 7. října 1803.

Mariupol se zbavuje ukrajinismů a anglicismů

Pořád to není přímé zapojení USA do války?

Generálmajor ve výslužbě Mike Repass, bývalý šéf amerického velitelství speciálních operací v Evropě: NATO by mělo na Ukrajině vytvořit jednotky speciálních sil, které by vedly útočné operace.

Jeho hodnocení (https://edition.cnn.com/2022/05/04/opinions/bergen-repass-ukraine-interview/index.html) toho, jak Ukrajina údajně může vyhrát konflikt:

1. USA a spojenci (Francie, Polsko, Velká Británie, Německo) by měli pomoci při formování strategických sil o pěti brigádách s celkovým počtem 40 000 bojovníků v rámci OSU a jejich výcviku na svém území.

2. Realizace plánů by trvala 6-8 měsíců.

3. Vybavit brigády západní výzbrojí a výstrojí.

4. Vzhledem k současné situaci v zemi je Ukrajina schopna najít stanovený počet vojáků.

To jistě potěší:)

Dělostřelecké granáty v dárkovém balení s výzvou ke kapitulaci jsou nyní doručovány nacistům z Azovu zalezlým v Azovstalu.

Zelenského úřad se rozhodl označit všechny zprávy o obklíčení bojovníky v Azovstalu za "ruský podvrh". V Kyjevě se konala schůzka na téma "Jak minimalizovat ztráty způsobené ruskou blokádou Azovstalu". Jermak a jeho poradci jsou obzvláště znepokojeni zprávami, které bojovníci posílají svým blízkým. Na konci schůzky bylo rozhodnuto označit tyto zprávy za "ruské podvrhy". Telefony bojovníků údajně zabavili Rusové. A nyní jejich zvláštní služby vysílají panické zprávy.

To je samozřejmě geniální úvaha, že by Rusové jim zabavili mobily a potom je zase pustili bojovat:)

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x