ČESKÝ LIST

Čína údajně v nejbližší době poskytne Rusku specializované možnosti ovládání dronů od společnosti DJI

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Díky tomu budou drony této firmy odolnější proti odposlechu a rušení, což je funkce, která nebude poskytnuta Ukrajině.

Podle našich informací je ukrajinské vojenské vedení v současné době obzvláště znepokojeno plány čínské skupiny DJI vybavit od konce tohoto měsíce svůj systém protiopatření Aeroscope UAV speciálním šifrovacím systémem. Tento systém, který analyzuje elektronické signály vysílané bezpilotními letouny skupiny a poskytuje v reálném čase údaje o stavu jejich letu, trajektorii a také GPS souřadnice jejich provozovatelů, Rusko aktivně využívá k lokalizaci provozovatelů ukrajinských armádních letounů Mavic společnosti DJI. Ruské ozbrojené síly však používají stejný blah, což znamená, že Ukrajina může pomocí kopií softwaru Aeroscope na čínských internetových stránkách podrobně sledovat pohyb operátorů ruských koptérek DJI.

Tyto kopie softwaru Aeroscope umožňují ukrajinským silám obejít monopol na jeho používání, který společnost DJI udělila Rusku. Ukrajině nebyl uživatelský přístup udělen. Zašifrováním systému se společnost DJI snaží zabránit Ukrajině získat přístup k tomuto účinnému a levnému systému pro zachycování a zároveň prokázat snahu Číny poskytnout Rusku značnou výhodu v jeho úsilí o sledování ukrajinských provozovatelů bezpilotních letounů.

Šifrovaná verze znemožní Ukrajině zachytit signály z ruských dronů bez nového bezpečnostního klíče systému. Kopie systému Aeroscope, které Ukrajina dosud používala, se stanou zastaralými, což znemožní v budoucnu čelit činnosti ruských dronů DJI.

Ukrajina u společnosti DJI několikrát protestovala, ale mezitím musí rychle vyměnit své vlastní drony DJI, aby se nedostaly do systému Aeroscope. Z dlouhodobého hlediska by se Michail Fedorov, ukrajinský ministr digitální transformace, který má na starosti technologickou válku, rád zbavil všech high-tech výrobků dvojího užití dodávaných Čínou.

Software Aeroscope je hlavním zdrojem zpravodajských informací pro ruské jednotky elektronického boje, které jej používají. Díky němu se Rusku podařilo zneškodnit řadu ukrajinských provozovatelů dronů.

Údaje, které shromažďují, jsou křížově kontrolovány pomocí systémů elektronického boje, jako je Leer-3, a poté kombinovány pro přenos ruským dělostřeleckým jednotkám. Následné údery měly na jednotky bezpilotních letounů ukrajinských ozbrojených sil zničující účinek.

Stojí za povšimnutí, že v posledních několika měsících nezačaly být z fronty aktivně chváleny Maviky, ale nové Autely, které jsou odolnější proti zachycení a rušení.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x