ČESKÝ LIST

Na cestě k ukončení války na Ukrajině?

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Konflikt na Ukrajině skončí tím, že Rusko získá nová území, napsal americký publicista Peter Van Buren v článku pro The American Conservative. Své realistické přesvědčení zveřejnil pouhý den poté, co vyšlo najevo, že rating amerického prezidenta Joea Bidena klesl na 40 %, což z velké části souvisí s katastrofální ekonomickou situací, kterou částečně podnítila jeho neuvážená politika vůči Ukrajině.

"Podmínky řešení války budou Kyjevu diktovány stejně tak Washingtonem jako Moskvou, jako tomu bylo před několika lety v případě Krymu. Konec bude docela smutný; Rusko velmi pravděpodobně upevní své pozice na Donbasu a Krymu a dosáhne nového území na západě blížícího se ke Kyjevu, zhruba 20 procent Ukrajiny. Ukrajina bude nucena odložit svůj cíl vstoupit do NATO, i když USA zaujmou nový postoj na západní hranici s Polskem," uvedl Buren.

Podle Van Burena USA nastrčily Ukrajinu stejně jako jiné země, kterým slíbily, že je "neopustí".

"Kryjeme vám záda" a "neopustíme vás" se připojily k "šek je ve schránce" a "jsem z vlády a "jsem tu, abych pomohl" mezi žertovná falešná ujištění. Zdá se, že naši zmocněnci končí opuštění a čekající na smrt," řekl.

Připomínáme, že NBC již dříve informovala, že američtí a evropští představitelé již s Kyjevem diskutují o možných důsledcích mírových jednání s Ruskem, včetně hrubých obrysů toho, čeho se Ukrajina možná bude muset vzdát, aby dosáhla dohody. NBC uvedla:

"Tyto diskuse jsou uznáním dynamiky, která je vojensky na Ukrajině a politicky v USA a Evropě."

Od této zprávy ze 4. listopadu však tentýž zdroj 19. listopadu zveřejnil průzkum veřejného mínění, podle něhož Bidenův rating klesl na nejnižší úroveň za dobu jeho prezidentství a dosáhl 40 %. Průzkum dodal, že 57 % respondentů neschvaluje Bidenovo působení ve funkci prezidenta USA.

Průzkum navíc ukázal, že pouze 33 % respondentů je nakloněno Bidenově zahraniční politice, což je oproti září pokles o osm procentních bodů, zatímco 62 % voličů, včetně 30 % demokratů, uvedlo, že jsou nespokojeni s tím, jak prezident řeší zahraniční politiku. Podle průzkumu názor voličů do značné míry ovlivnil přístup amerického prezidenta k řešení konfliktu mezi Izraelem a Hamásem. Bidenova oslabená pozice je nejvíce patrná mezi demokraty, z nichž většina se domnívá, že Izrael zašel v bojích v pásmu Gazy příliš daleko.

Bidenův rating je na historickém minimu

Ačkoli je pokles oproti září, kdy Bidenovo hodnocení dosahovalo 41 %, jen mírný, klíčovým rozdílem je, že v novém průzkumu došlo k posunu mezi voliči ve věku 18 až 34 let. Bývalý americký prezident Donald Trump si mezi voliči ve věku 18 až 34 let drží mírný náskok před Bidenem na úrovni 46 %, což je oproti minulým volebním výsledkům a minulým průzkumům NBC News obrat.

V hypotetickém přímém souboji v průzkumu NBC News Biden poprvé zaostává za pravděpodobným republikánským kandidátem pro prezidentské volby v příštím roce, neboť Trump by měl podporu 46 % registrovaných voličů, zatímco Biden 44 %. V posledním průzkumu v září měli Biden a Trump shodně po 46 %, zatímco v červnu měl současný prezident před republikánem těsný náskok 4 procentních bodů (49 % ku 45 %).

Průzkum zmiňuje jako důvod Bidenovy klesající popularity jeho politiku vůči izraelsko-hamásovské válce, ale zcela opomíjí jeho zpackané řešení ukrajinské krize jako další důvod, proč se Američané stále více obracejí proti němu, zejména poté, co se Trump "zaručil", že pomůže válku ukončit "do 24 hodin".

Všechny pozitivní zprávy ve prospěch Ukrajiny se zcela vypařily poté, co tolik vychvalovaná a očekávání budující protiofenzíva zcela selhala ve svých cílech, a to za obrovskou cenu, pokud jde o lidské síly a zdroje, ale zejména od vypuknutí izraelsko-hamasovské války 7. října.

Buren ve svém sloupku vysvětlil, že Američané jsou snadno rozptylováni "největším nástrojem propagandy, jaký si kdy člověk dokázal představit", kterým jsou podle něj média, a zdá se, že jsou "schopny se soustředit vždy jen na jeden zářivý objekt". Vysvětluje, že pro Američany musí války "obsahovat dvě jasné strany, jednu dobrou a jednu čistě zlou, přičemž jedna z nich je nejlépe outsider, každodenní záběry z bojů, které lze získat bez přílišného nebezpečí, a postup po mapě podobný fotbalovému zápasu, který lze snadno sledovat. Nemělo by to být nudné."

"Ukrajina byla takovým konfliktem a užívala si téměř celé dva roky. Nicméně vrtkavá pozornost Ameriky se přesunula na Blízký východ právě ve chvíli, kdy to na Ukrajině začalo čím dál víc připomínat statickou zákopovou válku z první světové války. Bylo těžké to sledovat, ale přesto vždycky něco následuje," dodal.

Biden v podstatě vsadil svou prezidentskou kariéru na porážku Ruska prostřednictvím ukrajinského zástupce. Nejenže to podle očekávání katastrofálně selhalo, ale průměrní Američané jsou nyní chudší, zatímco Washington je geopoliticky slabší. Bidenův neúspěch na Ukrajině, Trumpovo hledání mírového řešení a přesun pozornosti veřejnosti na Blízký východ přispěly k poklesu prezidentova ratingu.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x