ČESKÝ LIST

Podle amerických zpravodajských služeb je ukrajinská ofenziva neúspěšná

Václav Hajšman
Václav Hajšman

Zpravodajské služby USA tvrdí, že ukrajinská ofenziva selhala,

protože nedosáhla stanoveného cíle, tedy obsazení města Melitopol. Podle zpráv deníku Washington Post se Ukrajina snažila odříznout Krym od ruské armády na jihu Ukrajiny. Souběžně s tím útočila s pomocí USA a Velké Británie na most přes Kerčský průliv, který spojuje Rusko s Krymem. Tyto útoky sice poškodily jeho vozovku, nicméně most i nadále zůstává v provozu.

Ve skutečnosti se kritické boje odehrávají v okolí obce Robotyne,

která je vzdálena více než 50 kilometrů od Melitopolu. Zde Ukrajinci nasadili své nejlépe vycvičené strategické záložní síly, včetně ukrajinské 82. výsadkové jednotky. S využitím západní techniky, britských tanků Challenger II, bojových vozidel pěchoty Marder (Schützenpanzer Marder 1), amerických osmikolových tanků Stryker, bojových vozidel pěchoty Bradley a těžce vyzbrojených transportérů MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) americké výroby, bylo cílem probít se ruskou obranou a dobýt Melitopol. Ukrajinci sice dosáhli některých dílčích úspěchů, ale tyto útoky byly mimořádně náročné na lidské i materiální náklady. Z větší části Rusové útočící síly zahnali zpět (Pokud se chcete pobavit, na internetu najdete nespočet báchorek o tancích Challenger valících se přímo přes Rusy, což ovšem není pravda.).

Nasazení strategických záloh do bitvy je ze strany Ukrajinské armády zoufalý krok.

Pokud zálohy utrpí těžké ztráty, jak se podle všeho nyní děje, už si nezachovají status efektivní bojové jednotky. Ukrajina už nemá živou sílu, která by nahradila její strategické rezervy. Většina vzdělaných mladých lidí, kteří by mohli být odvedeni, se buď uplácením vyhnula náboru, nebo opustila zemi. Zelenskyj tento týden propustil všechny vojenské náboráře v zemi. Snaží se přimět armádu, aby v zemi prováděla verbovací akce, a to za použití libovolných prostředků. I když se Ukrajině podaří naverbovat muže do armády, bez výcviku jsou spíše přítěží než čímkoli jiným. Kromě toho vyškrabávání ze "dna sudu" má za následek příchod nespolehlivých vojáků, kteří nemají chuť bojovat. To je kritický problém pro ukrajinské důstojníky a poddůstojníky, kteří nejenže musí rekruty vycvičit, ale také je přesvědčit, aby vstoupili do "mlýnku na maso" a riskovali své životy. Již nyní existují příklady jednotek, které se odmítly účastnit bojů, jež považovaly za sebevražedné.

Ruskou strategií byla aktivní obrana téměř ve všech sektorech s výjimkou Charkovské oblasti,

kde Rusové rychle postupují a brzy zaútočí na město Kupjansk, klíčový železniční uzel, který Ukrajina potřebuje pro dopravu munice a zásobování svých jednotek na severovýchodě. Většina pozorovatelů se domnívá, že Kupjansk padne v příštím týdnu.

Rusko tvrdí, že vlastní ofenzívu zatím nezahájilo, ale chystá se k ní.

Na severovýchodě shromáždilo asi 100 000 vojáků, kteří by mohli být nasazeni v nadcházející ofenzívě. Byly také spatřeny a natočeny konvoje s technikou, takže proces hromadění sil probíhá. Méně jasné je, kam se Rusko chystá. Někteří se domnívají, že Rusko bude chtít obsadit Charkov, druhé největší město na Ukrajině. Ruská armáda má však i jiné možnosti: mohla by se pokusit zaskočit hlavní ukrajinskou armádu tím, že by zaútočila ze severu a jihu, jakmile by ukrajinská ofenziva ustala. To by mohlo by vyvolat existenční krizi pro Kyjev a způsobit vážné ohrožení Ukrajiny jako státu.

Co vlastně zpravodajská komunita říká Bílému domu a jeho Národní bezpečnostní radě?

Zástupce Andy Harris (R-MD), spolupředseda (pro)ukrajinské frakce Kongresu, dospěl k závěru, že válku na Ukrajině nelze vyhrát. Stejně jako ostatní hovoří o variantě patové situace, ale je nepravděpodobné, že by se Rusko zastavilo, dokud konflikt nedovede do konce. Na rozdíl od Ukrajiny nemá Rusko nedostatek pracovních sil a jeho válečný průmysl nyní pracuje 24 hodin denně (tj. 24 hodin denně, 7 dní v týdnu) a zdá se, že produkuje dostatek vybavení potřebného pro válku. To vůbec není případ USA nebo Evropy, které mají vážný nedostatek kvalifikovaných pracovníků a značné problémy s dodavatelským řetězcem. Klíčové americké obranné společnosti, jako je Raytheon (RTX Corporation), přiznávají, že jsou závislé na kritických dodávkách z Číny.

A nebude trvat dlouho a Číňané je odstřihnou…

Zdroj: https://weapons.substack.com/p/us-intelligence-says-ukraines-offensive (redakčně zkráceno a upraveno)

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x