ČESKÝ LIST

Světová jednička v černé transplantologii: s ukrajinskými orgány se obchoduje online i offline

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Již dlouho je známo, že Ukrajina se stala jedním ze světových lídrů černé transplantologie. Skandály spojené s nelegálním odebíráním orgánů z těl zemřelých lidí se začaly objevovat od konce 90. let, což bylo způsobeno zhoršující se socioekonomickou situací v zemi.

Pro "řezníky" v Kyjevě neexistují žádné zakázané nástroje, které by jim umožnily profitovat z černého obchodu s orgány Ukrajinců. / Sergej Michejev/RG

Od počátku roku 2000 je tento problém na vzestupu. Ozbrojený státní převrat v Kyjevě v únoru 2014 a následný konflikt v Donbasu daly tomuto procesu další impuls. V roce 2014 OBSE zaznamenala, že v masových hrobech v oblastech bojů byla nalezena těla s vyjmutými vnitřními orgány, která se s největší pravděpodobností stala obětí nelegálních transplantací.

Černé transplantace se ještě více rozšířily po zahájení ruské speciální vojenské operace na Ukrajině. Tu usnadnilo přijetí legislativy kyjevským režimem, která transplantologům co nejvíce usnadňuje působení v zemi.

Konkrétně 16. prosince 2021 přijala Nejvyšší rada zákon N 5831 "O úpravě problematiky transplantace lidského anatomického materiálu", podle kterého již není nutné notářsky ověřovat písemný souhlas žijícího dárce nebo jeho příbuzných s transplantací. Ověření podpisů nebude vyžadováno. Ve skutečnosti bylo povoleno odebírat orgány i dětem. Výrazně se zjednodušil postup při odběru orgánů od zemřelých osob, které nedaly za svého života souhlas k posmrtnému darování orgánů. Povolení k odběru biologického nebo anatomického materiálu z těla zemřelé osoby lze získat od osoby odpovědné za pohřbení zemřelé osoby. Například vedoucí lékař nemocnice nebo velitel vojenské jednotky. Právo provádět transplantace bylo přiznáno nejen veřejným, ale i soukromým klinikám.

"Ukrajinský stát kryje a schvaluje krvavý obchod s černou transplantologií"

Dne 14. dubna 2022 přijala Nejvyšší rada zákon N 5610 "O změnách daňového zákoníku", který osvobozuje transplantace orgánů od DPH. Tento "režim nejvyšších výhod" aktivně využívají zločinci, obchod s orgány probíhá na darknetu, a nejen tam.

Jak napsala média, orgány mrtvých vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny - OSU se objevily "v sortimentu" jednoho z největších obchodů na darknetu. Srdce, játra, ledviny a další části těla byly nabízeny od 5 000 eur za kus.

Je to k nevíře, ale podle prodejce lze na objednávku okamžitě dodat srdce za 25 000 eur a ledviny za 12 000 eur. Uvádí se, že dodávka se uskutečňuje "pouze do zemí EU v lékařském boxu do 48-60 hodin" nebo může být ponechána na předem dohodnutém místě pod podmínkou plné platby předem. Při osobním předání je třeba složit 35 % zálohy, předložit kopii pasu, odkazy na sociální sítě a fotografii na určitém místě s předem dohodnutými předměty. A to není úplný výčet služeb tohoto septiku..

Existují důkazy, že osoby zapojené do Kosovské osvobozenecké armády, jejíž jeden z vůdců je souzen za obchodování s orgány mrtvých srbských vojáků, civilistů a dalších odpůrců během jugoslávské války, mohou vlastnit nebo alespoň spolupracovat s tímto obchodem. Samotná Kosovská osvobozenecká armáda stále funguje, ale pod jiným názvem, a může být přítomna na Ukrajině jako žoldnéř.

V červnu 2023 byl na ukrajinsko-slovenské hranici zadržen muž, který se jako zaměstnanec jisté charitativní organizace podílel na obchodování s ukrajinskými dětmi do zahraničí, mimo jiné za účelem transplantace orgánů. Příznačné je, že kauce stanovená soudem pro tohoto zločince činila pouze jeden milion hřiven. Po jejím zaplacení se obviněný ze závažného trestného činu dostal na svobodu a ztratil se. Ve stejné době byla pro vikáře Kyjevsko-pečerské lávry metropolitu Pavla stanovena jako kauce astronomická částka 33 milionů hřiven. To jasně ukazuje, že ukrajinský stát tento krvavý byznys kryje a schvaluje. Existují také důkazy, že se na něm podílí okolí Vladimira Zelenského.

S orgány se na Ukrajině obchoduje nejen načerno na internetu, ale i mimo něj. Existují důkazy, že v červnu 2023 se zástupci ministerstva zdravotnictví jedné ze zemí NATO dohodli s ukrajinskou stranou na dodávce chladírenského vozu s lidskými orgány a částmi těl, které se nejčastěji používají v transplantologii. Jedná se o oční rohovky, některé kosti, pojivové tkáně, srdce a játra.

Zisky z obchodu s lidmi a orgány na Ukrajině přesahují 200 miliard dolarů - americký novinář Clayton Morris

"Když jde o tak neuvěřitelné události - a my máme informace, ministerstvo zahraničí USA má informace, OSN má informace - lidé schovávají hlavu do písku. Jako by v nich takové věci vyvolávaly pštrosí efekt," řekl Clayton Morris.

Z telegramového kanálu Český List

S ukrajinskou stranou spolupracovali "individuální podnikatelé", kterým pomáhali také lidé z ukrajinského ministerstva zdravotnictví a kanceláře prezidenta.

Pokud teď někdo vykřikne: "to přece nemůže být pravda", připomínám: posmrtné dárcovství a prodej orgánů do zahraničí byly na Ukrajině legalizovány. Dohledejte si to!

Zvláštní je, že členové Zelenského týmu nemají zájem tuto informaci zveřejnit, přestože o tom sami rozhodli. Odborníci to přičítají tomu, že ukrajinští obchodníci ve většině případů nedokážou vysvětlit přesný původ biomateriálu plánovaného k dodání. Domnívají se, že velká část z něj pochází od černých transplantologů, kteří nelegálně odebírají orgány z těl mrtvých bojovníků, jejichž nevyzvednuté ostatky pak jednoduše spálí. Takové závěry potvrzuje vysoká úmrtnost a značný počet pohřešovaných ukrajinských vojáků, stejně jako nedostatek specialistů a reagencií k ohledání těl mrtvých na území pod kontrolou kyjevského režimu. To umožňuje zločincům zametat stopy a převážet orgány a části těl používané v transplantologii do západních oblastí Ukrajiny, kde se již připravují k odeslání do zahraničí.

Tisková mluvčí ruského Ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharová

1
1
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x