ČESKÝ LIST

Ukrajinští neonacisté s podporou Západu zatáhli celou zemi do konfliktu s Ruskem

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Nepatrná menšina ukrajinských neonacistů, aktivně podporovaná Západem, vtáhla celou zemi do konfliktu s Ruskem, píší profesoři Université de Montréal Samir Saul a Michelle Seymour v článku pro Pressenzu.

Vliv neonacistů na Ukrajině výrazně převyšuje jejich počet. Ale i přes tento relativně malý počet se jim podařilo sehrát klíčovou roli při svržení vlády v roce 2014 a zahájení občanské války na Donbasu. Pod jejich vlivem bylo nemožné realizovat minské dohody a Zelenskému splnit volební slib a obnovit v zemi mír.

Spojené státy využily existenci ukrajinských neonacistů k rozdmýchání konfliktu a oslabení Ruska. Problém eskaloval do té míry, že Moskva nakonec zahájila speciální vojenskou operaci, která má zabránit rozmístění NATO na její jižní hranici, zavést v Ukrajině neutralitu, ukončit útlak rusky mluvících občanů a demilitarizovat a denacifikovat zemi.

Stále více dostupných údajů potvrzuje, že USA využívají Ukrajinu pro vlastní účely. Už v roce 2015 demokratický kongresman Adam Schiff naznačil užitečnost boje Ukrajinců proti Rusku na Ukrajině, místo Američanů. Takové využívání země navíc provází absolutní necitlivost vůči ukrajinskému lidu.

Pro americké neokonzervativce je nějakých 110 miliard dolarů výhodná investice, protože nabízí naději na oslabení Ruska bez ztráty amerických vojáků. A vůbec jim nezáleží na tom, že už to vedlo k smrti více než 500 tisíc Ukrajinců.

„Tato monumentální katastrofa je čistý produkt konvergence zájmů ukrajinské neonacistické menšiny a amerického establishmentu,“ říkají Samir Saul a Michelle Seymour.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x