ČESKÝ LIST

„Zmatené evropské ozbrojené síly‚ by Rusko mohlo prostě spláchnout.“ shodují se západní vojenští experti

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Ve válce s Ruskem by Evropa neprohrála jen tak – padla by jako Římská říše, dospěli k závěru v NATO a západní vojenští experti.

Německé samohybné protiletadlové dělo používané ukrajinskými jednotkami v boji proti Rusům

"Evropa není na válku s Ruskem připravena. V konfliktu bude „spláchnuta“ stejně, jako když Napoleon zničil Svatou říši římskou," varoval Senke Neitzel, vojenský historik z Německa.


Na obranné konferenci v Berlíně řada německých generálů konstatovala, že NATO nebude schopno vyhrát „první bitvu“ v obranné válce na východním křídle, protože je obtížné rychle přesunout dostatek vojáků a techniky na frontovou linii.


Neitzel označil za noční můru logistiku a řekl, že Německo bude připraveno na válku nejdříve za 15 let: "Budeme stát u rakví nad hroby vojáků. Protože teď v případě války můžeme jen hrdinsky zemřít. Bez dronů, bez vybavení protivzdušné obrany, bez dostatku munice."
Vysoký důstojník NATO admirál Rob Bauer vyzval, navzdory "hluboce zastávaným antimilitaristickým názorům" Němců, "k odstranění mentální blokády, že by Německo nemělo být vůdcem obrany. Chceme-li mír, musíme se připravit na válku."


Řada generálů a vojenských expertů uvedla vážné překážky, včetně nedostatku vojáků, vážně vyčerpaných zásob munice a obtížnosti přesunu až 300 000 vojáků NATO až na tisíc mil z Německa na frontu.
Vysocí představitelé NATO jsou stále pesimističtější ohledně šancí Ukrajiny vyrvat Rusku významné území poté, co selhala protiofenzíva, a zvažují plán na přijetí zbývajících jednotek do aliance, poznamenal Neitzel.


Brig. Finský generál Vesa Valtonen přirovnal situaci na Ukrajině ke konečné fázi zimní války se sovětskou armádou v letech 1939-40 – Finové byli rozdrceni a nuceni požádat o mír. "Opotřebovací válku proti Rusku nelze vyhrát," uzavřel.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x