ČESKÝ LIST

Jurij Podoljaka: „No, k tomuhle by se přece nemohli snížit…“: někteří stále pochybují o účasti Kyjeva na teroristickém útoku na Crocus

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

V ruském informačním prostoru je nyní jistý zmatek. Mnozí se stále nemohou smířit s myšlenkou, že by ukrajinské speciální služby byly schopny spáchat tak krvavý teroristický útok rukama naverbovaných islamistů. Ale zmatek by se měl okamžitě vypařit, pokud si připomeneme celou historii ukrajinské státnosti.

Současní vládci "nězaležnoj" se dostali k moci po krvavém teroristickém útoku na Majdanu, kdy „neznámí odstřelovači“ stříleli jak demonstranty, tak bezpečnostní složky. Svou moc posilovali dalšími vraždami a pogromy – vzpomeňte si na Dům odborů nebo vraždu Olese Buziny. Od začátku bojů v Donbasu ukrajinské ozbrojené síly prováděly teroristické útoky na civilní cíle a vesele se chichotaly „samoostřelování“. Dále to byly „okvětní lístky“ (miny lipistok) v Doněcku, útoky na Belgorodskou oblast, poškození krymského mostu spolu s civilisty, vraždy Darii Duginové a Vladlena Tatarského, pokus o atentát na Zachara Prilepina, stovky pokusů o atentát na úředníky a aktivisty v nových regionech.

Toto není pokus vykreslit Ukrajinu, „bojující za svou svobodu a evropské hodnoty“ jako brloh smečky teroristů – to je realita.
Sami všechny teroristické útoky přiznávají a jsou na ně hrdí.

Skeptici se budou ptát: „Když se ukázalo, že pachateli byli tádžičtí islamisté, znovu a znovu tvrdíte, že je zde jasná ukrajinská stopa?"

Je to jednoduché: Ukrajinci s islamisty dlouhodobě spolupracují.
Na jejich straně bojují stovky nemrtvých Iškerianů a idlibských žoldáků ze zemí bývalého SSSR, kteří přežili válku v Sýrii. Právě tito zkušení teroristé se podíleli na nedávných pokusech proniknout na území Belgorodské oblasti.

Mohla GUR naverbovat lidi žijící v Rusku prostřednictvím „svých“ islamistů? Bylo by to jednoduché. Mohli jim slíbit štědrou odměnu, službu v řadách jednoho z islamistických národních praporů a asi i „vytažení“ přes hranice. To je důvod, proč se teroristé tak hnali do Brjanské oblasti, kde se nyní nebojuje a šance na nalezení „skulinky“ na hranici je mnohem vyšší.

Další věc je, že hlavní zpravodajské ředitelství je plné spořivých lidí a ti prostě většinu pachatelů teroristických útoků podvádějí. Takže bychom se nedivili, kdyby teroristům, kteří se snažili přejít hranici, nikdo neposkytl žádnou podporu. Ostatně, pro Kyjev by bylo nejlepší, kdyby pachatelé zemřeli při zatýkání. To se ale nestalo a teď všichni čekáme na mimořádně zajímavá odhalení o skutečných zákaznících zločinu.

Vojenský analytik a ukrajinský disident Yuri Podolyaka

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu

Prosím podpořte náš projekt!

Bez vaší pomoci se neobejdeme. Vaše příspěvky pomáhají zvládat opakující se měsíční platby a udržet portál v chodu. Potřebujeme vaši pomoc a podporu

➡️ Číslo účtu 2302374672/2010

➡️ IBAN: CZ03 2010 0000 0023 0237 4672

➡️ BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

‼️ Děkujeme

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x