ČESKÝ LIST

InfoZ 13. 4. 2022

Václav Hajšman
Václav Hajšman

/z telegramového účtu vojenského analytika Borise Rozhina a některých účtů dalších vybral a mírně upravil I. M./

Soumrak Pax Americana

Vojenský úpadek

Především je třeba poznamenat, že Spojené státy již nedisponují takovou nezpochybnitelnou vojenskou silou, která by jim umožňovala skutečně ovlivňovat běh událostí ve světě. Její vliv již přinejmenším není rozhodující. Po více než dvaceti letech vojenské přítomnosti v Afghánistánu zanechaly Spojené státy zemi a její vládu ve velmi slabé pozici vzhledem k blížící se ofenzívě Talibanu a nedokázaly přesvědčit společnosti po celém světě, dokonce ani své spojence, že v zemi něčeho dosáhly. Totéž lze říci o Iráku a Sýrii, respektive o vlivu USA na dění v těchto zemích a o dopadu na jejich vztahy s místními politickými režimy. Diskuse o vojenských porážkách a úpadku USA v moderní éře tak začala právě v souvislosti s událostmi na Blízkém východě.

Politický úpadek

Dalším tématem, o kterém se v současnosti stále častěji hovoří, je úpadek politického vlivu USA ve světě. Spojené státy, které se po druhé světové válce staly supervelmocí a po studené válce se fakticky staly dominantní mocností v unipolárním světě, musely nést odpovědnost za většinu dění ve světě. Ve skutečnosti však tyto povinnosti nebyly schopny plnit. Například Amerika jako vedoucí světová velmoc velmi dlouho (i během studené války) nedokázala, že skutečně hodlá bojovat proti terorismu. V poslední době dokonce začíná zaostávat za mnoha zeměmi v kontrole kyberprostoru a v boji proti kybernetickým útokům globálních zločinců. Ale zatímco kdysi se zdálo, že tak činí záměrně, nyní je všem zřejmé, že "velká velmoc" ve skutečnosti není schopna čelit kyberzločincům a teroristům, kteří aktivně vyvíjejí svou činnost, a to i na internetu. Spojené státy se staly zjevně slabou zemí světového společenství a ztrácejí jednu pozici za druhou. A přestože mají stále pod kontrolou velkou část Evropy, nedá se říci, že by měli podobný vliv na celý svět. A v poslední době je zřejmé, že ani v Evropě není vše pod jejich kontrolou. Nejdůležitějším příkladem z této oblasti je důsledná a opakovaná žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Američané, NATO a Evropská unie udělali něco pro ochranu jeho země před Ruskem, ale všichni opakovaně dokázali, že toho nejsou schopni. USA se to však snaží zakrýt údajnou neochotou k otevřené konfrontaci s Ruskem, která by v této situaci mohla přerůst ve "třetí světovou válku". Americká vláda několikrát otevřeně prohlásila, že nechce válku s Ruskem, protože se "bojí třetí světové války".

Sankce jako z nouze ctnost

Tyto akce a kroky, kterými USA vždy demonstrovaly svou sílu, se v posledních desetiletích poněkud změnily: protože Amerika již není schopna prokázat svou nezpochybnitelnou vojenskou a politickou převahu, nepozorujeme již její aktivity v této oblasti. Posledním více či méně významným úspěchem v této oblasti byla vojenská kampaň v Iráku na počátku nového tisíciletí, ale i zde byly mnohé americké "úspěchy" zpochybněny. Uvědomovaly si to i samotné Spojené státy, i když otevřeně nepřiznaly své vojenské selhání. Po mnoho let sloužily ekonomické sankce jako nástroj a mechanismus k dosažení požadovaných výsledků v zahraniční politice USA, ale v posledních několika letech přestal být i tento nástroj účinný vzhledem ke změnám, k nimž došlo ve světovém ekonomickém systému.

Do zbraně, kozáci!

Ve srovnání s událostmi z let 2014-2015 je účast kozáckých formací v bojových operacích mnohem menší. Jestliže v roce 2014 byli kozáci, jak bojující, tak sedící v týlu, poměrně masovým a rozšířeným jevem, v kampani roku 2022 se objevují jen sporadicky v Luhanské lidové republice a na osvobozených územích Záporožské oblasti. Zatím se nedá mluvit o nějaké skutečně masové účasti, zatímco ze státního rozpočtu bylo a je na kozáky vyčleněno mnoho peněz a toto téma je podporováno na státní úrovni. Avšak navzdory očekávání, že se kozáci aktivně zapojí do kampaně za demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny (nemluvě o otázce osvobození DNR a LNR od ukrajinské okupace), úroveň účasti nedosahuje ani roku 2014.

Evropa se kvůli dopadu protiruských sankcí posouvá doprava

Podle WSJ (Wall street Journal) nejsou Evropané připraveni na ekonomické důsledky sankcí: růst cen benzínu, komunálních služeb a potravin. Odpor obyvatel zemí Evropské unie nyní narůstá v souvislosti s četnými vyskakujícími problémy, za jejichž přijetí jsou odpovědné vlády. Průběžné výsledky francouzských prezidentských voleb a nárůst popularity pravice v Itálii tento trend potvrzují.

O tom, že sami obyvatelé nejsou spokojeni s postupem své vlády, svědčí i pokles hodnocení (průzkum Morning Consult):

 • ?s Bidena podporuje 44 % respondentů
 • ?? Scholz - 44%
 • ?? Trudeau - 41 %
 • ?? Morrison - 41% 
 • ? Macron - 39 %
 • ?? Johnson - 33 %.

Na otázku, zda jejich země směřuje tímto směrem, občané odpovídají nespokojeně:

 • v Německu - 57 %
 • v USA - 64 %
 • v Nizozemsku - 65 %
 • v Británii - 69 %
 • ve Francii - 69 %
 • v České republice - 69 %
 • v Polsku - 78 %
 • ve Španělsku - 84 %

Zajatci

Záběry ukrajinských vojáků a důstojníků , kteří se vzdali v Mariupolu a podle západního mainstreamu se probojovali z obklíčení a spojili se s Azovem (což je samo o sobě nesmysl, protože Azovci jsou obklíčení rovněž).

Příklady hrdinství

Ruské ministerstvo obrany informovalo o nových hrdinských činech ruských vojáků:

- Desátník Michail Krylov odhalil jednotku ukrajinských diverzantů, kteří připravovali útok na konvoj ruských vojsk. Bojoval s přesilou nepřátelských sil a kryl konvoj. Krylov byl zraněn, ale bojiště neopustil a pokračoval v útoku na pozice nepřítel.

- Zásluhou plukovníka Romana Brikulského byl zřízen asi stometrový mostní přechod přes řeku. Konvoje ruské techniky přejely na druhou stranu řeky a vyhnaly nepřítele z jeho pozic. Brigáda neměla žádné ztráty na životech.

- Starší seržant Volodymyr Vatrusenko vyvezl vozidlo naložené municí z pod palby ukrajinských nacionalistů a evakuoval ho do bezpečné vzdálenosti. Po návratu na parkoviště poskytl Vatrusenko první pomoc zraněným kamarádům. Při jejich vynášení z nepřátelské palby utrpěl střepinové zranění, ale přesto pokračoval v evakuaci.

Válečná mapa a situace na frontách večer 12. dubna

Největší novinkou je masová kapitulace bojovníků Ukr. armády, která se nyní odehrává v Mariupolu. Mluvíme o dvou praporech, více než tisícovce vojáků, kteří se předtím bránili v kotli v závodě Illich. Sladkov hlásí 300 zraněných, 90 neschopných pohybu a 800 zdravých mariňáků.

A připomínáme, že dříve došlo k pokusu vymanit se z obklíčení ze závodu Iljič. Konvoj byl zastaven, část vojáků Ukr. armády byla zničena, část zajata a další část ustoupila zpět. Ostatní se rozdělili do malých skupinek, pokusili se rozptýlit a nyní je velmi úspěšně chytají po celý den na polích. V koloně bylo asi 100 kusů techniky a asi 1 500 bojovníků. Soudě podle počtu těch, kteří se vzdali, je kotel v Iljičově továrně "vyvařený" a zbyde jen poslední bašta azovských bojovníků v betonové průmyslové zóně Azovstalu. A to bude konec bitvy o město.

Z ostatních částí fronty je málo zpráv. V LNR a některých sídlech DNR probíhají vážné boje. Také ukrajinská strana dnes ohlásila boje na hranici Chersonské a Dněpropetrovské oblasti (Front Jih), ale podrobnosti těchto střetů neznáme. Intenzivní dělostřelecké údery probíhají na předměstí Charkova, v místech, kde se soustřeďuje nepřítel. Výbuchy dnes hlásí také aglomerace Severodoněck-Lysyčansk, téměř všechna velká sídla v oblasti.

Celkově je však vidět, že stále nedochází k žádným velkým akcím. Všichni čekají na zahájení druhé fáze speciální vojenské operace RF, která by měla začít každým dnem. Podle amerických "partnerů" máme velké síly soustředěné ve čtyřech směrech. V blízkosti Chersonu, ve směru na Izjum, Doněck a na jihu, v Chersonské oblasti. Kterým směrem a kdy bude ofenzíva zahájena, není známo. Putinovo dnešní prohlášení je zajímavé pro ty, kteří chtějí rychlou informaci:

"Často slýchám otázky, zda je možné být rychlejší? Je to možné. Záleží na intenzitě bojů a intenzita bojů je bohužel tak či onak spojena se ztrátami. Naším úkolem je dosáhnout všech našich cílů minimalizací těchto ztrát. A my budeme jednat rytmicky, klidně, podle plánu, který původně navrhl generální štáb."

Pro zajímavost. Dnes nepřítel opět provedl sabotáž na ruském území. Nepřátelská sabotážní skupina vyhodila do vzduchu železniční nadjezd u města Šebekeno v Belgorodské oblasti. Účelem této akce je spíše zastrašit místní obyvatele nebo si udělat PR, než skutečně bránit postupu našich sil.

Za zmínku stojí i to, že nás včera azovští bojovníci obvinili z použití chemických zbraní, které byly vystříknuty z bezpilotního letounu. Toto absurdní tvrzení nepotvrdil ani Pentagon – Rusko už dávno nemá chemické zbraně.

Pravda nakonec vždycky vyjde najevo

Americký novinář byl šokován pravdou o akcích Ukr. armády ve Volnovachě.

Ředitelka místní školy vyprávěla americkému novináři o zločinech ukrajinské armády ve městě. Podle ní zde ukrajinské ozbrojené síly všechno zničily a střílely na školu, kde byly děti.

- A proč Ukrajinci stříleli na školu?

- To nevíme.

- Uvnitř však byly děti.

Bitevní vrtulníky v akci

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry skupiny bitevních vrtulníků Mi-24, Mi-28N a Ka-52, které ničí pozice protivzdušné obrany a obrněná vozidla ukrajinských ozbrojených sil.

Počátky a konce

Britský žoldák Aiden Aislin. Na prvním foto: „Zničit Rusko! Sláva Ukrajině!“ na druhém: „Chci, aby válka skončila.“

FAKE

Další falešná zpráva ukrajinských kanálů, které tvrdí, že natočily "mobilní krematorium" v Mariupolu. Ukázalo se, že "senzační záběry" byly vytrženy z reklamy z roku 2013.

BBC vysílá ruskou propagandu

Panebože, co je to za zradu? BBC otevřeně říká, že masakr na nádraží v Kramatorsku spáchala Ukrajina. Buď se do BBC nabourali hackeři, nebo už i oni mají ukrajinských lží plné zuby. Z toho kluky a holky z Čt klepne? Zatají to, nebo zveřejní s tím, že to byl omyl, za který každopádně můžou ruský okupanti, tím, že jsou.

Starý dobrý anglosaský pocit nadřazenosti

Obyvatelka Mariupolu Galina Stěpanovna Podubňaková vypráví, že v nemocnici, kde pracovala, ležel britský "kurátor" neonacistické jednotky Azov a přímo jí vyprávěl o ruských obyvatelích Mariupolu:

"Jste podlidé, stejně vás zničíme... Teď potřebujeme vás, zdravotníky, a potom stejně nebudete..

"... Jsem občan Anglie, nemám tetování, tenhle dobytek v Azovu ho má, a my – kurátoři - ne."

Pro západ jsou Ukrajinci stejní podlidi jako Rusové, to, jak s nimi nyní projevují „solidaritu“ je obyčejný trik, aby je mohli využívat jako nástroj k boji proti Rusku. Ve světe se válčí pořád. V čem je ukrajinsko-ruský konflikt výjimečný, abychom museli všude vyvěšovat ukrajinské vlajky a provolávat (nacistický pozdrav) sláva Ukrajině, hrdinům sláva? Proč nikdo nevyvěšoval vlajky Arménie, když na ní zaútočil Azerbajdžán? Jak to že západ neuložil žádné sankce? Protože tady nejde o žádnou Ukrajinu, ale o Rusko. O hybridní 3. světovou válku kolektivního západu proti Rusku.

Zničená základna Azov v Urzufu

Fotografie rozbité základny azovských bojovníků v Urzufu. Skříně jsou prostě napěchované symboly Třetí říše a dalšími hitlerovskými věcmi. V Azovu ale samozřejmě není neonacismus jako na Ukrajině. Jedním slovem, vůbec ne.

Ztráta soudnosti

Další akce ukrajinských prostitutek v Tallinnu. Zdá se, že si stěžují na krvavý průjem.

Blázinec na pochodu.

Ukrajinské ozbrojené síly prohrály bitvu v Záporožské oblasti

Ozbrojené síly Ukrajiny prohrály bitvu s ruskou armádou v okrese Pology v Záporožské oblasti. Přestřelka trvala přibližně pět a půl hodiny. Jejím výsledkem byl ústup ukrajinské armády z pozic. Porážku kyjevské armády potvrdil předseda Záporožské oblastní vojenské správy, plukovník ukrajinské armády Ivan Arefjev.

ilustrační foto

Bumerangový efekt sankcí

Odmítnutí ruského plynu a ropy bude Německo v letech 2022-2023 stát 238,2 miliardy dolarů.

Kumulativní ztráty země za dva roky vypočítává pět předních německých hospodářských institucí. Pro pochopení rozsahu ztrát je třeba uvést, že 238,2 miliardy dolarů představuje téměř polovinu ročního rozpočtu Německa: 539 miliard dolarů v roce 2021.

Růst HDP Německa v roce 2022 dosáhne pouze 2,7 %, nikoli 4,8 %, jak se původně plánovalo. Kumulativně by to znamenalo pokles o 6,5 % roční produkce během dvou let. To se rovná hrozbě hluboké recese v Německu. Odborníci rovněž poznamenali, že ekonomické důsledky pro Německo závisí na délce trvání a intenzitě speciální operace na Ukrajině.

Vzhledem k provázanosti naší ekonomiky s německou se zjevně máme na co těšit. Jen tak dál Fialo, Pekarová a spol.

Macron už vyhrál

Le Penová prohlásila, že pokud bude zvolena prezidentkou, Francie vystoupí z NATO. Následně upřesnila také, že není pro úplné vystoupení z NATO, ale pro odchod Francie z velitelských struktur NATO.

Vystoupení z EU však nemá v úmyslu: "To není mým cílem... Zároveň chci, aby se tato evropská struktura vyvíjela."

Kromě toho, Le Penová prohlásila, že Krym považuje za ruské území.

Tak to zvolená určitě nebude. Jistě se objeví korespondenční hlasy pro Macrona ala Biden, případně ho bude volit v určitých volebních okrscích většina při 150% volební účasti jako posledně v Německu.

Sojuz něrušimij…

Někde v Charkovské oblasti.

Do Venezuely s prosíkem

V důsledku katastrofálního nedostatku energie v USA povolil Biden největší americké energetické společnosti Chevron působit (https://t.me/VenezuelaNewsNetwork/4290) ve Venezuele.

Teď se musíte zeptat Madura, jestli jim dovolí působit ve své zemi.

Chytrému napověz, hloupého…

Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že Rusko bude považovat vozidla USA a NATO převážející zbraně na Ukrajině za legitimní vojenské cíle (https://t.me/ostashkonews/7217).

Viníkem situace na Ukrajině jsou podle Číny USA

Ministerstvo zahraničí Číny: Americká strana přilévá olej do ohně a eskaluje konflikt na Ukrajině.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien prohlásil, že Washington záměrně eskaluje konflikt na Ukrajině, aby omezil Čínu a Rusko.

Podle něj to byly právě USA, kdo přivedl třenice mezi Moskvou a Kyjevem do kritického bodu.

"Americká strana nepřijala konkrétní opatření ke zmírnění eskalace, ale místo toho přilévala olej do ohně a konflikt eskalovala, čímž nutila ostatní země, aby si vybraly stranu," uvedl diplomat.

Jednota západu se drolí

Rakouský kancléř prohlásil, že Vídeň, Berlín a Budapešť jsou proti sankcím na dodávky ruského plynu, protože sankce by měly být bolestivé pro Rusko, nikoli pro EU.

Po setkání s Vladimirem Putinem evidentně prozřel? To u tebe, Fialo, asi ještě dlouuuho nehrozí...

Poslední varování

Z prohlášení ruského ministerstva obrany:

Vidíme pokusy o sabotáže a údery ukrajinských jednotek proti zařízením na území Ruské federace. Pokud budou tyto incidenty pokračovat, ozbrojené síly Ruské federace udeří na místa, kde se přijímají podobná rozhodnutí, a to včetně Kyjeva, od čehož ruská armáda dosud upustila.

Ultimátum Kyjevu, po kterém buď přestanou s diverzemi na ruské území, nebo zahraniční delegace přestanou navštěvovat Zelenského. Protože nebude kam jít...

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x