ČESKÝ LIST

InfoZ 14. 4. 2022

Václav Hajšman
Václav Hajšman

Dodávky těžkých zbraní Ukrajině ze strany USA

Biden Zelenského informoval o novém balíčku vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 800 milionů dolarů, který bude zahrnovat dělostřelectvo, obrněné transportéry a bojové vrtulníky.

Balíček vojenské pomoci USA Ukrajině. Podrobnosti (podle Pentagonu):

 • Tanky T-72;
 • 11 vrtulníků Mi-17;
 • 200 obrněných transportérů M113;
 • 300 dronů Switchblade;
 • 18 houfnic ráže 155 mm a 40 000 nábojů pro ně;
 • 500 protitankových střel Javelin;
 • Tisíce dalších protitankových systémů;
 • 10 radarů pro protiraketová opatření;
 • 2 radary pro sledování vzdušného prostoru;
 • 100 terénních vozidel;
 • Bezpilotní plavidla pro pobřežní obranu;
 • Zařízení na ochranu proti jaderným, chemickým a biologickým hrozbám;;
 • 30 000 neprůstřelných vest a přileb
 • Více než 2 000 optických a laserových dálkoměrů;
 • Výbušniny C-4;
 • miny M18A1 Claymore.

Kanada nezůstává pozadu

Trudeauova vláda však také diskutuje o možnosti dodat Ukrajině protilodní střely Harpoon ze zásob kanadského námořnictva (https://nationalpost.com/news/politics/john-ivison-ukraine-asked-us-for-missiles-we-sent-words). Příslušnou žádost premiérovi vyslovil Zelenskyj během svého telefonátu.

Většina detailů již byla vypracována, a to:

 • Dodávka 24 raket a komponentů bude uskutečněna kanadským vojenským dopravním letadlem do Rumunska, odkud bude zboží přepraveno po zemi na hranice s Ukrajinou. Přesun se zřejmě uskuteční přes hraniční přechod Reni.
 • Střely mají být namontovány na nestandardních nosičích – nákladních přívěsech. Stejně jako to udělali Argentinci s francouzskými protilodními střelami Exocet během války o Falklandy. To jim však nezabránilo zasáhnout britský torpédoborec.
 • V současné době se diskutuje o možnosti nákupu bezpilotních letounů od kanadské firmy Canadian UAV Canadian UAVs pro provádění průzkumu a zaměřování.
 • Ukrajina také dostane řídicí a kontrolní moduly, které budou přijímat data z kosmického průzkumu dodaná kanadskou společností MDA Ltd. (dříve součást Maxar Technologies).

Ještě někdo pochybuje o tom, že jde o proxy válku západu proti Rusku?

Na cestě do Slavjanska

Boje na lzyumské frontě spějí ke svému vyvrcholení. Ruské ozbrojené síly nadále pevně drží iniciativu a postupují na Slavjansk.

Nepřítel se aktivně brání, střílí raketovým a hlavňovým dělostřelectvem. O ukrajinské protiofenzívě se nemluví, ačkoli nepřátelské DRG (diverzně-průzkumná skupina) jsou stále aktivnější.

Ruské speciální jednotky provádějí úspěšnou protidiverzní činnost a vyklízejí vesnice na cestě do Slovjanska.

Tankové bitvy, dělostřelecké souboje, práce letectva na frontové linii, boje jednotek speciálních sil, to vše je nyní možné vidět na vlastní oči v rozvíjející se bitvě o Donbas, na jeho izjumsko-slavjanském úseku fronty.

Kdo najde 5 rozdílů mezi Islámským státem a dnešní Ukrajinou?

Paket britských PTŘS (protitanková řízená střela) NLAW UA (ukrajinská armáda) uskladněných v jedné ze škol.

Nacistická sekta verbuje děti do bojových jednotek v Charkově a na celé Ukrajině.

Pod rouškou boje proti alkoholikům a narkomanům jsou děti indoktrinovány do zásad budování "ideálního státu" po vzoru Hitlerova Německa a rekrutovány do militantní sekty "Centuria", ze které není možné vystoupit.

Tajná sekta je úzce spojena s Azovem a šíří nacistické názory: bere pod svá křídla děti a studenty a vytváří nacistické oddíly v ukrajinských ozbrojených silách, kde její členové již slouží jako důstojníci.

Příběh mladého chlapce, kterému bylo pod hrozbou represí bráněno odejít.

Otazníky kolem útoku na raketový křižník Moskva

Bez ohledu na to, co se stalo s Moskvou je fotografie zveřejněná mainstreamem podvrh. Jedná se o záběr z tohoto videa https://youtu.be/OvagqQePyp4, který byl zrcadlově převrácen a zpracován pomocí zeleného filtru. Jde o epizodu z roku 2019 - požár na lodi plující pod vlajkou Tanzanie v Černém moři.

"Zelené video" tedy nemá nic společného s "Moskvou".

Hodnocení situace na Donbase Bundeswehrem

Podle Bundeswehru Rusko pokračuje ve stahování vojsk, zejména na severovýchodě Ukrajiny, k provádění ofenzivivních akcí proti ukrajinskému uskupení.

Po osvobození Donbasu se dalším cílem ruských ozbrojených sil může stát Oděsa a území poblíž Podněstří.

Dostupná data o útoku na raketový křižník Moskva

1. Od dnešního rána je oficiálně potvrzen požár a výbuch na lodi a následná evakuace posádky. Informaci potvrdila hlavní federální média s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

2. Ukrajina včera tvrdila, že použila protilodní střely Neptun, ale tuto informaci doložila falešnými fotografiemi a videi týkajících se jiných incidentů (sestříhané video palby na loď z Tanzanie a potopení íránské válečné lodi).

3. Existují také teorie, že loď mohla být zasažena protilodní střelou NATO tajně dodanou na Ukrajinu, stejně jako vybuchnout na unášené mině.

4. Přes noc se objevily zprávy, že loď se již potopila kvůli následkům výbuchu munice a nemožnosti dalšího boje o přežití lodi, ale zatím to není oficiálně potvrzeno.

5. V každém případě je to pro Černomořská flot vážná ztráta. Loď je sice stará, ale zdaleka ne nepotřebná a není snadné ji nahradit, vezmeme-li v úvahu obtížnost stavby velkých hladinových válečných lodí v Rusku (bohužel nestaví lodě srovnatelné velikosti ve velkých sériích jako Čína – viz tempo stavby torpédoborce Type 055 - od roku 2017 je jich 5 ve službě, 3 spuštěny na vodu, 1 ve stavbě).

6. Tento příběh znovu připomíná, že na Ukrajině probíhá zástupná válka proti USA a NATO.

Vraždy civilistů členy Pravého sektoru

Ukrajinští vojáci, kteří dobrovolně složili zbraně, promluvili o rozkazu Pravého sektoru střílet do civilistů v Rubizně.

„Byl jsem svědkem toho, jak k nám Pravý sektor přivedl v Rubežném dvacet civilistů, kteří měli na rukou bílé pásky... a byl vydán rozkaz je zastřelit. Když jsme se zeptali, proč se to dělá, starší odpověděl, že to bude pomsta za Bucha, civilisty zabité v Bucha. To jsme odmítli, za což jsme byli odzbrojeni."

Ruské ministerstvo obrany:

 • Zdroj požáru na křižníku Moskva byl lokalizován a uhašen. Dalším výbuchům munice bylo zabráněno.
 • Křižník "Moskva" si zachoval schopnost plavby. Hlavní raketová výzbroj je nepoškozená.
 • Posádka byla evakuována na lodě Černomořské flotily v oblasti.
 • Probíhají přípravy na odtažení křižníku do přístavu.
 • Příčiny požáru se zjišťují.

No to už je lepší. Pokud se loď nepotopí, je důvod se domnívat, že po opravě v Sevastopolu může být znovu uvedena do provozu.

Aktualizace: Mluvčí Pentagonu Kirby potvrdil, že křižník Moskva je na hladině, a zdůraznil, že přesná příčina požáru není známa.

Soumrak politických neziskovek financovaných západem v Rusku

8. dubna 2022 ruské ministerstvo spravedlnosti zakázalo na území RF činnost 15 mezinárodních nevládních organizací a zahraničních nevládních organizací.

Patří mezi ně:

⛔️ Carnegie Endowment for International Peace (USA)

⛔️ INTERNATIONAL AMNISTIY LIMITED (UK)

⛔️ Human Rights Watch, Inc.(https://minjust.gov.ru/ru/events/48807/)

⛔️ Nadace Friedricha Naumanna pro svobodu (Německo)

⛔️Nadace Friedricha Eberta (Německo) v Ruské federaci

⛔️ Zastoupení Friedrich Ebert Stiftung v Petrohradě

⛔️ Konrad-Adenauer-Stiftung e.V. (Německo)

⛔️ Pobočka Konrad-Adenauer-Stiftung e.V. v Moskvě

⛔️ "Nadace Hannse Seidela" (Německo)

⛔️ Nadace Rosy Luxemburgové pro komunitní rozvoj a občanské vzdělávání (Německo)

⛔️ Nadace Heinricha Bölla (Německo) v Ruské federaci

⛔️Německá výzkumná společnost

⛔️Nadace Aga Khan (Švýcarsko)

⛔️Sdružení "Współłna Polska

⛔️Institut mezinárodního vzdělávání, Inc.

Výše uvedené organizace byly vyloučeny z důvodu zjištěného porušení platných právních předpisů RF.

Kéž by k něčemu podobnému došlo i u nás. Skutečným smyslem existence podobných organizací je zombifikace populace dotyčné země.

na fotce „Padej odsaď, kohoute!

Mariupol: 10 dní kapitulací

Zde je několik statistických údajů o kapitulaci ukrajinských vojáků v Mariupolu:

 • noc z 3. na 4. dubna: 267 vojáků z 503. praporu 36. samostatné brigády mořské pěchoty OSU (ozbrojené síly Ukrajiny);
 • 5. dubna: 30 vojáků OSU (okolí mateřské školy č. 91 a komplexu Azovstal, okres Levoberežnyj).
 • noc z 11. na 12. dubna: přibližně 160 zajatců, kteří přežili pokus o průlom směrem na Záporoží, 36. samostatné brigády mořské pěchoty OSU;
 • 12. dubna: 1 026 příslušníků 36. samostatné brigády mořské pěchoty OSU, z toho 162 důstojníků;
 • 13. dubna: dalších 134 mariňáků, včetně 14 důstojníků.

Jen za posledních 10 dní se v rámci velkých organizovaných skupin vzdalo nejméně 1 600 ukrajinských vojáků (včetně 176 důstojníků).

Vezmeme-li v úvahu četné záběry vzdávání se vojáků OSU v malých skupinách a po jednom, záběry zadržení převlečených bojovníků, kteří se snaží přejít frontovou linii jako civilisté a uprchnout z obléhaného města, můžeme předběžně odhadnout počet zajatých za posledních 10 dní v Mariupolu na více než 3 000 osob.

Podle informací (https://t.me/rybar/31157) z Generálního štábu OSU je nyní na oficiálním seznamu zajatců 2 543 vojáků, 14 vojáků Národní gardy a 116 vojáků Státní pohraniční služby Ukrajiny.

Schizofrenie

Moldavsko zakázalo písmeno Z a stužku svatého Jiří a přemýšlí, kde vzít peníze na nákup (ruského) plynu za 1150 dolarů za 1000 metrů krychlových.

Rozkol v NATO

1. Řecko oznámilo, že již nebude dodávat zbraně Ukrajině. Říkají, že dodali vše, co mohli, a že další dodávky budou jen na úkor řecké obranyschopnosti.

2. Turecký ministr zahraničí Çavuşoğlu vysvětlil, že Turecko vyloučilo možnost připojit se k sankcím proti Rusku.

Ukrajinské útoky na civilní cíle v Rusku

Vesnice Klimovo v Brjanské oblasti (v Rusku) byla zasažena střelami OSU, které dopadly na obytné budovy; 7 lidí (včetně jednoho dítěte a jedné těhotné ženy) bylo zraněno.

Místní obyvatelé hlásí tři výbuchy ve 12:08 hod. Oběti jsou v nemocnici, tři z nich jsou ve vážném stavu, jednomu z nich výbuch utrhl nohu. Vyučování ve školách bylo přerušeno a děti byly poslány domů.

Školy v příhraničních okresech Brjanské oblasti přecházejí od 15. dubna na dálkové studium.

FAKE video o útoku na křižník Moskva

Video údajného "úderu" proti křižníku Moskva je ve skutečnosti test norské protilodní střely NSM z roku 2013: https://youtu.be/um3_6NM6II4.

Ukrajinské zdroje vydávají toto staré video za včerejší.

Mengeleho pohrobci

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v letech 2019 až 2021 američtí vědci z laboratoře v Merefě (Charkovská oblast) testovali potenciálně nebezpečné biologické léky na pacientech regionální klinické psychiatrické nemocnice č. 3 v Charkově.

"Jedinci s duševními poruchami byli pro pokusy vybíráni s ohledem na jejich věk, národnost a imunitní stav. Speciální formuláře zohledňovaly výsledky nepřetržitého sledování stavu pacientů. Do databáze hospitalizovaných pacientů nebyly vloženy žádné informace a zaměstnanci nemocnice se zavázali k mlčenlivosti."

V lednu 2022 byla laboratoř Merefa uzavřena a vybavení a léky byly přesunuty na západní Ukrajinu, uvedlo ministerstvo obrany.

Ruské ministerstvo obranyse domnívají, že výsledky tohoto projektu mohly být využity k vytvoření nepříznivé biologické situace nejen v Rusku, ale také v Černém a Azovském moři, Bělorusku, Moldavsku a Polsku.

V lednu Ukrajina prostřednictvím zprostředkovatelských organizací zakoupila více než 50 bezpilotních letounů s 30litrovými nádobami a zařízením pro postřik přípravků. Dne 9. března našli průzkumníci tři taková zařízení v Chersonské oblasti. Podle ministerstva obrany lze tyto bezpilotní letouny použít k rozprašování biologických přípravků a toxických chemických látek.

Moderní loupežníci aneb kam se hrabe Babinský

Bílý dům: USA neplánují vrátit ruským podnikatelům jejich majetek, který jim byl zabaven v souvislosti se sankcemi uvalenými na Rusko.

Dráždění medvěda bosou nohou

Lotyšsko bude od 18. dubna do 27. května sloužit jako polygon pro ozbrojené síly USA, České republiky, Polska, Velké Británie, Litvy a Estonska.

Na území a ve vzdušném prostoru země se uskuteční řada vojenských cvičení Defender Europe, Knight Legion, Swift Response, Summer Shield a Hedgehog.

Kromě toho se do manévrů zapojí praporní bojové skupiny NATO z Albánie, Itálie, Islandu, Černé Hory, Kanady, Polska, Slovenska, Slovinska a Španělska.

FAKE

Ukrajinská propaganda se vůbec nestydí: snaží se vydávat dítě zraněné v roce 2015 ukrajinskou municí v Donbasu za "oběť ruské speciální operace".

Já nic, já muzikant

Brit zajatý v Mariupolu, který u výslechu tvrdil „Já jsem nebojoval, já jsem nezabíjel, já nic nevím".

Ukrajinská armáda je na prvním místě na světě v počtu řidičů a kuchařů na kilometr fronty, kteří nic nevěděli a nechtěli bojovat?

Ještě jednou k raketovému křižníku Moskva

Vojenský expert Boris Rozhin o situaci s RK Moskva od večera 14. dubna:

1. Navzdory nočním zprávám, že křižník utrpěl fatální poškození a potopil se, zůstala loď ve skutečnosti na hladině a její posádka byla evakuována. Přesné údaje o ztrátách posádky nejsou k dispozici. Turecko popřelo zprávy, že údajně pomáhalo s evakuací moskevské posádky. Podle nepotvrzených informací byla většina posádky již převezena do Sevastopolu.

2. Příčiny požáru a výbuchu na lodi jsou stále nejasné. V otevřených zdrojích kolují především verze zásahu (ukrajinskou) protilodní raketou Neptun, raketami NATO dodanými tajně Ukrajině, nebo výbuch driftující miny. Verze zásahu raketou však vypadá pravděpodobněji. Podle řady verzí byl útok raketou doprovázen diverzními akcemi útočících bezpilotních letounů a byl řízen průzkumnými bezpilotními letouny zemí NATO.

3. Povaha poškození křižníku je stále nejasná. Podle prohlášení ministerstva obrany hlavní raketová výzbroj křižníku přežila, což naznačuje, že vybuchlo buď dělo, nebo protiletadlový kanón, což způsobilo poškození lodi. Zatím nemáme dostatek informací, abychom mohli říci, co bylo příčinou požáru a výbuchu, ať už to bylo cokoli.

4. Nicméně podle ruského ministerstva obrany i Pentagonu se loď dokázala udržet na hladině a již dnes ráno bylo oznámeno, že je buď vlečena do Sevastopolu, nebo pomalu pluje na svou základnu, kde bude umístěna k opravě a kde bude provedeno úplné vyhodnocení škod.

5. Všechny zveřejněné fotografie a videa údajně explodující Moskvy se ukázaly jako podvrhy. Různé epizody z cvičení nebo požáry na civilních plavidlech se snažili vydávat za výbuch Moskvy. Neexistují žádné kompletní fotografie a videozáznamy, které by umožnily posoudit povahu výbuchu a jeho následky.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x