ČESKÝ LIST

InfoZ 2. 5. 2022

Václav Hajšman
Václav Hajšman

/Z Telegramu pro vás vybral, přeložil, poskládal a upravil I. M./

Vojenský expert Boris Rozhin o situaci na frontách

1. Ruské ozbrojené síly dorazily na okraj Krasného Limanu, samotné město je zčásti obklíčeno.

2. V oblasti Oskol je kombinované uskupení OSU, sevřené u řeky, nadále obklíčeno. Nepřítel má problémy se zásobováním.

3. V Popasně je malý pokrok. Tempo je stále pomalé. Nepřítel drží západní a severozápadní část města.

4. Ozbrojené síly Ruské federace obsazují dvě osady v oblasti Kazašské Lopaně. V oblasti Ruské Lozovy pokračují boje. OSU podnikla protiútok ve směru na Starý Saltov u Severského Doněcku.

5. Mariupol. V Azovstalu nedošlo k žádným významným změnám. Postupně dochází k propouštění (v západním tisku „evakuaci“) rukojmích.

6. Poziční boje pokračují směrem na Nikolajev. Generální štáb OSU uvádí, že ruské ozbrojené síly připravují ofenzívu ve směru na Krivoj Rog.

7. Ve směru na Záporoží pokračují boje na přístupech k Huliaipilu a východně od něj. OSU očekává další postup (ARF) do Dněpropetrovské oblasti.

Situace na východní Ukrajině

Okolí Charkova

Mimo Charkov se bojuje v Ruské Lozově a Kutuzivce. O dva dny dříve se jednotky OSU pokusily vytlačit ARF z opěrného bodu v Cirkunách a Čerkasských Tiscích, ale utrpěly těžké ztráty. Velení OSU se nyní snaží upevnit své pozice, ale utrpěly těžké ztráty dosahující několika stovek mrtvých a zraněných. Stažení sil do Ruské Lozovy a Cyrkuna obnažilo frontu na Kozačím Lopanu: ruským ozbrojeným silám se podařilo znovu dobýt dvě vesnice Turovo a Makarovo jižně od osady. V Charkově pokračuje nasazení speciálních jednotek pro sabotáže. Podle jistých informací byli koordinací diverzních průzkumných týmů a sabotážních operací v oblasti na hranicích s Ruskem pověřeni důstojníci britské speciální výsadkové služby (SAS). Zároveň do regionálního centra dorazily posily žoldáků z "Mezinárodní legie územní obrany Ukrajiny". Tentokrát mluvíme o německé jednotce.

Okolí Limanu

Spojenecká vojska (RF+DLLR) se opevnila v Aleksandrovce a Stavki. Dobytí Jampolu umožnilo obejít Liman z jihovýchodního okraje a obsadit silniční trojúhelník Slavjansk – Liman – Seversk. Malé vesnice Dibrova a Ozernoje se nacházejí v šedé zóně. U vodní nádrže Oskol se již několik dní "vaří v kotli" uskupení 1 000 vojáků AFU. Bojuje se u Sviatogorsku, ale do samotného města zatím nikdo nevstoupil. Po dobytí Alexandrovky se boje přesunuly do lesního pásu na linii Borogodičnaja - Sosnovaja - Jarovaja. Nejprudší byly potyčky u Bogorodičného.

Situace u Popasny a Bachmutu

V Popasně pokračují prudké boje: spojenecké síly se zabývají metodickou likvidací nepřítele. Ztráty OSU dosahují v průměru 50-70 mrtvých denně a morálka vojáků klesá. 

Válečná mapa a situace na frontě večer 1. května 2022

Klíčovými událostmi bylo nové ostřelování (ruských) oblastí na hranicích s Ukrajinou. Došlo k zásahu muničního skladu v Belgorodě, zničen byl také pylon železničního mostu v Kurské oblasti. Ukrajinské televizní stanice udělaly ze zničení mostu velkou událost a už začaly diskutovat o tom, co udělat se zabranou Belgorodskou oblastí. Potřebují alespoň nějaká vítězství, aby zakryly vysoké ztráty na frontě. Za stejným účelem jsou šířeny fejky. Dnes ukrajinská propaganda přihodila další historku o tom, že "šéf generálního štábu ruských ozbrojených sil Gerasimov byl zraněn u Izjumu", a již večer ji sama vyvrátila. Je třeba si uvědomit, že bez takových "duchů Kyjeva" začne ukrajinská společnost panikařit, protože žádná skutečná vítězství se nekonají. Dochází naopak k vážným ztrátám a na frontě nerozhodují ani tak cizí zbraně, jako ruce, které je ovládají.

Na frontách dochází k postupu, lokálním průlomům nepřátelské obrany a celkově dochází k ničení nepřítele na jeho předem připravených obranných liniích. Ve směru na Slavjansk fronta postupuje od severu k jihu. Nepřítel utrpěl u Jampolu vážné ztráty a byl nucen ustoupit. Aktivní boje probíhají u Krasného Limanu. Současně se fronta přesouvá severně od Izyumu, poblíž obce Dolghenkoye. Pokud budou tyto pohyby pokračovat severním směrem, bude Slavjansk zanedlouho obklíčen. Po prolomení Jampolu a vyčištění Červeného Limanu se vojska pravděpodobně přesunou do Nikolajevky. Tato vesnice se nachází na vyvýšeném místě vůči Slovjansku.

Na doněckém směru spojenecká vojska pokračují v tlaku na nepřítele s využitím dříve prolomeném úseku fronty mezi Horlivkou a Jasynuvatou a obcházejí obranné uskupení Avdějevka na jeho levém křídle. Zároveň se jim podařilo prolomit nepřátelské obranné linie u samotné Avdijivky. Boje pokračují také v Marince. Ukrajinské ozbrojené síly zasahují chaoticky, dopoledne se pod těžkou palbou ocitly Doněck, Horlivka, Jasynuvata a Jenakievo. Ukrajinské jednotky zasahují obytné oblasti a infrastrukturu minomety velké ráže a raketomety GRAD. Došlo ke ztrátám na životech. V Záporožské oblasti, u Ugledaru, Velyky Novosjolky a Huliaipilu, nedochází k žádnému zvláštnímu postupu, ale zároveň s tím, jak spojenci drtí nepřítele, hromadí vojska na několika úsecích fronty síly k útoku na sever.

Počátky vzpoury?

Vojáci 93. samostatné mechanizované brigády ukrajinských ozbrojených sil "Cholodnyj Jar" odmítli pokračovat ve službě. Důvody: žádná evakuace raněných, nedostatečné velení, žádná těžká technika, velké ztráty, žádná rotace. Vojáci ukrajinských ozbrojených sil se ocitli v taktickém obklíčení a nikdo jim nepřišel na pomoc.

My nemáme žádné padlé

Žádný odvoz padlých = žádní padlí. To je pochybné pravidlo, kterým se zřejmě řídí ukrajinské ozbrojené síly. V důsledku toho ruské jednotky odvážejí těla ukrajinských vojáků, zatímco jejich rodiny a příbuzní se pravděpodobně dočkají hloupých výmluv od svého ministerstva obrany. Válečné všední dny, Izyumský front.

O čtvrté vlně mobilizace na Ukrajině...

Ukrajinské ozbrojené síly nevylučují, že Ukrajina bude pokračovat ve všeobecné mobilizaci, která by podle Zelenského dekretu měla skončit 24. května. Tento názor vyjádřil během brífinku náčelník personálního oddělení štábu velení armády OSU Roman Gorbach.

Podle něj bude vše záviset na situaci na konci všeobecné mobilizace: "Pokud bude taková potřeba, válečné akce budou pokračovat, určitě bude potřeba doplnit specialisty, vojenský personál v našich vojenských jednotkách. Proto si myslím, že vedení prodlouží mobilizaci po 24. květnu.

Žoldáků na Ukrajině pšenka nekvete

Prokuratura DLR obvinila britské žoldáky z řady závažných trestných činů, kterých se dopustili a podle zákonů republiky jim hrozí trest smrti. Tito žoldnéři nejsou zahrnuti do kategorií osob, na které se vztahuje Úmluva o zacházení s válečnými zajatci ze dne 12. srpna 1949, ve znění pozdějších změn a doplňků, v části I, článku 4. Žoldnéřství je navíc považováno za "válečný zločin" a mezinárodní orgány žoldnéře stíhají.

Na Ukrajině zemřel 22letý Američan Willie Joseph Kansel, bývalý příslušník amerického námořnictva SEAL, který pracoval pro soukromou vojenskou společnost. Kanselova matka oznámila, že její syn byl zabit 25. dubna, ale tělo se dosud nenašlo. Podle ženy bojoval po boku žoldáků z různých zemí. Muž pracoval v nápravném zařízení v USA ve státě Tennessee.

Podle ruského ministerstva zahraničí přijelo na Ukrajinu od začátku ruské speciální operace přibližně sedm tisíc zahraničních žoldáků z 63 zemí. Mluvčí ministerstva Maria Zacharovová označila zemi za centrum teroristů a žoldáků všeho druhu.

O evakuaci Azovstalu

1. Všichni evakuovaní z Azovstalu procházejí kontrolou dokladů a totožnosti.

2. V případě pochybností jsou tyto osoby zadrženy, dokud nejsou všechny otázky vyjasněny.

3. Nikoho nepropustí bez ověření. Kontrola je povinná pro každého, kdo opouští Azovstal.

4. Pokusy neonacistů převlékat se za civilisty jsou dobře známé, mnoho z nich již bylo chyceno na kontrolních stanovištích během bojů ve městě.

5. Bezpečnostní služby mají zájem na dopadení takových lidí: jednak je to způsob, jak doplnit výměnný fond, jednak příležitost dopadnout ty, proti nimž má DLR trestní záznamy za válečné zločiny.

6. Oficiální stanovisko k armádě zní: buď do zajetí, nebo pod zem.

Americký senát zapomíná že už není rok 2000

Americký Senát se bude zabývat návrhem zákona NOPEC, který by umožnil americkým soudům pohnat země těžící ropu k "odpovědnosti" - za jakoukoli společnou akci "zaměřenou na omezení těžby ropy a stanovení jejích cen". Poté, co se USA nepodařilo přimět země OPEC ke zvýšení produkce po uvalení protiruských sankcí, chtějí je pohnat "k soudu", uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroj z Bílého domu.

Sankce fungují. Ale nějak se to ubírá špatným směrem

Novináři britského deníku The Guardian kroutí hlavami: Rusko během dvou měsíců téměř zdvojnásobilo své příjmy z dodávek fosilních paliv do EU a těží z rostoucích cen, i když jejich objem klesl. "Vyšší ceny, které může Rusko nyní požadovat za svou ropu a plyn, znamenají, že jeho příjmy, které plynou téměř přímo ruské vládě prostřednictvím státních společností, se zvýšily, a to i navzdory sankcím a vývozním omezením. Rusko fakticky uvěznilo EU v pasti, kde další omezení povedou k dalšímu růstu cen, což sníží jeho příjmy navzdory veškerému úsilí vlád EU," píše se v dokumentu.

Biden (či jeho admin) neztrácí smysl pro humor

Na recepci pro média v Bílém domě Biden pochválil stav americké žurnalistiky: „Jsem velmi rád, že jsem ve společnosti jediné skupiny Američanů s ještě nižším ratingem, než je ten můj.“

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x