ČESKÝ LIST

InfoZ 22. 4. 2022

Václav Hajšman
Václav Hajšman

Změna ruské taktiky

Je pozorována změna taktiky ruských jednotek.

Ofenziva jednotek se provádí výhradně po potlačení bojeschopnosti nepřátelských sil. Pokud je zjištěna jakákoli aktivita nepřítele, je opět nasazeno dělostřelectvo, letectvo a těžké plamenomety (termobarické raketomety TOS-1A Solncepjok).

Když se zjistí, že OSU drží rukojmí (civilisty), na tyto pozice se nestřílí, bojovníci jsou obklíčeni a blokováni, dokud se dobrovolně nevzdají. Pokud se rukojmím něco stane, OSU jsou jednoduše zlikvidovány. V tomto případě se tedy ukrajinští vojáci stávají sami rukojmími jejich vlastního chování.

Přesto role pěchoty a speciálních jednotek v konfliktu zůstává klíčová. Letectvo, dělostřelectvo a raketové systémy plní během ofenzívy podpůrnou funkci a zajišťují ničení nepřítele na dálku.

Vysoce přesné zbraně působí na klíčová týlová zařízení a kontrolní body, ochromují řízení a manévrování vojsk, zbavují nepřítele zásob a možnosti je doplnit.

Uvedená taktika sice nepřináší okamžitý průlom, ale zajišťuje setrvalý postup s minimálními ztrátami. Velmi se podobá taktice ofenzívy syrských ozbrojených sil v severní Hamá a jižním Idlibu podporované ruskými ozbrojenými silami, zejména bojům o výběžek Al-Latamín, kde byla obrana bojovníků rozbita stejným stylem.

A nová ukrajinská taktika

Ukrajina se pokouší o protiútok ve směru Charkov-Belgorod a operuje v malých skupinách podle taktiky a strategie, kterou Pentagon vyvinul speciálně pro Ukrajinu. Malé autonomní mechanizované obrněné skupiny mají satelitní komunikaci, bezpilotní letouny připojené k dělostřelectvu pro korekci palby, průlom a autonomní operace.

Jedna taková obrněná skupina pronikla (https://t.me/voenkorKotenok/35086), soudě podle kusých údajů na síti, severozápadně od Charkova (směr Děrgači) k ruským hranicím a pokusila se obsadit kontrolní stanoviště na území Ruské federace. Úspěchu nebylo dosaženo, skupina byly odhalena a zničena.

Nicméně je to pro Rusko určitě alarmující signál, protože podobné pokusy budou zjevně pokračovat v Bělgorodě, Kursku, Brjansku, Voroněži a dalších regionech. Jejich úkolem bude vázat na sebe síly RF a vnutit jim boje na jejich vlastním území.

P. S. Objevují se zprávy o pokusu ukrajinských tanků proniknout do Ruska. K incidentu došlo poblíž Goptovky (hraniční přechod na ukrajinsko-ruské hranici v Děrgačovském okrese Charkovské oblasti). Do bojů bylo zapojeno deset ukrajinských tanků, z nichž osm bylo zničeno a dva se vrátily zpět. V současné době je hraniční přechod Něchotejevka až do odvolání uzavřen.

P. P. S. Rusko již Ukrajinu varovalo, že pokud se budou podobné akce opakovat, začne útočit i na centra, kde dochází k přijímání takových rozhodnutí. Není to poprvé, kdy Ukrajina toto varování proignorovala. Zbývá přejít od slov k činům.

Útoky ARF na železniční infrastrukturu

Poprvé v této kampani Rusko útočilo na železniční infrastrukturu (po které dochází k přesunu vojsk, zbraní, munice apod. OSU). Most přes Dněpr v Záporoží byl přesně naváděnou municí zničen spolu s infrastrukturou v okrese Novomoskovsk v Dněpropetrovské oblasti (okres se nachází přesně na sever od Dněpropetrovska). A jaké to bude mít důsledky?

1. Záporoží je odříznuto od západní Ukrajiny. Nebude již možné dovážet vybavení a vojáky v masovém měřítku jako doposud. průmyslovém měřítku. Nebude možno ani ustoupit.

2. Dněpropetrovsk je od Charkova odříznut. Charkov se nebude moci stáhnout na jih (pouze na západní Ukrajinu). Posily z Dněpropetrovska nedorazí do Charkova okamžitě.

P. S. Přeprava NATO na ukrajinském území je legitimním cílem (ruské ministerstvo zahraničí). "Moskva má právo považovat dopravu USA a NATO se zbraněmi za legitimní cíl, pokud se pohybuje po ukrajinském území, říkáme to přímo," uvedlo dnes ruské ministerstvo zahraničí.

Hrdinní obránci Zmijího ostrova 2 díl

Ukrajinská propaganda rozšířila (https://t.me/DailyUkrainianNews/30615) informaci, že všichni ukrajinští zajatci z Popasna byli zastřeleni.

Na videu je jeden z nich, seržant Michail Aratjevem, který byl zajat 19. dubna. Dnes mu bylo pouštěno video Hlavního ředitelství rozvědky Ukrajiny (ГУРа), na kterém je pohřben zaživa, na které reaguje: "Nevím, co na to říct. Jsem v šoku. Jsme živí, zdraví. Zachází se s námi dobře. Takhle se vzdát vlastních lidí... Není to ani člověk. Co je to za lidi.“

Vězeň se také obrátil na plukovníka Arseňjeva, který ho poslal do Popasny. "Soudruhu plukovníku, předhodili nás jako potravu pro děla. Proč se s námi takto zachází? Ukázali mi video, na kterém jsme zastřeleni. Cože, zaplatili jsme dluh a zapomněli na nás? Není slušné posílat kluky na smrt a sedět na domácí frontě.“

Jako za časů SSSR!

Na Ukrajinu dorazil oddíl dobrovolníků z Kalmycka. Zkušení bojovníci se zúčastní speciální vojenské operace denacifikace. Mezi nimi je i Chimid Džangajev, člen městské rady v Elistě, který jako příslušník speciálních jednotek výsadkových vojsk prošel mnoha horkými místy.

History repeats itself

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo archivní dokumenty o osvobození Mariupolu od nacistických útočníků v září 1943.

Mezi materiály jsou fotografie zničených budov a dokumenty o zvěrstvech a krutostech německých okupantů v období od 8. října 1941 do 10. září 1943. Ministerstvo zdůrazňuje, že "nacisté, stejně jako současní ukrajinští nacionalisté, prováděli některé ze svých krvavých akcí, aby zdiskreditovali sovětské vojáky-osvoboditele."

"Němečtí propagandisté často krutě mučili a zabíjeli civilní obyvatelstvo, aby vytvořili podvrhy, stejně jako to nyní dělají ukrajinští nacionalisté, kteří využívají západní média," uvádí ministerstvo obrany (podle mne je sporné, kdo koho využívá).

V jednom dokumentu se například uvádí, že první den okupace esesáci zajali 26 civilistů, po mučení je zazdili do sklepních zdí a později je ukazovali obyvatelstvu jako oběti NKVD.

Nacista Biletskyy vyhrožuje bombardováním Tochkami-U účastníkům "Nesmrtelného pluku" v Mariupolu

Neonacista Andrij Bileckij, vůbec první velitel nacistického praporu "Azov ", v televizním pořadu prohlásil, že armáda Ukrajiny je připravena udeřit "Točkou-U" naúčastníky průvodu "Nesmrtelného pluku" (pochod, ve kterém 9. května nesoupotomci fotografie svých dědů a babiček bojujících v Rudé armádě) v Mariupolu.

Náměstek primátora města ve středu uvedl, že 9. května se v Mariupolu uskuteční shromáždění Nesmrtelného pluku.

"Ukrajinské rakety dlouhého doletu, jako je 'Tochka-U', tam občas doletí, takže bych neriskoval konání Nesmrtelného pluku a podobných akcí... Myslím, že pokud se o to pokusí, ukrajinská armáda je schopna na tuto provokaci adekvátně a jasně odpovědět. Na svých spořičích obrazovky máte spoustu vtipných momentů s Rusy a jejich vybavením. Možná, že 9. května budete mít další zábavné video," řekl Biletskyy.

Nacisté zjevně považují raketový útok na civilisty za adekvátní reakci.

Špionáž pod pláštíkem OBSE?

Jeden ze zadržených zaměstnanců zvláštní monitorovací mise OBSE se přiznal (https://lug-info.com/news/sotrudnik-obse-priznalsya-v-peredache-zakrytyh-svedenij-inostrannym-specsluzhbam-mgb-lnr) k předávání utajovaných informací zahraničním zpravodajským službám. Informovala o tom tisková služba ministerstva státní bezpečnosti Luhanské lidové republiky.

Právní stát Ukrajina

Běžný postih osob podezřelých z plenění na dnešní Ukrajině ukazuje následující video. Soudce Lynč v praxi.

Kdo mrkne první ve hře plyn za rubly?

Agentura Reuters uvádí, že navzdory oficiálním demarším, které odmítají nákup ruského plynu za rubly, dokumenty Evropské komise připouštějí možnost nákupu ruského plynu podle schématu, který oznámil Putin, když prohlásil, že plyn se bude prodávat pouze za rubly. Maďarsko a Srbsko se na takovém systému oficiálně dohodly. Ostatní čekají na odpověď Bruselu, který již dříve uvedl, že nákup plynu v rámci tohoto programu by byl přímým porušením sankcí. Evropu tlačí čas, protože první platby za plyn mají být provedeny do konce dubna, zatímco Moskva již dala jasně najevo, že bude prodávat plyn pouze podle svého vlastního schématu.

P. S. O embargu EU na ruský plyn se již dle Macrona nejedná. "O tomto tématu se dnes ještě nediskutuje. Ropu a pohonné hmoty již řešíme, ale plyn zatím ne. Víme, jaké potíže to s sebou nese," řekl Emmanuel Macron italskému listu Corriere della Sera.

P. P. S. Rusko může v pátek uzavřít plynový kohoutek pro Polsko. V tento den totiž vyprší lhůta, kterou Moskva dala Varšavě, aby přešla na placení za plyn pouze v rublech. Blíží se konečný termín, kdy bude buď třeba zaplatit za plyn podle ruských podmínek, nebo se ho vzdát.

P. P. P. S. Premiér Fiala říká, že není možné vzdát se plynu a ropy z Ruska – nějak mi uniklo, ale mohu se mýlit, že by o tom psali i v českém mainstreamu.

Podpora 81% – kdo z vás to na to má, Fialo a spol. (slovy klasika Paroubka)?

Podle agentury FOM vzrostlo hodnocení Vladimira Putina za týden o 4 % na 81 %. 79 % občanů důvěřuje prezidentovi (+3 % za týden). Zároveň klesá hodnocení západních politiků, například Bidenův rating v USA klesl na rekordní minimum 40 %.

Otázka Kurilských ostrovů zdá se být uzavřena

V reakci na další japonský územní nárok, podle něhož jsou jižní Kurily "nezákonně okupovány" Ruskem, Kreml dnes prohlásil, že všechny čtyři ostrovy, na které si Japonsko činí nárok, jsou nedílnou součástí Ruska. Japonsko bylo také označeno za nepřátelský stát. Ve světle současné reality je načase vypovědět deklaraci z roku 1956, která předpokládala možnost postoupení ostrovů Japonsku při uzavření mírové smlouvy. V současné fázi již přímo odporuje Ústavě Ruské federace a postoji vojensko-politického vedení země.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x