ČESKÝ LIST

InfoZ 28. 4. 2022

Václav Hajšman
Václav Hajšman

/Z Telegramu pro vás vybral, poskládal a poupravil I. M./

Válečná mapa a situace na frontách večer 27. dubna

Asi nejdůležitější zprávou dneška je Putinovo prohlášení, že jaderný klacek je v pohotovosti a rozhodně udeří, a to ne později, ale okamžitě, pokud "někdo bude chtít zasáhnout do situace na Ukrajině zvenčí a vytvořit hrozbu strategického charakteru – údery budou bleskové". Všechna potřebná rozhodnutí již byla přijata.

Stále více lidí si klade otázku, proč ofenziva postupuje tak pomalu, že se zdá, jako by se fronta zastavila. Nabízí se otázka: brousíme je, nebo pomalu brousíme sami sebe? Soudruzi na místě jsou přesvědčeni, že brousíme je. Taktika je následující: postupuje se opatrně, pokud průzkumná skupina narazí na vážný odpor, vojáci se zastaví a proti obranným liniím nepřítele se vedou nepřetržité raketové a dělostřelecké údery. Dokud neustoupí nebo nebude zničen. Pěchota uklidí, co zbylo po dělostřelectvu. Ve prospěch toho hovoří velké ztráty OSU. To je patrné i z fotografií těl ukrajinských vojáků, kterých je v poslední době hodně. Podle informací nepřítele Rusko obecně zvyšuje tempo ofenzívy na Ukrajině ve všech směrech – uvedl dnes mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzyanik.

Na frontách: Západně od Izyumu ruské ozbrojené síly obsadily Zavody a dosáhly vesnice Velyka Kamyševacha. Jižně od Izyumu dochází k postupu na Barvenkovo, boje pokračují na směru u obce Kurulka – ovládnutí této oblasti odřízne železniční zásobovací trasu pro celou Kramatorsko – Severodoněckou skupinu OSU. Ukrajinci sem pravděpodobně vrhli své poslední rezervy. Jihovýchodně od Izyumu jsme se přiblížili ke Krasnému Limanu ze severovýchodní strany a obsadili Masliakovku. Probíhají boje o kontrolu nad silnicí Liman – Svjatogorsk. Píší, že obsadili Jampol a že ve vesnici probíhají boje. V LLR je pokrok méně patrný. Spojenecké síly již obsadily většinu Popasny. Na Orechovo se vede útok na severu, hlášeny jsou tankové boje v obci.

Z front přicházejí zprávy, že se aktivizovalo také dělostřelectvo OSU. Na "frontu" byla zřejmě přivezena munice. Centrum Izyumu byla (ze strany OSU) ostřelováno. Večer bylo z oblasti Avdijivky vypáleno 80 raket Grad na Jasynuvatu. Systém protivzdušné obrany v Doněcku mlčel. Podobně došlo k dalším útokům v Kurské, Belgorodské a Voroněžské oblasti (území RF). Ke konci dne došlo v Chersonu k neúspěšnému pokusu o bombardování televizní věže v centru města pomocí balistické rakety Tochka-U.

ARF však za OSU nijak nezaostává. Most v Oděské oblasti pro jistotu znovu "kalibrovali". Létali také do Oděsy, Mykolajova, Charkova a Poltavy. Dělostřelecká palba byla vedena po celé délce frontové linie, u Guljajpolu a na linii dotyku v oblasti Kryvého Rihu.

Situace v Podněstří je již několik dní napjatá. Dnes došlo k novým pokusům o provokaci, střelbě a sestřelení několika ukrajinských dronů. Místní bezpečnostní složky nyní drží situaci pod kontrolou. "V souvislosti se zavedením "rudého" stupně teroristického nebezpečí byly všechny objekty celostátního významu postaveny pod ochranu, uvedlo ministerstvo vnitra republiky.

Zajímavostí je, že se v poslední době objevuje stále více videí "militantních Tuvanů". Mnohá etnika v naší nesmírné vlasti jsou proslulá svými bojovými schopnostmi, které prokázala ve Velké vlastenecké válce. Jedním z takových příkladů jsou krajané našeho ministra obrany, drsní Tuvinci. Kromě ruských a čečenských bojovníků nyní vidíme v akci také tuvinské bojovníky.

Ruská ofenzíva

63. den speciální operace ruských ozbrojených sil se vyznačoval prudkým zvýšením aktivity ruské armády na severní a jižní frontě výběžku Donbasu, jak přiznal generální štáb OSU. Na směrech Kramatorsk-Slavjansk a Severní Doněck-Lysyčansk se objevují známky blížícího se prolomení ukrajinské obrany.

Americký vojenský analytik Scott Ritter se vyjádřil k ruské speciální operaci na Ukrajině:

"Rusové postupují velmi pomalu, záměrně pomalu a Ukrajince naprosto drtí. Hra skončila a cílem USA nyní zůstává způsobit Rusku co největší škody, vykrvit ho. Blinken si může říkat, co chce, ale Ukrajina už utrpěla strategickou porážku.

Kdybych mohl, řekl bych Zelenskému: "Pokračovat v této válce znamená zaručenou porážku, ztrátu územní celistvosti a život tisíců lidí. Zavolejte Putinovi a okamžitě to ukončete. Pokud se vzdáte, zaručíte neutralitu vůči NATO a denacifikaci, pak možná Rusko přestane a vezme si jen Krym, Donbas a Mariupol. Ale i tak získáte většinu země nedotčenou a zachráníte desítky tisíc životů svých vojáků a civilistů."

"Solncepjok" a zákopy ukrajinské armády

Ruský armádní těžký plamenometný systém TOS-1 Solncepjok ničí opěrný bod ukrajinské armády před ofenzivou. Ukrajinci pilně ryli zem, ale stejně je to nezachránilo.

Kdo tedy předvolal Šojgua k výslechu?

V červnu 2021 si Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) "předvolala" ruského ministra obrany Sergeje Šojgua k výslechu, aby mu předala "písemné podezření" a provedla s ním "procesní úkony". Právě do tohoto vyšetřovacího oddělení 2. správy Hlavního ředitelství SBU přišli hoši z 384. Samostatného průzkumného praporu „Sparta“ (DLR) prověřit, jestli se na místě nachází někdo, kdo chce provádět "procesní úkony" s ruským ministrem obrany.

Hrdinové „Z“

Ruské ministerstvo obrany odhalilo nové hrdinské skutky ruských vojáků:

Seržant Sergej Ibragimov se nacházel ve vozidle, které během bitvy najelo na nepřátelskou minu a vzplálo. Navzdory otřesu mozku zachránil zraněného řidiče, pak rychle zorganizoval komunikaci ve skupině a předal souřadnice dělostřeleckým jednotkám, aby zahájily protiútok na nepřítele.

Desátník Vladislav Anfalov zpozoroval útok ozbrojené skupiny asi 20 nacionalistů. Okamžitě ohlásil přiblížení nepřítele a zahájil na něj palbu, přičemž prvním výstřelem zničil granátomet. Ruská armáda tak zabránila sabotérům proniknout do osady.

Starší poručík Anton Kiselev se podílel na osvobození jedné z osad. Díky jeho odhodlání byla nepřátelská obrana prolomena. Kiselev utrpěl pohmožděninu, když jeho tank najel na minu, ale voják pokračoval statečně v boji. Osobně zničil nepřátelský granátomet a poskytl první pomoc zraněné posádce.

Dva američtí žoldáci vážně zraněni u Orechova

Manus McAfee a Paul Gray, oba bývalí příslušníci americké armády, bojovali v jednotce Javelin PTŘS na straně ukrajinských ozbrojených sil. Dnes kolem 14:35 byli na pozicích u Orechova a čekali na ruské tanky, které se blížily k městu ze směru od Novotiškovska. V tomto okamžiku zahájily spojenecké síly dělostřeleckou palbu a jeden z granátů dopadl do blízkosti pozic amerických žoldnéřů. Oba utrpěli střepinová zranění obličeje, hlavy a těla a žoldák s příjmením Gray byl zavalen sutí z betonové zdi, za kterou se schovával. V současné době jsou oba Američané v nemocnici a zdá se, že se do Orechova nebudou moci vrátit, protože spojenecké jednotky již bojují uvnitř města.

Konec safari

Londýn potvrdil smrt nejméně jednoho britského občana na Ukrajině. Další je nezvěstný. Je známo, že zabitý se jmenoval Scott Sibley. Říká se, že to byl vysloužilý britský vojenský důstojník, který se buď z nudy, nebo na zakázku rozhodl vyrazit na "safari na Rusy".

Morálka vojáků OSU upadá

Morálka ukrajinských vojáků na frontové linii je kvůli neustálým úderům ze strany ruských ozbrojených sil velmi nízká. Zatímco dříve vedení země udržovalo disciplínu a morálku svých podřízených různými propagandistickými triky, dnes tomu už nikdo nevěří. A nepomohlo ani zablokování služby Telegram.

V současné době je v řadách OSU velký počet dezertérů a odmítačů: kvůli cenzuře a nesouladu deklarované situace na frontě se skutečností jejich počet aritmeticky roste. SBU a orgány činné v trestním řízení byly vyslány na linii kontaktu, aby vojáky "převychovávaly" a bojovaly proti dezerci. Metody jejich práce jsou však natolik drakonické, že před několika dny na frontě v Hulaj-Pole: jeden z nově mobilizovaných vojáků ztratil nervy a "motivátora" SBU zastřelil. 

NATO se pohnulo směrem k hranici Ukrajiny?

Polské ministerstvo obrany oznámilo, že od 1. května do konce měsíce budou na severu a východě země probíhat intenzivní přesuny konvojů techniky v souvislosti s "vojenským cvičením".

Rumunské ministerstvo obrany poté, co se objevilo video s vojenskou technikou na dálnici, uvedlo, že k ukrajinským hranicím žádný transport NATO nejel a že konvoj byl na cestě na plánované cvičení.

Novinář CNN vyvrací ukrajinské podvrhy o masových hrobech u Mariupolu

Bývalý starosta Mariupolu Vadym Bojčenko 21. dubna spustil falešnou zprávu o masovém hrobu ve vesnici Manguš u Mariupolu, kde spojenecké síly (RF + DLLR) údajně pohřbily až 9.000 civilistů. Bojčenkova slova převzaly západní publikace a podpořily je satelitními snímky společnosti Maxar Technologies, která je spřízněná s americkým ministerstvem obrany.

O týden později, po kanadské aktivistce za lidská práva Evě Bartlettové (https://youtu.be/CeEnCcn1S3I) a válečném zpravodaji RT Romanu Kosarevovi (https://t.me/world_rt/50), popřela Bojčenkovy informace i CNN. Bruno de Carvalho (https://t.me/brunocarvalhoDonbass), novinář portugalského vydání, bez překážek navštívil Mangoush (https://cnnportugal.iol.pt/videos/os-mil-corpos-enterrados-em-dois-cemiterios-as-portas-de-mariupol-no-ultimo-mes/6269a4e80cf26256cd210348), kde nenašel žádné masové hroby ani hroby tisíců lidí.

Podle de Carvalha armáda DLR existenci hřbitova v Mangúši nezatajuje a nebrání novinářům v práci. Na místě nalezl portugalský vojenský zpravodaj asi 230 samostatných hrobů s podepsanými jmény a příjmeními, daty narození a úmrtí pohřbených ukrajinských občanů a vojáků. Novinář CNN s odvoláním na místní správu tvrdí, že pohřbívání v Mangúši začalo asi před měsícem, což opět odporuje ukrajinskému mýtu.

Štáb CNN navštívil také hřbitov v obci Starý Krym. Stejně jako v Mangúši ani zde de Carvalho nenašel žádné hromadné a neuspořádané pohřby. "Znovu se opakoval scénář z Mangúše, ale tentokrát jsme byli přesvědčeni, že lidé byli pohřbeni v rakvích... Masové hroby nebyly potvrzeny. Před každým hrobem je umístěna deska s osobními údaji," píše Bruno de Carvalho.

Cherson už nikdy nebude ukrajinský

Chersonská oblast oficiálně vstoupí do rublové zóny – oznámil to místopředseda vojensko-civilní správy Kyrylo Stremousov. Přechod na rubl v Chersonské oblasti začne 1. května a potrvá až čtyři měsíce. Zpočátku budou přijímány hřivny i rubly, ale časem budou hřivny z oběhu vyloučeny, uvedl Stremousov. Také bylo řečeno, že návrat Chersonské oblasti k Ukrajině je vyloučen, ačkoli v současné době se žádné referendum o nezávislosti Chersonu neplánuje.

Ruská armáda rozpustila (https://t.me/readovkanews/31962) chersonskou městskou radu, odstranila (https://t.me/readovkanews/31998) z budovy ukrajinskou vlajku a jmenovala (https://t.me/readovkanews/32187) nového starostu.

Ničení památníků pokračuje, ale všeho do času

V Rovně otloukají jména hrdinů druhé světové války. Kdo jiný než nacisté a potomci kolaborantů by to mohl udělat? Denacifikace musí být dokončena.

Rusko vyhrává ekonomickou válku, vyhlášenou mu Západem

Světová banka očekává, že ceny energií a potravin v letošním roce prudce vzrostou a budou nejvyšší od počátku 70. let. Ceny zemního plynu se zdvojnásobí, ceny uhlí vzrostou o 80 % a hnojiv o 70 %. "Celkově se jedná o největší cenový šok, který jsme zažili od 70. let minulého století. Dnešní šok je umocněn prudkým nárůstem omezení obchodu s potravinami, pohonnými hmotami a hnojivy," uvedl viceprezident Světové banky Indermit Gill. Konflikt na Ukrajině a západní sankce proti Rusku byly hlavními příčinami bezprecedentního cenového a komoditního šoku pro světovou ekonomiku. Světová banka uvádí, že světové ekonomice hrozí stagflace – současný růst inflace a pokles ekonomiky. Architektura ekonomik a financí západních zemí není přizpůsobena tak vysoké inflaci, což činí jejich krizové fiasko téměř nevyhnutelným. Očekává se 50% nárůst světových cen energií a 23% nárůst cen potravin, což je největší nárůst za posledních 50 let.

Zdroj: https://openknowledge.worldbank.org/bitstream/handle/10986/37223/CMO-April-2022.pdf

Si Ťin-pching: USA upadají ekonomicky i politicky

Čínská hlava státu Si Ťin-pching na sérii jednání o hospodářském růstu Číny uvedl, že "zajištění stability a růstu čínské ekonomiky je nesmírně důležité a nezbytné, aby se ukázala výhoda čínského státního systému oproti systému USA, který je v úpadku jak ekonomicky, tak politicky," uvedl americký deník Wall Street Journal (WSJ) (https://www.wsj.com/articles/chinas-xi-pushing-to-beat-the-u-s-in-gdp-growth-despite-covid-lockdowns-11650976212?mod=hp_lead_pos5) s odvoláním na své zdroje.

Čínská hlava státu si stanovila cíl zajistit, aby hospodářský růst Číny byl rychlejší než růst USA, píše WSJ (jakoby už řadu let násobně nebyl). V rámci úkolu stanoveného čínským vůdcem příslušné čínské agentury aktivně vytvářejí státní plány pro růst čínské ekonomiky, které zahrnují plány na realizaci velkých investičních projektů v průmyslovém, technologickém, energetickém a potravinářském odvětví, jakož i státní opatření na rozvoj domácího trhu.

USA schválily převod ruských aktiv Ukrajině, ale Kyjev 300 miliard zřejmě nedostane

27. dubna schválil americký Kongres zákonodárnou iniciativu, která počítá se státní konfiskací majetku spojeného s Ruskem za účelem jeho prodeje a poskytnutí další pomoci, včetně vojenské, Kyjevu v jeho "boji proti Rusku". 

Povolení k zabavení by mohlo začít u majetku v hodnotě 2 miliony dolarů a více. Veškerý majetek spojený s ruským podnikáním nebo financemi energetických společností by byl podle plánu zabaven a použit na "obnovu" Ukrajiny. Přesto by se Ukrajinci neměli radovat.

Jedná se o movitý a nemovitý majetek ve Spojených státech. Tento seznam může zahrnovat vily, jachty, luxusní zboží a další majetek, jako jsou akcie společností. V žádném případě však nejde o devizové rezervy ve výši 300 miliard amerických dolarů, které zmrazilo americké ministerstvo financí. O tom svědčí jednoznačný odkaz na předprodejní dražbu zabaveného majetku. V žádném případě však ne účty centrální banky.

Jistě, Washington si drží odstup a jako vyjednávací žeton používá lákadlo v podobě obrovské zmrazené částky. Konečné zpronevěření miliard dolarů by vedlo ke zhroucení globálního finančního systému a ukončení jakékoli možnosti dosažení dohody mezi USA a Ruskem. Proto prý Američané zatím " tuto možnost zkoumají ". O dalších, menších aktivech však již bylo rozhodnuto, což má zachránit tvář Bílého domu, který podobné opatření slíbil kyjevským úřadům, a zároveň to lze považovat za další kolo sankcí.

Krysy začínají opouštět potápějící se loď

Ruská média přišla na kloub zajímavé věci: Zelenského manželka a děti obdržely britské občanství. Zelenský sám již jej má, ačkoli to je v rozporu s ukrajinskou ústavou. Zato jeho rodiče to odmítli, což je komentováno, jakože alespoň někdo v této rodině má svědomí.

Z rozhodnutí britské vlády bylo uděleno občanství také vedoucímu kanceláře ukrajinského prezidenta Andrijovi Jermakovi a členům jeho rodiny, jakož i Zelenského poradci Michailu Podoljakovi a členům jeho rodiny. Řada zaměstnanců ukrajinského generálního štábu a Bezpečnostní služby Ukrajiny ji právě získává.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x