ČESKÝ LIST

Někde “Z” a jinde zase “V”, jaký význam má značení na vojenských vozidlech Ozbrojených sil Ruské federace?

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

V těchto dnech se hodně mluví o písmenech, která jsou namalována na ruských vojenských vozidlech, jež se účastní invaze na Ukrajinu. Je nám zakazováno písmeno Z, jako symbol okupace a už se pomalu schyluje i k písmenu V, jako zástupnému symbolu válečných zločinů. Tak jednoduchý a primitivní význam značení ovšem samozřejmě nemá. Dešifrujeme společně význam písmen s přihlédnutím na obě strany konfliktu.


Na těchto znacích, které více či méně jasně označovaly kolony, k nimž jednotlivá vozidla patřila, je nejpozoruhodnější to, že používají některá písmena, která se v ruské cyrilici nevyskytují.
Nejčastější je písmeno "Z", ale byla objevena i vozidla, která mají namalované "V", "O" nebo "X". Kromě toho je v některých případech písmeno "Z" napsáno uvnitř čtverce, jako například na tomto obrněném vozidle MT-LB ruské armády opuštěném u Charkova.


Tento písmenný kód se nepoužívá jen na pozemních vozidlech, ale také na vrtulnících, jako je tento útočný vrtulník Kamov Ka-52 Aligator, který má namalované "V".

Ruské ministerstvo obrany odpovědělo dvojsmyslně - vydalo prohlášení, že „Z“ znamená Vítězství a V znamená Sílu pravdy.
Kromě toho význam písmen O, X a A nebyl vysvětlen. Význam Z a V uvedený ruským ministerstvem obrany je však rovněž sporný. Vojenští experti nyní tvrdí, že tato písmena byla napsána podle příslušných oblastí ruské armády. Tím se identifikuje, ke kterému velitelství bojové jednotky patří.


Ukrajinské ministerstvo obrany na své facebookové stránce zveřejnilo obrázek s názvem: "Pamatujte si tyto značky", který vysvětluje význam písmen namalovaných na ruských vozidlech, a vyzývá Ukrajince, aby si tyto informace zapsali a kde je najdou. viděli a pak to oznámili. Dále Ukrajinské ministerstvo dodává: „Jakmile budou tyto údaje zaznamenány, ukrajinské ministerstvo obrany vyzývá občany, aby se o ně podělili prostřednictvím webové stránky www.findokupant.com s využitím Telegramu, Viberu nebo formuláře Google.“

Překlad z azbuky, který na obrázku vysvětluje význam značení:


Z - Východní vojenský okruh OSRF (Ozbrojené síly Ruské federace)

Z ve čtverci - OSRF dislokovány na Krymu

O - OSRF dislokovány v Bělorusku

V - Námořní pěchota RFX – Čečenci, Kadyrovci

A – Speciální síly OSRF (SOBR, ALFA, SSO).


Přestože tedy Ruské ministerstvo obrany přišlo s romantičtějším vysvětlením významu značení vojenské techniky, dle postupu ministerstva obrany UA s apelem na civilisty, aby hlásili značená vozidla - historie pohybu značených vozidel - názorů analytiků a celkové logiky věci vyplívá, že tentokrát má Ukrajinské ministerstvo informace, které se zakládají na faktech. Srdečně gratulujeme!

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x