ČESKÝ LIST

Bývalý prezident Hondurasu obviněný z obchodování s drogami stane před americkým soudem

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Bývalý prezident Hondurasu Juan Orlando Hernandez byl vydán do Spojených států a bude souzen u federálního soudu v New Yorku na základě obvinění z nelegálního obchodu s drogami a zbraněmi, uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti.

Podle aktualizované obžaloby se Hernandez nejméně v letech 2004 až 2022 podílel na korupčních a nezákonných schématech, v jejichž rámci byly do Spojených států přepraveny stovky tun kokainu.

Za to, že využil svého postavení a postavení svých donucovacích orgánů a vojenských sil k usnadnění činnosti organizací zapojených do obchodu s drogami v Hondurasu, Mexiku a jinde, obdržel Hernandez, nejprve jako člen parlamentu, poté jako jeho předseda, a nakonec jako prezident, miliony dolarů na své obohacení, financování svých politických aktivit a falšování voleb, uvádí se v obžalobě.

Kromě toho bývalý prezident využíval svého úřadu k tomu, aby chránil před zatčením a stíháním velké obchodníky s drogami, včetně svého bratra, bývalého poslance národního kongresu Hernandeze Alvara, uvádí se v dokumentu.

Těmto osobám nařídil, aby poskytly utajované informace, které měly k dispozici vojenské síly a orgány činné v trestním řízení a které pašeráci využívali k přepravě kokainu do Spojených států, a aby jim při přepravě drog z Kolumbie a zejména z Venezuely přes území USA poskytly ozbrojenou ostrahu z řad příslušníků honduraské národní policie a ozbrojených sil, uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

Podle amerických orgánů činných v trestním řízení prošlo přibližně od roku 2004 přes území Hondurasu více než 500 tun narkotik, a to za podpory Hernándeze a dalších vysoce postavených úředníků.

Zatykač na bývalého prezidenta byl vydán v lednu letošního roku, 15. února byl na žádost USA zadržen honduraskými úřady a 21. dubna byl Hernandez po ukončení vydávacího řízení vydán do USA.

Hernandez je obviněn ve třech bodech obžaloby:

  • spoluúčast na dovozu kokainu do USA (trest 10 let až doživotí),
  • použití a nošení automatických zbraní a výbušných zařízení při dovozu kokainu a jejich držení po ukončení operace (30 let až doživotí) a
  • spoluúčast na použití, nošení a držení uvedených zbraní a výbušných zařízení (maximální trest doživotí).
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x