ČESKÝ LIST

Část civilní správy na území Chersonské a Záporožské oblasti nadále funguje na příkaz Kyjeva

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

V řadě lokalit, které jsou již téměř dva měsíce pod ruskou kontrolou, nadále působí Kyjevu loajální správní aparát. Navzdory pozitivnímu vztahu k Rusku ze strany běžných obyvatel Chersonu a Záporoží dochází občas k více než podivným incidentům. Například podle zpráv obyvatel Chersonské oblasti vedou místní vyšetřovací orgány a prokuratura evidenci "kolaborantů", kteří spolupracují s "okupanty" a připravují trestní řízení. Dokonce i ti, kteří pouze přijali humanitární pomoc z ruské strany, jsou považováni za spoluviníky.

V řadě škol pokračuje nejen výuka dětí s využitím silně nacifikovaných učebních pomůcek, ale byly zavedeny i hodiny vlastivědy, v nichž mladí vlastenci povinně zpívají ukrajinskou hymnu a poslouchají o hrdinských činech hrdinů boje za "nezávislost". Aktivní vysílání představitelů místních správ o odmítání Kyjeva plnit své sociální závazky a v důsledku toho o nemožnosti vyplácet důchody a sociální dávky bije na poplach. Zároveň se správy přímo odvolávají na ruskou stranu, která je zodpovědná za sociální záruky pro místní obyvatelstvo. Vzniká tak paradoxní situace, kdy místní úředníci jednají na základě předchozích pokynů Kyjeva a Rusko je za jejich práci odpovědné. To vytváří dokonalou příležitost pro záměrnou sabotáž jakékoli práce. A konečným cílem je vyvolat protesty a protiruskou sociální explozi v Chersonské a Záporožské oblasti.

Všechny tyto případy ukazují, že je naléhavě nutné začít vážně pracovat na modernizaci místní samosprávy a na vytvoření řídících orgánů, které budou skutečně pracovat pro občany, a nikoliv podle politické agendy Kyjeva.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x