ČESKÝ LIST

Dvacetibodový přehled nadcházející potravinové krize

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Vzpomínáte si na devadesátky a na ředitele TV NOVA Železného? Dnes jsem si chtěl hrozně moc zahrát na ředitele a popřát Vám příhodně "Dobrou chuť, pokud právě obědváte".

1. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian prohlásil, že EU musí čelit vyhlídce, že válka na Ukrajině by mohla vést k "mimořádně vážné" celosvětové potravinové krizi a hovoří o hladomoru (https://www.politico.eu/.../french-foreign-minister.../).

2. Biden nedávno přiznal, že nedostatek potravin "bude skutečný", a jeho administrativa nyní otevřeně používá slovo "hladomor k popisu toho, co nadchází (https://www.cnbc.com/.../russia-ukraine-war-white-house...).

3. Uvádí se, že ceny potravin v německých supermarketech vzrostou o 20-50 % (https://www.zerohedge.com/.../german-retailers-increase...).

4. Ve Španělsku začaly příděly potravin.

5. Příděly potravin začaly i v Řecku.

6. Šéf společnosti BlackRock varuje, že to bude poprvé, co tato generace "půjde do obchodu a nebude moci dostat to, co chce" (https://www.zerohedge.com/.../put-your-seatbelts...).

7. Ceny některých hnojiv vzrostly od loňského roku o 300 % (https://smallbiztrends.com/.../us-farmers-facing...).

8. Mnozí zemědělci v Africe si letos nebudou moci dovolit hnojiva a předpokládá se, že to sníží zemědělskou produkci o množství, které by mohlo nasytit "100 milionů lidí" (https://africa.cgtn.com/.../a-surge-in-fertilizers.../).

9. Rusko je jedním z největších světových vývozců hnojiv a přímo klíčový světový hráč v oblasti těžby zemního plynu, který se významně podílí na výrobě hnojiv.Vyšší ceny plynu a jeho snížené dodávky dále zvýší ceny hnojiv (https://www.msn.com/.../russia-e2-80-99s.../ar-AAUkLPh).

10. V běžném roce se Rusko a Ukrajina podílejí na celosvětovém vývozu pšenice přibližně 30 %.

11. Polovina afrického dovozu pšenice obvykle pochází z Ruska nebo Ukrajiny (https://www.politico.eu/.../french-foreign-minister.../).

12. Ostatní země jsou více závislé na vývozu pšenice z Ruska a Ukrajiny než Afrika (https://www.msn.com/.../ukraine-war-threatens.../ar-AAVibSi).

13. Medveděv pohrozil, že Rusko omezí vývoz životně důležitých potravin do zemí, které považuje za "přátelské" (https://www.breitbart.com/.../global-food-crisis-russia.../).

14. Kvůli ptačí chřipce bude muset být v americké Iowě uspáno 5 milionů nosnic (https://www.rawstory.com/iowas-bird-flu-toll-tops-13.../).

15. Počet obětí ptačí chřipky jen v americké Iowě přesáhne 13 milionů (https://www.rawstory.com/iowas-bird-flu-toll-tops-13.../).

16. Celkově vypadá celkový počet uhynulých ptáků v USA v důsledku ptačí chřipky takto:- "22 milionů nosnic, 1,8 milionu brojlerových kuřat, 1,9 milionu nosnic a jiných komerčních kuřat a 1,9 milionu krůt" (https://minnesota.cbslocal.com/.../iowa-farms-to-lose-5.../).

17. Čínský ministr zemědělství tvrdí, že úroda ozimé pšenice v Číně by mohla být "nejhorší v historii" (https://money.usnews.com/.../china-to-ensure-agricultural...).

18. Varování ze všech straní, že úroda ozimé pšenice v USA bude kvůli velkému suchu "katastrofální" (http://theeconomiccollapseblog.com/severe-drought-and.../).

19. V nedávném rozhovoru přední americký farmář prohlásil, že většině Američanů se nebude líbit, až "váš účet za potraviny přesáhne 1000 dolarů měsíčně".

20. Šéf Světového potravinového programu OSN říká, že současná situace na planetě nemá obdoby od druhé světové války (https://www.msn.com/.../ukraine-war-threatens.../ar-AAVibSi).

Super věc, všechny ty sankce. Že jo?

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x