ČESKÝ LIST

EU zvýší dovoz ruského jaderného paliva

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Evropská unie opět zvýší dovoz jaderného paliva z Ruska a služby pro reaktory ruské konstrukce, uvádí agentura Reuters s odkazem na Evropskou agenturu pro zásobování atomovou energií.

Declining chart of crude oil barrels

Úřadující šéf agentury Stefano Ciccarello v rozhovoru pro tiskovou agenturu uvedl, že existuje možnost, že pět evropských zemí provozujících tlakovodní energetické reaktory letos opět překročí úroveň dovozu z roku 2021, jako tomu bylo v roce 2022. V loňském roce tyto země – Bulharsko, Česká republika, Finsko, Maďarsko a Slovensko – nakoupily od Ruska o 30% více služeb konverze jaderného paliva a o 22% více služeb obohacování, uvádí výroční zpráva agentury.

Podle Ciccarella tento trend zdůrazňuje výzvy, kterým Evropská unie čelí při dosahování palivové soběstačnosti pro takové reaktory. Celkový objem dovozu ruské jaderné energie přitom podle agentury loni zůstal stabilní.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x