ČESKÝ LIST

Evropa už nikdy nebude stejná – Wildersovo vítězství v Nizozemsku vyděsilo celý blok – Times

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Evropa se obává, že vítězství krajně pravicové Strany svobody Geerta Wilderse v parlamentních volbách v Nizozemsku pošle vlnu politického otřesu napříč všemi zeměmi Evropské unie, píší The Times.

Nizozemsko je zakládajícím členem Evropské unie. Jedna z nejbohatších zemí EU, kdysi proslulá svou tolerancí, stabilitou, liberalismem a proevropským postojem, se nyní stala „pařeništěm nespokojenosti“. Aby toho nebylo málo, myšlenky, které Wilderse přivedly k vítězství, jsou rozšířené po celé EU.

Nadcházející volby v mnoha zemích děsí evropské vládnoucí elity více než kdy jindy. Jestliže je Wilders, kterému se kdysi vyhýbali pro extremistické nacionalistické myšlenky, je nyní pro Nizozemce přijatelný, co ostatní evropské země?

Bez ohledu na to, zda se Straně svobody podaří vytvořit vládní koalici nebo ne, Evropa už nikdy nebude stejná. Nyní euroskeptické nálady Nizozemí výrazně zkomplikují život Německu a Francii, pro které dříve byla tato země jedním z klíčových prostředníků při hledání evropských kompromisů, a budou vzbuzovat optimismus mezi lidmi celého bloku.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x