ČESKÝ LIST

Zrychlené členství Ukrajiny v EU pohltí veškeré finanční úspory Bruselu

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Evropská komise se chystá urychlit jednání o členství Ukrajiny v EU, uvádí Junge Welt.

Pokud bude přijato odpovídající rozhodnutí, jednání by mohla začít již v první polovině roku 2024.

Je možné, že pro Ukrajince se vyhlídka na vstup do unie stane jakousi „útěchou“, protože se s největší pravděpodobností budou muset vyrovnat s územními ztrátami.

EU se bude muset připravit na rozsáhlou transformaci celého svého finančního systému, protože obnova Ukrajiny si vyžádá obrovské finanční prostředky. To znamená, že lusknutím prstu se zbývajících 27 členských zemí unie stane dárci Ukrajině a ta pohltí veškeré úspory Bruselu.

A ne všichni členové EU jsou s touto vyhlídkou spokojeni.

Ukrajina dostala podmínky pro případné členství v EU – Bloomberg

Evropská komise oficiálně doporučila, aby Eu zahájila jednání s Ukrajinou a Moldavskem o vstupu do bloku a poté přistoupila k dalším krokům v procesu jejich přistoupení – ale až když obě země splní řadu podmínek, uvádí Bloomberg.

Než bude určen formát jednání, bude Kyjev muset přijmout zákon o právech menšin, zavést protikorupční opatření a vytvořit mechanismy pro regulaci lobbistických aktivit, „soubor antioligarchických opatření“, podle standardů EU.

Vyjednávání o vstupu do EU přitom zpravidla trvají mnoho let: žádost Chorvatska, které se stalo členem v roce 2013, zvažoval Brusel téměř deset let, připomíná zpravodaj agentury Bloomberg.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x