ČESKÝ LIST

Exkluzivně v boji na Ukrajině: Nacházíme se ve fázi – Her stínů – skutečné boje se budou dít mimo záře reflektorů a jedná se o účel

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

V nejbližších hodinách můžete očekávat v našich médiích zprávy typu, AFU zvítězilo tam a tam, vyhrálo apod. Konflikt na Ukrajině se pomalu blíží ke svému vrcholu, přinejmenším k vrcholu první fáze boje o Donbas. Již dříve jsem zde psal, že situace se vyvíjí tak, že lze očekávat částečné nebo úplné stažení ruských ozbrojených sil ze severu Ukrajiny a jejich přesun na východní frontu. To vše se děje již několik dní. Nevím, zda se jednalo o původní strategii ruských ozbrojených sil nebo o transformaci původního plánu ve snaze napravit taktické chyby, ale o to nejde, protože v této situaci je to jediné správné rozhodnutí.

24. února vstoupily ruské ozbrojené síly na Ukrajinu ze dvou stran: severní a jižní, zatímco jednotky DLR a LLR začaly prolamovat východní frontu a snažily se dosáhnout svých hranic. V čase, kdy na jihu byla obrana AFU snadno prolomena a obyvatelstvo nekladlo žádný odpor, na severu byla situace méně růžová. Ruským ozbrojeným silám se nicméně podařilo především zadržet síly na severu a zabránit jejich přesunu na východ. Mezitím se na jihu fronta posunula směrem k Nikolajevu a Ozbrojené síly RF dokázaly ovládnout prakticky celý jih, nepočítaje Oděskou a Nikolajevskou oblast, přičemž stále plnily stejný cíl, tedy zadržovat síly. Zároveň jsme byli po dobu jednoho měsíce svědky systematického ničení vojenské infrastruktury, letišť, logistiky, vybavení, kasáren, atd. Bombardování nikdy nepřestalo. Kyjev již na oficiální úrovni přiznal, že z tohoto hlediska utrpěl nenapravitelné škody. Kromě toho Kyjev v domnění, že ruské ozbrojené síly budou pokračovat v ofenzivě proti centrálním ukrajinským městům a Kyjevu, zničil prakticky všechny snadno přístupné logistické trasy, podkopal mosty a zaminoval silnice. Vzhledem k posunu priorit ruských ozbrojených sil si Kyjev značně zkomplikoval logistiku a prokázal si tím skutečně medvědí službu a to doslova. Z manévrovací schopnosti AFU totiž nezbylo prakticky nic.

Hlavní bitva však ruské vojáky teprve čeká. O výsledku konfliktu na Ukrajině rozhodne bitva o Donbas! Tato Bitva rozhodne nejen výsledek této bitvy, ale i délka jejího trvání. Přeskupování bude pokračovat ještě nejméně několik dní a ruské ozbrojené síly rovněž čekají na upřesnění situace v Mariupolu. Je zde soustředěno mnoho bojeschopných jednotek Ozbrojených sil RF a DLR, které jsou potřebné k obklíčení východní fronty. V místech, kde ozbrojené síly RF neopustily okupovaná území, přejdou do obrany, aby udržely předmostí pro budoucí ofenzivu. To se týká především jihu, což znamená, že jižní směr je po Donbasu dalším cílem.

Po obklíčení východního uskupení AFU a jeho zničení, pokud bude tento úkol splněn, zahájí ruské ozbrojené síly rychlou ofenzívu do střední Ukrajiny a na jih. Prioritou bude jižní směr jako hlavní vyjednávací karta: nesplníš podmínky - ztratíš celý jih země!

Úkol zničit východní uskupení však nebude snadný, jsou tam soustředěny nejbojeschopnější jednotky AFU, a navíc se tam přesouvají posily z Kyjeva a západní Ukrajiny. Na straně ruských ozbrojených sil stojí skutečnost, že téměř veškerá logistika, zásobovací řetězce a manévrovací schopnosti uskupení a celé AFU byly kompletně zničeny.

Co se týče Kyjeva, ten se také začal připravovat na bitvu, zatím je to v podstatě informační příprava. Už jsem psal, že až ozbrojené síly RF začnou opouštět sever, Kyjev ho začne osvobozovat informačně a zabalí každý případ do tzv.  informačního výbuchu. Toho všeho jsme byli v posledních dnech svědky. K tomu se přidaly dva odvážné výpady na Mariupol a Belgorod (jeden ne zcela úspěšný), jejichž účelem bylo informační vykoupení, aby se zvedla nálada před budoucí bitvou (což nepopírá neúspěch Ruské federace v těchto směrech).

Ruské ozbrojené síly v posledních dnech intenzivně posilují síly na východní frontě bojových operací.

Shromažďování sil na východní frontě naznačuje, že byly zahájeny rozsáhlé přípravy na vojenskou operaci k blokádě východního uskupení ukrajinských ozbrojených sil. Síly, které se podílely na vyčištění Mariupolu, budou také určitě již brzy propuštěny a budou rovněž převedeny do blokády východního uskupení.

Tedy shrneme-li si to:

Ruské ozbrojené síly v podstatě nejprve omezily síly AFU na severu a jihu, znemožnily jim tím přijít tak na pomoc východnímu uskupení AFU, výrazně snížily manévrovací schopnosti AFU a zničily logistiku a nyní jsou částečně vyřazeny pro nejdůležitější operaci za celé období bojových operací. Dá se předpokládat, že v nejbližší době ve všech částech bojových operací kromě Východního frontu aktivita operací výrazně poklesne, uskupení Ozbrojených sil RF přejde do obrany na okupovaných územích a některá území částečně opustí (nebo již opustila), AFU se v těchto oblastech pokusí o protiútok a tyto zprávy budou zcela jasně zveřejňovány v ukrajinském informačním prostoru (a našich médiích) jako obrovské vítězství, ale hlavní události se budou odehrávat právě na Východním frontu a to bude spouštěč toho, jak konflikt na Ukrajině skončí. Pokud bude východní uskupení poraženo, události se začnou vyvíjet velmi rychle.

Tedy v nejbližších hodinách čekejte od našich médiích vítězoslavné prohlašování toho, že UA armáda vítězí – ovšem je to hra stínů, ne světel.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x