ČESKÝ LIST

InfoZ 20. 4. 2022

Václav Hajšman
Václav Hajšman

Krátce o Ukrajině. 19.04.2022 I.

(data vojenského analytika Borise Rozhina)

1. Mariupol.

Útok na Azovstal, poslední ohnisko organizovaného odporu, pokračuje.

2. Směr Ugledar.

Žádné zásadní změny. Nepřítel drží Marinku, Ugledar a Velkou Novoselku.

3. Směr Záporoží. Mírný postup na východ od Gulyaypole. Frontová linie Kamenskoje-Orechov-Huljajpole beze změn.

4. Nikolaev směr.

Silné údery na pozice Ozbrojené síly Ukrajiny (OSU) v blízkosti města. OSU má těžké ztráty.

5. Oděsa.

Žádné významné změny. Nepřítel nevylučuje možnost vyloďovacích operací, ale některé síly přesouvá na Nikolajevský směr.

6. Avdeevka.

Žádné významné změny. Boje v oblasti Novobachmutovky a Troického. Aktivace se zde očekává v nejbližších dnech.

7. LLR.

Je potvrzeno dobytí Kremenny vojsky spojenými vojsky LLR a Armády RF (ARF) a postup v Popasně. Boje probíhají také na jihu Rubizně a na předměstí Severodoněcku.

8. Izyum.

Vojska ARF postupují směrem ke Slavjansku a Kramatorsku ze severu a severozápadu. Nepřítel má velké ztráty a pomalu ustupuje. Severně od Krasného Limanu a Jampolu probíhají boje. Těžké boje probíhají také ve směru na Barvenku.

9. Charkov.

OSU se snaží vázat křídla Izjumského uskupení ARF západně od Charkova, aby donutil ruské velení stáhnout část sil ze směrů hlavních úderů. Boje probíhají také severně od Charkova.

10. Pokud jde o otázky 2. fáze operace, ministr zahraničí Lavrov dnes potvrdil, že Rusko zahajuje 2. fázi operace, která bude zahrnovat osvobození zbývajících Ukrajinou okupovaných území v Donbasu.

Krátce o Ukrajině. 19.04.2022 II.

(data vojenského analytika Vladislav Ugolnyho)

Stručně: rozvoj ofenzívy podél řeky Oskol a na Liman – Jampil, udržení předsunutých pozic v Marince, pokračování bojů o Rubežnoje, Popasnu a Mariupol. Aktivace dělostřelectva v Záporožském směru.

Směr Charkov – beze změn: přibližná linie fronty v Charkovské oblasti leží podél osad Prudjanka - Russkaja Lozovaja - Tsirkuny - Šestakovka - Primorske - Balakleja.

Severní křídlo Pavlogradského oblouku (od Balakleje po Popasnu) – pokračuje rozšiřování předmostí u Izyumu. Podle předběžných informací byly OSU vytlačeny ze Suligovky, boje probíhají u Nové Dmitrijevky (k Barvenkovu) a Dolgenkoje (ke Slavjansku). Východně od Oskolu dosáhli Rusové Alexandrovky a Redkodubu. Z Kremenné a osady Terny byl ARF podniknut útok na Liman a Jampol. Torskoe i Zarečnoe byly osvobozeny (dobyty ARF). V Kremenné pokračuje začišťování od zbytků OSU. Na jihu Rubizně a na předměstí Severodoněcku se stále bojuje. O postupu v Popasně nejsou žádné informace: OSU nadále kontroluje západ a sever města.

Střední fronta (od Popasna po Marinku) – dělostřelecká práce obou stran pokračuje. Jednotky DLR nadále udržují své předsunuté pozice v Marince.

Jižní křídlo oblouku (od řeky Dněpr po Marinku) – dělostřelecká činnost probíhá na linii od Orechova po Marinku. Podle předběžných informací v oblasti Velyka Novoselka jsou Rusové v oblasti Vremenievka, blokující Velyka Novoselka ze západu.

Mariupolský kotel – pokračuje začišťování osvobozených oblastí města a útok na ukrajinské pozice v průmyslové zóně severně od Azovstalu.

Směr Cherson-Mykolajiv – frontová linie se nemění na linii Černé moře – Alexandrovka – Snigirjovka – Velyka Alexandrovka – řeka Dnipro.

Krátce o Ukrajině. 19.04.2022 III.

(anebo jak to vidí Pentagon)

Klíčová sdělení:

▪️Ruské ozbrojené síly vypálily na Ukrajinu od začátku speciální vojenské operace (SVO) celkem 1670 raket. To je asi 30 denně. Podle mluvčího Pentagonu brání oblačné počasí USA ve sledování startů raket.

▪️ Podle představitelů Pentagonu mají ruské ozbrojené síly stále značnou část svého vojenského arzenálu, včetně letadel, vrtulníků, balistických a řízených střel. O vyčerpání zásob se nemluví (asi nečtou Seznam).

▪️Pentagon se domnívá, že Rusko zatím zahájilo menší útočné operace v okolí Doněcku a Izyumu v předzvěsti generální ofenzivy v celém Donbasu.

Za posledních 24 hodin ruské ozbrojené síly přesunuly na Ukrajinu dvě nové BTGr (Bataliono-taktická skupina).

▪️ Ruské ozbrojené síly jsou při úderech na Mariupol "docela agresivní". Získání plné kontroly nad městem umožní vytvoření pozemního koridoru na Krym.

▪️USA se chystají v příštích 24 hodinách vyslat do východní Evropy dalších sedm letadel s vojenskou pomocí pro Ukrajinu (po potopení Moskvy by je měli Rusové sundávat bez varování).

Veterán WW2 letos konečně bez obav

9. května si veterán druhé světové války Michail Sukač z Melitopolu poprvé po několika letech oblékne vojenskou uniformu bez obav z napadání že strany ukrajinských neonacistů.

Posila z Planety opic?

Řecký nacista z Azova, jehož oslavoval i Zelenský, byl zlikvidován během bojů o Mariupol.

Selfie s minou is not a good idea🙂

Video dne. Nominace na Darwinovu cenu za duben 2022.

Britské zbraňové dodávky

Vláda Spojeného království plánuje předat Ukrajině obrněné transportéry Stormer vybavené odpalovacím zařízením pro 8 SAM Starstreak.

Zdroje britského listu The Sun (https://www.thesun.co.uk/news/18298762/boris-johnson-missile-launchers-ukraine-war/) uvádějí, že komplex byl ukrajinské armádě předveden před čtrnácti dny na cvičišti poblíž Salisbury.  Rozhodnutí o přepravě by mohlo být přijato v nadcházejících dnech. Vozidla o hmotnosti 13,5 tuny lze naložit do vojenského dopravního letadla C-17. Posádku vozidla Stormer APC tvoří tři muži.

Zkrátka na Ukrajině běží nevyhlášená válka mezi Anglosasy a jejich vazaly (včetně ČR) a Ruskem a její průběh jako bylo např. potopení Moskvy tomu odpovídá.

P. S. Boris Johnson vyzval k milosrdnému zacházení s britskými žoldáky zajatými v Mariupolu.

P. P. S. Ve vojenském skladu ve Lvově byly zničeny zásoby amerických, německých a britských protitankových raket. Podle zdroje z SBU se úder na logistickou základnu ve Lvově ukázal jako naprosté překvapení. Na místě bylo zničeno několik desítek tun různých protitankových zbraní, včetně německých PanzerFaust, britských NLAW a amerických Javelin. Ty měly vystačit na měsíc aktivních bojových operací proti ruským silám. Dodávky probíhaly tajně na komerčních a civilních vozidlech. Proto nyní probíhá vyšetřování, proč se Rusům podařilo zjistit všechna tři místa uložení.

Video zde: https://www.bitchute.com/video/44FoCSN5aYWV/

"Čínský zirkon“

Námořnictvo ČLR poprvé ukázalo záběry z odpálení nové hypersonické protilodní střely z torpédoborce projektu 055.

Plus "Čínský kinžal"

Pozdrav americkému námořnictvu v asijsko-pacifickém regionu: Nové video raketového nosiče H-6N nesoucího čínskou hypersonickou balistickou raketu DF-21D odpalovanou ze vzduchu, která je schopna dopravit jaderný i konvenční náklad až do vzdálenosti 1 500 km a zasáhnout pohybující se skupiny letadlových lodí.

Další ukrajninské Točky

Ukrajinské ozbrojené síly včera večer odpálily dvě rakety Tochka-U na město Tokmak v Záporožské oblasti. Jednu raketu sestřelila naše protivzdušná obrana a její trosky dopadly do areálu drůbežárny na jižním okraji města. Druhá doletěl do oblasti městského hřbitova.

Následky včerejšího útoku Ana město Tokmak. Jeden z Tochka-Usů zničil drůbeží farmu.

Speciální vesmírné zpravodajské centrum v Chmelnickém regionu včetně souřadnic k zaměření Kalibry či Iskandery.

Jak OSU získává satelitní snímky?

Kyjev nikdy neskrýval, že od samého počátku SVO byli Ukrajinci zásobováni informacemi ze satelitů USA a jejich spojenců. K tomuto účelu se používají kosmické sondy s optoelektronickým vybavením s vysokým a velmi vysokým rozlišením. Především se jedná o americké a evropské vojenské průzkumné družice, včetně radarové průzkumné sondy Topaz, jejíž konstelace umožňuje téměř v reálném čase sledovat pohyb ruských ozbrojených sil. Americká soukromá společnost Maxar neustále sleduje prostor Ukrajiny v rozlišení až 30 centimetrů na pixel, což jí umožňuje detekovat jednotlivé malé objekty – auta, skupiny lidí, koleje na zemi. V noci nebo za oblačného počasí se používá radar se syntetickou aperturou (SAR), který získává stejné informace bez ohledu na povětrnostní podmínky. Tyto družice vlastní soukromé japonské společnosti a Vladimir Zelenskij se obrátil na japonské úřady s žádostí o poskytnutí dat z ALOS-2. Samotná spolupráce při poskytování údajů z více zdrojů v pozičním boji, kdy je tempo pohybu vojsk sníženo, vytváří významný problém v podobě neustálého zaměřování dělostřelectva.

O vesmírném zpravodajském centru v Chmelnickém kraji: Ve struktuře OSU existují speciální jednotky a divize, které se zabývají speciálním průzkumem. Níže je analýza jednoho takového centra jihozápadně od obce Zalessy v Chmelnickém kraji. Ačkoli se severozápadní část areálu zdá být opuštěná, satelitní snímky z roku 2020 ukazují zaparkovaná vozidla u kontrolního stanoviště a autobusy poblíž budovy Fazan KIS, které rozvážejí personál. Kapacita centra je využívána pro další informace z jiných orbitálních konstelací a pro ukládání a záznam informací. Co je na tomto zařízení zajímavého? Především je na jeho území podle pasportu necelá stovka objektů: na satelitním snímku je jich vidět maximálně 30 %. Část je ukrytá v lese a část v podzemí. Podle větracích šachet se pod lesem skrývá obrovský několikapatrový komplex. A za druhé, na území vojenské jednotky jsou tři stacionární antény, které jsou schopné přijímat signály z kosmických lodí. Právě ty je třeba vyřadit z provozu:

▪️ Univerzální pozemní přijímací stanice;

▪️ NTSUPD-2;

▪️ PS-8.2M.

Mobilní stanice Pheasant se používá jako záložní přijímací stanice pro případ zničení hlavního zařízení, které může být umístěno mimo jednotku, což ztěžuje jeho překonání. S největší pravděpodobností však budova KIS Fazan slouží jako garáž pro mobilní verzi Fazanu a PS-8.2M. Tyto pevné antény jsou funkčně shodné – hlavní rozdíly jsou v technických vlastnostech. Jsou schopny přijímat data z jakýchkoli družic na kruhové oběžné dráze na základě příslušných dohod se třetími zeměmi. Objekt v Zalesce není jediný svého druhu. Jeho zničení by nezabránilo satelitům Maxar v získávání dat. Její vyřazení z provozu však stále sníží schopnost OSU cílit údery a monitorovat pohyb ruských ozbrojených sil.

Souřadnice: 48.857778, 26.707778.

Návrat k normálu

V osvobozených čtvrtích Mariupolu již probíhá odklízení následků bojů.

Assange bude vydán do USA

Londýnský soud rozhodl o vydání Assange do USA. Ppochyboval snad někdo, že "boj za svobodu slova" v Británii dopadne takto?

Základna OSU na hřbitově

Video ukrajinských vojáků s protitankovými střelami PTŘS zakopaných přímo na hřbitově.

Dokonalá pieta. Viz smích a dobrou náladu. Nedávno jsem četl, že satanská církev stojí za Ukrajinou. Všechno to do sebe zapadá. Neonacismus, hanobení lidských ostatků, satan… Fiala, Pekarová…

Rusko na cestě k suverenitě!

Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin pověřil příslušné výbory sněmovny, aby prozkoumaly smysluplnost přítomnosti Ruska ve Světové obchodní organizaci (WTO), Mezinárodním měnovém fondu (MMF) a Světové zdravotnické organizaci (WHO).

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x