ČESKÝ LIST

InfoZ 21. 4. 2022

Václav Hajšman
Václav Hajšman

Druhá fáze SVO?

1. Navzdory nedávnému oznámení o jejím zahájení de facto ještě včera Pentagon a ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany konstatovaly, že generální ofenziva ještě nezačala a ruské ozbrojené síly pokračují v soustřeďování sil.

2. Zároveň dochází k zintenzivnění raketových, leteckých a dělostřeleckých úderů v řadě směrů, přičemž zprávy ruského ministerstva obrany zvyšují počet úderů na nepřátelské opěrné body a oblasti soustředění. Těžiště palebných útoků na nepřátelské síly se stále více přesouvá na přímou podporu přesunů vojsk. To vše vypadá jako časově náročná dělostřelecká příprava.

3. V této fázi jsou nejaktivnější Izumské a Záporožské uskupení ruských ozbrojených sil, které dosahují taktických úspěchů při nízkém tempu postupu. Významná část ozbrojených sil RF zapojených na Ukrajině se ani podle západních odhadů dosud nezapojila.

Takže prostě čekáme.

Situace na východní Ukrajině do konce 20. dubna 2022

1. Mariupol.

Pokračuje aktivní začišťování Azovstalu, přičemž útočným skupinám pomáhá v postupu do průmyslové oblasti dělostřelectvo a letectvo. Cestou jsou evakuováni civilisté, kterým se podařilo z území Azovstalu uprchnout.

2.  Záporoží.

Aktivní boje východně od Guljajpolu, vojska RF postupují západně od Velkého Novoselce a obsazují několik osad. Na trati Kamenskoye-Orekhov-Hulyaipole nedošlo k žádné změně.

3.  Ugledar.

Intenzivní boje u Novomichajlovky-Ugledaru a Velkého Novoselce. Dvě osady jižně od Velkého Novoselce jsou obsazeny.

4.  Marinka.

Žádné zásadní změny. Nepřítel pevně drží pozice. Bez dobytí Novomichajlovky nebo kontroly nad dálnicí Marinka-Kurakhovo bude obtížné jej vytlačit.

5.  Avdějevka.

Žádné významné změny. Boje pokračují v oblasti Novobachmutivky a Troického.

6.  LLR.

Dnes se OSU stáhly z Rubizhne a z Kremenny. Podle nepotvrzených informací se připravují na ústup ze Severodoněcka. V Popasně probíhají těžké pouliční boje. Tempo postupu ve městě je pomalé.

7.  Izyum.

Těžké boje ve směru na Barvenkovo a Slovjansk. Nepřítel (OSU) sem vrhl své hlavní zálohy, což vedlo k velmi intenzivním bojům, které měly zpomalit tempo ruské ofenzívy. Nepřítel také posiluje obranu Severska, Jampolu a Krasného Limanu, což se brzy projeví.

8.  Charkov.

Bojuje se severně od města a východně od Čugujeva. Obě strany aktivně nasazují raketomety a dělostřelectvo, ale prozatím převažuje poziční charakter bojů.

9.  Mykolajiv.

Ruské ozbrojené síly útočí na cíle v Mykolajivu a jižně od Nikopole. Ukrajinské ozbrojené síly se pokoušejí reagovat ve směru na Cherson. Boje probíhají v osadách mezi Chersonem a Mykolajovem.

10.  Oděsa.

Žádné významné změny. Objevují se zprávy o přesunu dalších jednotek ze západní Ukrajiny do města. Objevují se také zprávy o přesunu nákladu (zbraní) NATO. Očekávají se protilodní střely, které ztíží ruské operace v západní části Černého moře.

Tajemství Azovstalu

Náměstkyně ministra zahraničí USA pro politické záležitosti Victoria Nulandová se domnívá, že "spojenci NATO" se mohou podílet na evakuaci civilistů z Mariupolu, pokud to Rusko dovolí.

Kyjev je připraven vyměnit ukrajinské ozbrojence uvízlé v Mariupolu za ruské zajatce, uvedl Volodymyr Zelenskyj.

Ti, kteří sledují celou situaci, ví, že toto je pouze zlomek až hysterického úsilí západu evakuovat zbytky ozbrojenců „zakopaných“ v Azovstalu. O koho jde? O členy Azovu, určitě ne. Ti jsou postradatelní od samého začátku. Vymyté mozky nacistickou ideologií. Přesvědčeni o své nadřazenosti. Zombie. Takže kdo? Nebo co? Důstojníci, příslušníci speciálních jednotek, instruktoři NATO? Chemické či biologické zbraně, „špinavá“ jaderná bomba? Vážně bych si přál, aby si to Rusové nenechali proklouznout skrz prsty. Aby to vystavili všem pěkně před nos – třeba takový pochod zajatců 9. května na Rudém náměstí by byl spektakulární podívanou.

Aktuální zprávy k tématu: Rusko odmítá jednat o humanitárním koridoru z Azovstalu – akceptuje pouze formát úplné kapitulace všech vojenských sil. Mariupol byl zcela obsazen ruskou armádou a závod je blokován. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková už začala hysterčit, že "Ukrajina požaduje, aby Rusové urychleně otevřeli humanitární koridor z Azovstalu". Podle Vereščukové se v průmyslové zóně nachází 1000 civilistů a 500 zraněných vojáků, které je třeba evakuovat již dnes.

Letadla se zbraněmi a municí létají na Ukrajinu jakoby nic

Za posledních 24 hodin přiletěla z USA další čtyři letadla s vojenskou pomocí pro Ukrajinu, včetně houfnic.

Nerozumím, nechápu…

V rámci nového balíčku pomoci USA bude Ukrajině dodáno 78 děl ráže 155 mm (plus granáty) a 121 bezpilotních letounů Phoenix Ghost. Kromě toho bude dodáno různé vojenské vybavení, munice a střelivo.

Norské úřady se rozhodly poslat na Ukrajinu přibližně 100 raketových systémů země-vzduch Mistral, uvedlo ministerstvo obrany království.

Válka kolektivního západu proti Rusku online.

Otázka mírových rozhovorů o Ukrajině  

1. Imitace rozhovorů bude pokračovat.

2. USA a Británie nedopustí ukončení bojů tím, že ovládají režim v Kyjevě.

3. Dodávky zbraní na Ukrajinu budou pokračovat a jejich objem se bude zvyšovat.

4. Cílem je prodloužení aktivních bojových akcí do konce roku 2022 nebo ještě déle.

5. Demografické a materiální ztráty Ukrajiny nepředstavují významnou cenu pro realizaci globálních strategických snah USA.

Aktualita k tématu: Britský premiér Johnson dnes zpochybnil vyhlídky mírových jednání o Ukrajině a přirovnal ruskou stranu ke krokodýlovi.

Ukrajinský Volkssturm

Další várka válečných zajatců.

Pro všechny, kdo ještě pořád nevěří, že na Ukrajině se rozmáhá neonacismus

V místním historickém muzeu v obci Osipenko v Berdjanské oblasti byla nalezeny symboly nacionalistického praporu Azov, které byly předváděny školákům, přičemž vedení muzea aktivně propagovalo nacistickou ideologii.

Ukrajinští uprchlíci v Německu znesvětili památník sovětských vojáků a vězňů koncentračních táborů ve městě Neubrandenburg v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Namalovali na něj hákové kříže a vlčí háky ve žlutých a modrých barvách, stejně jako heslo "Sláva Ukrajině".

Vita Zauverukhová, známá ukrajinská radikálka s dlouhou historií sahající až do roku 2014 (fotografie), natočila video s výzvou k ruskému lidu. Z videa je zřejmé, že Zaverukhová, která se podílel na vraždě odpůrců Majdanu v Domě odborů v Oděse, je pravoslavná. Skutečnost, že se před časem nechala vyfotografovat s granátometem s nápisem "Smrt pravoslavným", vysvětlila tím, že granátomet údajně ukořistila od "jednoho Kadyrovce, který bojoval na straně DLR". Zaverukhová také řekl, že na "civilizované" Ukrajině je "národním sportem zabíjení Kadyrovců", a pohrozil "křížovou výpravou na Kreml". Řekla, že ona a její "bratři" chodí v neděli do kostela a před každým bojem se modlí. Současně doporučila ruským lidem, aby bojovali proti "satanské RPC" (Ruská pravoslavná církev), vzdali se OSU a před vysláním na Ukrajinu se střelili do nohou.

Je libo víno s Hitlerem?

Itálie otevřeně prodává víno s portréty a citáty Hitlera. Demokratická evropská země legitimizuje Hitlera na domácí úrovni. Víno s Vůdcem na etiketě se prodává zcela volně. Lidem už není nic svaté, a pokud je to humor, je to nepříjemně šokující. Rusové nikdy nepochopí, jak je to vůbec možné, zaplatili za to svého času příliš vysokou cenu.

Prapor vítězství nad (neo-)nacismem

Cherson. Ruští vojáci vztyčují prapor vítězství.

Mariupol.

Prapor vítězství ve WW2 nad nacistickým Německem má na Ukrajině ovládané neonacistickými bojůvkami typu Azovu nepřehlédnutelnou symboliku.

Věčný oheň byl zapálen před „Knihou paměti“ v Tokmaku. V centru osvobozeného města Tokmak v Záporožské oblasti byl zapálen věčný oheň u památníku "Kniha paměti", kde jsou vytesána jména téměř čtyř a půl tisíce sovětských osvoboditelů.

A ještě legendární PPŠ (samopal Špagin). Mariupol.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x