ČESKÝ LIST

InfoZ 25. 4. 2022

Václav Hajšman
Václav Hajšman

Ofenzíva do Donbasu ze severu. Stav na konci 24. dubna 2022

Ofenziva na Liman a Yampol

▪️Spojenecké jednotky (RF a DLLR) po dvou dnech bojů dobyly Zarečnoje (Kirovsk).  

▪️Ze strany obce Lozovoye ve směru na Drobyševo postupuje 30. Samostatná motostřelecká brigáda Centrálního vojenského okruhu RF.

▪️Dělostřelectvo nanáší údery na pozice ukrajinských ozbrojených sil v Jampilu.

Trojúhelník Lysyčansk – Severodoněck – Rubizhne

▪️Na předměstí Severodoněcku probíhají boje. Spojenecké jednotky provádějí průzkum před útokem na město.

▪️ Ustupující jednotky OSU na ústupu z Kreminny a poté na cestě do Severodoněcka byly zasaženy spojeneckým dělostřelectvem a utrpěly značné ztráty.

▪️ V Severodoněcku dochází k rotaci OSU, přičemž některé pravidelné jednotky jsou staženy do Bachmutu (Artemivsk) k opětovnému zformování. Do města byly povolány jednotky ministerstva vnitra a územní obrany.

▪ Armáda LLR obsadila obec Novotoškovskoje a z jihu postupuje na město Lysyčansk.

▪️ Spojenecké síly svádějí těžké pouliční boje ve městě Popasna.

Směr Izyum-Slavjansk

▪️Ruské ozbrojené síly obsadily vesnici Kurulka. Od fronty k železnici spojující centrální Ukrajinu se severní skupinou sil Doněckého uskupení ukrajinských ozbrojených sil zbývá necelých 5 kilometrů.

Shrnutím výsledků SVO 25. dubna 2022:

1. Mariupol.

Humanitární koridor nefungoval podle očekávání. Ukrajina zjevně není schopna vyjednávat. V severovýchodní části Azovstalu pokračovaly boje. Podle starosty Mariupolu nebude (Azovstal) obnoven. Ilyich Iron and Steel Works a Azovmash však ano.

2.  Záporoží.

Ve směru Vasilievka-Orechov-Guljajpole nedošlo k žádným změnám. Vyvěšení ruské vlajky ve Vasiljevce. Východně od Guljajpolu probíhají boje. OSU potvrzuje postup ruských ozbrojených sil o 7-10 km. Hlavní postup je mezi Gulyaypolem a Velkou Novoselkou. Tempo pokroku je pomalé.

3.  Ugledar.

Vážné boje u Novomichajlovky a Velyky Novoselovky.

4.  Marinka.

Ve vesnici nedošlo k žádnému výraznému pokroku, stejně jako dříve probíhají poziční boje o hromady odpadu.

5.  Avdijivka.

Na výběžku Avdějevky nedošlo k žádné změně. Boj o Novoselku-2 se přiostřuje. Armáda DLR bude zjevně usilovat o přerušení dálnice Kosťantynivka-Avdějevka.

6.  LLR.

Boje u předměstí Rubizhne a na předměstí Severodoněcku. V Popasně armáda LLR postoupila do centra města. Novotoškovskoje, kde se nacházela silná bašta OSU, bylo obsazeno předevčírem.

7.  Izyum.

Vojska RF pokračují v postupu směrem k dálnici Barvenkovo-Slavjansk. Boje probíhají v okolí vesnic Kurulka a Paškovo. Je obsazena vesnice Zarečnoje, za níž je otevřen přímá cesta do Krásného Limanu. Nepřítel se pokouší narušit křídla postupujícího uskupení útokem ze západu a pokouší se o obsazení osady Zavody západně od Izyumu.

8.  Charkov.

Poziční boje na severu a východě města. Pokusy o postup směrem na Goptivku skončily těžkými ztrátami OSU. Na ruském území dochází k ostřelování osady Něchotejevka. 

9.  Nikolajev.

Strany nevedou aktivní ofenzívu, protože se zabývají shromažďováním sil. V taktické konfrontaci v osadách mezi Chersonem a Mykolajivem se frontová linie poněkud posunula směrem k Mykolajivu. Pokusy OSU o útok ze strany Novovoroncovky byly odraženy. Představitelé Kryvého Rihu prohlašují, že Ozbrojené síly RF připravují ofenzívu na Kryvý Rih.

10.  Oděsa.

Žádná změna. Nepřítel nevylučuje možnost obojživelného útoku a pokračuje v posilování obrany města, ačkoli část sil byla již dříve přesunuta do Mykolajivské oblasti. Přes Oděskou oblast se na Ukrajinu nadále dostávají pohonné hmoty a maziva z Moldavska a zbraně ze zemí NATO.

Jedna z možných variant cílů druhé fáze SVO

Ukrajinské ztráty v důsledku speciální vojenské operace ruských ozbrojených sil k 25. dubnu 2022

Mapa potvrzených ruských raketových úderů na ukrajinské železniční trakční stanice podle agentury «Укрзализницы»

Dnes ráno bylo během hodiny zasaženo pět železničních stanic v centrálních a západních oblastech Ukrajiny. Tento raketový útok ruských ozbrojených sil byl prvním koordinovaným a cíleným útokem na železniční infrastrukturu západně od Kyjeva. Důvod je prostý a očividný: z Polska proudí masivní vojenské dodávky a těžké zbraně. Součástí dodávdek je již nové západní vybavení, které je letecky přepravováno na letiště Rzeszow. Zároveň politické vedení Ruské federace nedalo "svolení" k útoku na železnici v operačním týlu, protože masivní ešelony s evakuovanými lidmi směřovaly na západ. O jakých objektech se v tuto chvíli ví? Trakční napájecí stanice Krasne u Lvova (odpovídá za příjezd do Lvova a rozvětvení do Ternopilu/Rovně). Na úsecích Šepetivka - Kazatyn, Žmerinka - Kazatyn, Kazatyn - Fastiv není provoz. To znamená dvě hlavní linky na východ. A stanice: Fastov, Kazatin-2, Podolskaja. Zpožděno bylo asi 25-30 osobních vlaků a neznámý počet nákladních vlaků s vojenským nákladem.

A totéž, ale graficky a vizuálně zpracované:

Červené trojúhelníky představují napadené trakční napájecí stanice. Černé čtverce - mosty dříve vyhozené do povětří AFU, které dosud nebyly obnoveny. Červené kroužky - úseky bez napětí, kde neprobíhá elektrifikovaný provoz.

Výbuchy na území RF

V noci došlo k výbuchům na dvou místech v Brjansku – v ropném skladu Družba a v pravděpodobném skladu paliv a maziv u jednoho z vojenských útvarů. Ráno pokračovalo hašení požárů. Předpokládá se, že to byl útok dronem, sabotáž, nebo útok na velkou vzdálenost (dělostřeleckým granátem, raketou, nebo?). Zatím není nic jasné.

Historie ukazuje, že zařízení v příhraničních oblastech se Sumskou a Černihivskou oblastí budou i nadále napadána. Aby se snížily možnosti úderů, je nutné znovu obsadit alespoň sever Černihivské a Sumské oblasti.

Pokud jde o odvetné údery na rozhodovací centra, je důležité si uvědomit, že rozhodovací centra nejsou na Ukrajině. Nicméně, pár výbuchů ve správním obvodu Kyjeva by možná taky pomohlo Zelenskému a spol. pochopit, že Rusko neblafuje.

Kozácké prapory zapojené do speciální operace na Ukrajině už měsíc bojují o Donbas na frontové linii

V oblasti speciální operace jsou v současné době rozmístěny dva kozácké pluky a několik praporů. Asi 4 tisíce kozáků ze všech ruských kozáckých spolků a organizací bojují v různých vojenských formacích společně s vojáky ruské armády. Bojují kozáci Atamanského Platovského pluku, Kubáňského praporu Atamana Čepegy a 1. krymského pluku. Na bojiště vyrazili kozáci donských a tavridských jednotek. V nejbližší době se počet kozáků účastnících se speciální operace zvýší na 5 500 a do bojů o Donbas se zapojí další tři kozácké jednotky. Na začátku dubna se bojových operací v Donbasu zúčastnilo přes 1400 kozáků.

Bojovníci SAS na Ukrajině?

Ještě loni oficiální Londýn oznámil, že britské výsadkové speciální síly "budou přeorientovány na vysoce rizikové mise na úrovni konfrontace s jednotlivými státy". Brigádní generál Mark Totten tehdy uvedl, že 4 000 příslušníků speciálních jednotek bude rozptýleno ve skupinách v různých ohniscích a bude čelit teroristickým operacím v pozadí protivníkových zpravodajských služeb, odrazovat žoldáky v pozadí vládních agentur a obecně "reagovat na krize".

Nebylo vyloučeno, že speciální jednotky SAS začnou spolupracovat s britskou zpravodajskou službou MI6.  Plánovalo se, že budou společně špehovat ruské a čínské vojenské a zpravodajské jednotky. Zpráva o nasazení SAS na západní Ukrajině by proto neměla být velkým překvapením. Mnohem dříve, koncem roku 2018, DLR zveřejnila informace o možné účasti britských SAS na speciálních operacích u Gorlovky.

P. S. Od 20. dubna probíhá v Polsku výcvik ukrajinských specialistů na obsluhu 155mm polních tažených houfnic M777 britské výroby. Po absolvování zrychlených kurzů se plánuje vyslání vojáků i s vybavením do obce Stariči ve Lvovské oblasti, kde bude rozmístěno 184 výcvikových středisek pro mobilizované občany.

P. P. S. Ministr obrany USA Lloyd Austin o dodávkách amerických houfnic M777 kyjevskému režimu: "Byl dokončen výcvik 50 ukrajinských dělostřelců. Šestidenní kurz pro dalších 50 osob bude brzy zahájen. Na Ukrajině je již 18 houfnic. Dalších 7 se připravuje nyní a brzy jich bude dalších 72. Na nákup všeho, co Ukrajina potřebuje, včetně bývalé sovětské munice, byla vyčleněna zahraniční vojenská pomoc ve výši 322 milionů dolarů."

P. P. S. Anglosaské zlo je třeba zničit.

Ruský méďa pálí americký Humvee

V roce 2008 je ničili v Gruzii, nyní tanky RF spalují tato vozidla na Ukrajině.  Americké vedení se samozřejmě skládá z darebáků. Kolik válek již bylo vedeno cizíma rukama. Bojují do posledního Ukrajince. Vojensko-průmyslový komplex USA z toho opět profituje. Kolik už je na Ukrajině západních zbraňových systémů a všechny budou muset být buď zničeny, nebo ukořistěny spojeneckými armádami RF a DLLR. "Medvědi" jsou mimochodem označení, jak OSU nazývá ruské tanky v rádiovém spojení.

Fotografie z telefonu odstřelovače 54. brigády AFU, kterého zabila armáda DNR. Byl vycvičen britskými instruktory.

Nedostatek ruských zajatců k výměně za zajaté Ukrajince

Už v březnu bylo zřejmé, že zajatci k výměně dojdou Ukrajině mnohem dříve než v Rusku. Většina ruských zajatců byla zajata ve dnech, kdy armáda ještě operovala v režimu pochodových kolon. Od té doby počet vězňů ze strany vojáků RF v dubnu velmi poklesl, zatímco počet ukrajinských zajatců se neustále zvyšuje. Rusko samozřejmě zájem pokračovat ve výměně v poměru 1:1 za účelem výměny válečných zajatců za ruské vojáky a vojáky DLR a LLR. Jen v samotném závodu Iljič (Mariupol) bylo zajato více vojáků a důstojníků OSU, než armády DLR, LLR a Ruské federace za celé dva měsíce operace na Ukrajině. Rusko předalo úřadu prezidenta nové seznamy zajatých vojáků AFU, kteří byli zajati na Ukrajině. Jejich počet neustále roste a již přesáhl 4 000, z toho je více než 300 důstojníků.

Pár slov k dnešnímu obvinění, že Rusové v Buče a Irpenu ostřelovali civilisty šipkovými střelami

Britské vydání deníku The Guardian zveřejňuje na adrese https://www.theguardian.com/world/2022/apr/24/dozens-bucha-civilians-killed-flechettes-metal-darts-russian-artillery výsledky forenzního zkoumání těl nalezených v Irpenu a Buče.

Podle nich osoby, které byly vyšetřeny odborníky, nebyly zabity kulkami, ale střepinami protipěchotních granátů. Jinými slovy, byli zabiti během ostřelování. Publikace uvádí, že v tělech obětí byly nalezeny malé kovové šipky, tzv. flešety. "V tělech mužů a žen jsme našli několik velmi tenkých předmětů podobných hřebíkům," řekl ukrajinský forenzní expert Vladislav Perovskij listu Guardian.

Flešety jsou protipěchotní zbraně, které se hojně používaly během první světové války. Jsou obsaženy v nábojích z tanků nebo polních děl. Každá munice může obsahovat až 8 000 těchto "hřebíků". Po odpálení a detonaci se rozšíří až do šířky 300 metrů a délky 100 metrů. Taková munice není zakázána úmluvami. Jejich použití ve městech je však porušením humanitárního práva.

Publikace se odvolává na nejmenované svědky, kteří viděli takové střely vypálené ruským dělostřelectvem několik dní před opuštěním oblasti. Ruské ozbrojené síly ovládaly Buku až do konce března, kdy odtud odešly v rámci stahování vojsk z Černihivské a Kyjevské oblasti. Jak snadno každý uhodne, ostřelovat město obsazené vlastními jednotkami granáty s flešety je špatný nápad. Ukrajinské jednotky však v březnu opakovaně ostřelovaly Buku a snažily se zasáhnout ruské jednotky, aniž by braly ohled na obytné oblasti nebo civilisty.

Nic nenasvědčuje tomu, že by ruské ozbrojené síly aktivně používaly houfnice D-30 ráže 122 mm, natož pak flešetové granáty. Zároveň ji má OSU jako své de facto hlavní polní dělo, včetně 4. brigády NGU, která bojovala o Gostomel, BUča a Irpen. Výsadkáři obsazující Bucha byli vyzbrojeni především 120mm SAU Nona. Neexistují ani případy, kdy by ruské ozbrojené síly používaly standardní munici s těmito zabijáky, protože D-30 je postupně stahován ze služby a nahrazován jinými dělostřeleckými systémy.

Navzdory tomu, že se britská publikace snažila ze všech sil ukázat, že flešety v mrtvolách jsou důsledkem ruského dělostřeleckého ostřelování, fakta ukazují, že OSU takové střely více než aktivně používala (včetně ostřelování měst) od jara a léta 2014.

Zničené pozice ukrajinského dělostřelectva. LNR. Léto 2014.
Mezi roztroušenými náboji ráže 122 mm pro D-30 si lze všimnout hromady právě těchto flešet.

Vladimir Putin k chystanému útoku na Vladimíra Solovjova:

"Dnes ráno Federální bezpečnostní služba ukončila činnost teroristické skupiny, která plánovala útok a vraždu významného ruského televizního novináře. Samozřejmě, že to teď budou popírat, ale fakta a důkazy jsou nezvratné. Přešli k teroru! Na přípravu atentátů na naše novináře. Je třeba poznamenat, že známe jmenovitě pracovníky západních služeb, především samozřejmě americké CIA, kteří spolupracují s ukrajinskými bezpečnostními agenturami. Zřejmě dávají takové rady. Jde o jejich přístup k právům novinářů, jejich přístup k šíření informací a k lidským právům obecně. Starají se jen o svá práva! Některé z nich motivují imperiální ambice, jiné koloniální minulost, ale to v Rusku nefunguje.“

P. S. Podle ruského Vyšetřovacího výboru bylo při přípravě vraždy Solovjova (zmiňovaný novinář, který měl být cílem atentátu) zadrženo celkem šest osob z teroristické organizace Nacionální socialismus/Bílá síla (Natsional-sotsialism/White Power, Power).

P. P. S. Zadržení gangu neonacistů, kteří plánovali zabít Solovjova vyhozením jeho auta do povětří. Při výslechu také prozradili, že přemýšleli, že zabijí i Simonyana a Kiseleva (další ruští novináři).

Evropa nakupuje ruskou ropu o106

List The Wall Street Journal píše, že dodávky ropy z Ruska do Evropy se v dubnu zvýšily z 1,3 milionu barelů denně na 1,6 milionu barelů denně. Plán na obejití sankcí vypracovaly Írán a Venezuela. Ruské tankery opouštějí Ust-Lugu a Primorsk bez konkrétního určení a míří neznámo kam. Cestou se lodě setkávají s dalšími tankery, které přepravují ropu, přičemž ředí ropou, již převážejí. Takto Evropa technicky nakupuje "lotyšskou směs".

Stručně o různých věcech. 25.04.2022

1. Při požáru v obranném výzkumném ústavu v Tveru zahynulo 18 lidí a dalších 17 skončilo v místních nemocnicích. Budova byla velmi poškozená. Jako nejpravděpodobnější příčina požáru se uvádí stará elektroinstalace a zkrat. Příčina požáru se nadále zjišťuje.

2. Sériová výroba nových SAM S-500 Prometej, které se mají do poloviny 20. let stát hlavním ruským systémem protivzdušné obrany a nahradit S-400.

3. Byla také zahájena sériová výroba nových ICBM Sarmat, které mají posílit ruskou jadernou triádu. První pluk vyzbrojený ICBM Sarmat bude nasazen do služby na podzim tohoto roku. Jaderné zbraně jsou v současnosti hlavní zárukou přežití země - kdyby jaderné zbraně neexistovaly, NATO by na Rusko už dávno zaútočilo. Brzdí je pouze strach z odvetného jaderného úderu.

4. Podle amerických dokumentů budou USA schopny dodat obdobu ruského hypersonického "Zirconu" nejdříve v roce 2027. USA jsou v tomto typu zbraní oficiálně pět let za Ruskou federací. U analogu KINZHAL je rozdíl o něco menší, tj. asi 2 až 3 roky. Doufá se, že zvýšením finančních prostředků se podaří do poloviny 20. let dostihnout a v druhé polovině 20. let předstihnout. Alespoň na papíře.

5. Po úspěšném použití střely Kalibr na Ukrajině (kampaň byla pro tuto střelu skutečným přínosem) bude samotná střela dále vyvíjena, aby se získal nový produkt s vylepšenými vlastnostmi (objeví se nějaký Kalibr-M nebo něco podobného). Výroba těchto raket se samozřejmě zvýší.

6. Austrálie a USA se snaží vyvíjet tlak na Šalamounovy ostrovy, které neuzavřely s Čínou dohodu umožňující vybudování čínské vojenské základny. Ačkoli Čína oficiálně prohlásila, že na Šalamounových ostrovech neplánuje vybudovat vojenskou základnu, Austrálie tvrdí, že se jedná o "červenou linii" a že USA a Austrálie nebudou tolerovat čínskou vojenskou základnu v blízkosti Austrálie. Není to tak dávno, co Rusko argumentovalo stejnou věcí v souvislosti se základnami NATO na Ukrajině, Washington prohlásil, že takové červené linie nepřijme, a argumentoval právem zemí na volbu vlastního spojenectví. Jak vidíme, tato "zásada" se na Šalamounovy ostrovy nevztahuje.

7. Ruský velvyslanec v USA Antonov prohlásil, že USA blokují práci ruských diplomatických misí a odmítají vrátit diplomatický majetek. Diplomatické vztahy se téměř ocitly na samém dně a blíží se možnosti přerušení diplomatických styků. Mezi oběma hlavními aktéry války na Ukrajině nyní neprobíhají žádná skutečná jednání.

8. Ukrajina se nevzdá svého záměru vstoupit do NATO a nevyškrtne tuto snahu z ústavy. To je vlastně vše, co se o "účinnosti" jednání v Istanbulu dozvíme. Je to ztráta času.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x