ČESKÝ LIST

InfoZ 27. 4. 2022

Václav Hajšman
Václav Hajšman

/Z Telegramu pro vás vybral, poskládal a poupravil I. M./

Výbuchy v Kursku a Belgorodě (Rusko)

Podle očitých svědků došlo v Kursku nejméně ke třem silným výbuchům, přičemž ve městě pracovala protivzdušná obrana, které pravděpodobně sestřelila několik ukrajinských bezpilotních letounů.

Turecký bezpilotní letoun Bayraktar sestřelený jednotkami protivzdušné obrany v Kurské oblasti.

Muniční sklad u obce Stará Nelidovka v Bělgorodské oblasti hoří – gubernátor Vjačeslav Gladkov. "Právě jsem se spojil s Denisem Zolotuchinem, vedoucím venkovské osady Golovinskij. Podle předběžných informací hoří muniční sklad u obce Stará Nelidovka. Nedochází k ničení obytných budov a domů. Mezi civilisty nejsou žádné oběti," píše Gladkov.

V. Putin: poslední varování?

Na videu volně přeloženo: pokud se bude někdo vměšovat z vně a vytvářet pro nás nepřijatelné hrozby strategického charakteru, tak musí vědět, že naše odpověď bude blesková, máme na to všechny instrumenty, jimiž se dnes nemůže chlubit nikdo a my se jimi nebude chlubit – my je použijeme.

Impérium lží

Nikolaj Petrušev, generální tajemník Bezpečnostní rady RF a v letech 1999-2008 ředitel FSB, učinil dal interview a toto jsou jeho hlavní teze:

"Naše země se nejen odvážila, ale otevřeně prohlásila, že nebude hrát podle vnucených pravidel. Snažili se donutit Rusko, aby se vzdalo své suverenity, své identity, své kultury, své nezávislé zahraniční a vnitřní politiky. S tímto přístupem nemáme právo souhlasit.

Ve snaze potlačit Rusko se Američané s pomocí svých loutek v Kyjevě rozhodli vytvořit antipod naší země, cynicky si k tomuto účelu vybrali Ukrajinu a pokusili se rozdělit v podstatě jednotný národ. Washington nenašel žádný pozitivní důvod, jak přilákat Ukrajince na svou stranu, a již dlouho před státním převratem v roce 2014 vštěpoval Ukrajincům výlučnost jejich národa a nenávist ke všemu ruskému.

Není jisté, zda Evropa (EU) krizi přežije. Politické instituce, nadnárodní sdružení, hospodářství, kultura a tradice se mohou stát minulostí. Evropa se bude stále kousat do loktů, zatímco Amerika se zbaví svého hlavního geopolitického strachu – politického a hospodářského svazku mezi Ruskem a Evropou.

Americký a evropský vojensko-průmyslový komplex se raduje, protože díky krizi na Ukrajině nemá nouzi o zakázky. Není divu, že na rozdíl od Ruska, které chce tuto speciální vojenskou operaci co nejdříve ukončit a minimalizovat ztráty na obou stranách, je Západ odhodlán ji protahovat přinejmenším do posledního Ukrajince. Z nějakého důvodu si svět stále myslí, že militaristé a agresoři nutně nosí uniformy. Nenechte se však zmást anglosaskou úctyhodností. Žádný jehlový oblek nedokáže zakrýt nenávist, zlobu a nelidskost.

Když už mluvíme o denacifikaci, naším cílem je rozbít předmostí neonacismu vytvořené Západem na našich hranicích. Potřeba demilitarizace je dána skutečností, že Ukrajina nasycená zbraněmi představuje pro Rusko hrozbu, a to i z hlediska vývoje a použití jaderných, chemických a biologických zbraní.

Americké elity si pamatují, jak se USA po dvou světových válkách dokázaly stát supervelmocí, a nyní si nechtějí připustit, že americké globální impérium se zmítá v agónii.

Washington a Brusel se netají tím, že jejich sankce mají za cíl materiální i duchovní zbídačení Rusů. Ničení našeho školství vnucováním takzvaných progresivních vzdělávacích modelů je pro Západ stejně strategické jako přibližování NATO k našim hranicím. Stále jsem přesvědčen, že sovětská vzdělávací škola byla historicky nejpokrokovější a nejprogresivnější na světě, a s ohledem na to je třeba ji obnovit.“

Gruzínský premiér říká, že Saakašvili u moci by nyní rozpoutal válku

Irakli Garibašvili to řekl, když komentoval slova Alexeje Arestoviče, který vyzval Gruzii, aby otevřela "druhou frontu" a pokusila se zmocnit Abcházie a Jižní Osetie. "Kdyby byl Saakašvili u moci dnes, byla by tu válka. Saakašvili přišel s jediným cílem – vyvolat v zemi destabilizaci, revoluci, masové vraždy, včetně opozičních vůdců, a provést státní převrat. To by přímo znamenalo rozpoutání nové války (na území Abcházie a Jižní Osetie). Dovedete si představit, jakým špinavým provokacím jsme dokázali zabránit?“

Zřejmě se jedná o články jednoho řetězce.

1. Pokus o státní převrat v Kazachstánu.

2. zhoršení situace v Podněstří.

3. vyostření konfliktu o Karabach.

4. Pokus o státní převrat v Gruzii.

To vše mělo být zjevně koordinováno se zahájením ofenzívy OSU v Donbasu.

TOS-Solncepjok proti ukrajinským Gradům

Drsná a atmosférická reportáž vojenského zpravodaje Oleksandra Charčenka z Izyumu. Obávané systémy TOS-Solncepjok překračují Severský Donec, ocitají se pod útokem nepřátelských Gradů, zaujímají bojová postavení a samy začínají vést palbu na protivníka.

Nadvláda ve vzduchu

Záběry z útoku na ukrajinské pozice. Mig-29 vzlétá několik sekund před dalšími explozemi.

Údery na železniční infrastrukturu pokračují

25. dubna bylo zasaženo pět železničních stanic na západní a střední Ukrajině. Společnost Ukroliznytsia (UZ) rovněž tvrdí, že byly zničeny tři trakční napájecí stanice. Mimo provoz jsou dvě zařízení ve Vinnické oblasti (TPS Kazatin-2 a TPS Podilska-Tupikova) a jedno v Kyjevské oblasti (TPS Fastov). Zničená je i železniční stanice Krasnoe ve Lvovské oblasti

Železniční síť na Ukrajině se rozvíjí již od carských dob. Hlavní úseky v zemi jsou elektrifikované. Proto je počet motorových lokomotiv v UZ velmi omezený. Tyto lokomotivy jsou obzvláště výkonné a schopné táhnout těžké vlaky. Hlavními dopravními tepnami ze západu na východ jsou hlavní tratě Kovel-Kyjev-Poltava a Lvov-Bílá Cerkev-Dněpropetrovsk. Jedná se o hlavní "trasu" nákladní dopravy. Železnice z Užhorodu se rovněž napojuje na dopravní uzel ve Lvově. Ukrajinské železniční komunikace jsou proto velmi zranitelné. Objízdné tratě jsou většinou jednokolejné, nejsou určeny pro těžké vlaky a jsou také již dlouho elektrifikovány.

Ukazuje se, že zničení infrastruktury UŽ ochromí zásobování východních uskupení OSU. Pokud budou mosty přes Dněpr zničeny, ukrajinská železniční síť se rozdělí na dvě části. Jižní trasa přes Kišiněv a Oděsu nebude moci příliš ovlivnit dodávky do Donbasu, ale vážně zkomplikuje vojenskou izolaci Oděsy. Objevilo se video z chorvatského Osijeku s plošinami britské vojenské techniky. To znamená, že silnice přes Kišiněv do Oděsy bude brzy zničena.

Pohled z dronu

Záběry ukrajinských zákopů u Novotrojic z dronu. Na tomto místě byli zničeni elitní ukrajinští výsadkáři 25. letecké brigády OSU.

Počet ukrajinských zajatců stabilně narůstá

Skupina „O“ zajala jednotku OSU u Jampolu. Během mohutné ofenzívy ruských vojsk u Limanu, 2,5 km od Jampolu, dostal velitel skupiny OSU rozkaz k ústupu, ale jeho vysílačka se odmlčela a celá jednotka mobilizovaných mužů ze 79. samostatné výsadkové brigády byla obklíčena a zajata.

Azovstal dnes

Podívaná pro každého fanouška Stalkera.

Včera a dnes

Na fotce: jeden z vůdců Azovu uvězněný v Azovstalu (Mariupol); na prvním foto: když bude třeba dojdeme až do Moskvy; na druhém - pomozte...

Věčný oheň opět zapálen

Ve městě Golaja Prystan v Chersonské oblasti byl poprvé po osmi letech (ještě někdo pochybuje, že Maidan byl neonacistický převrat? který nenávidí staré protivníky v podobě Rudé armády a všeho, co ji připomíná?) znovu zapálen Věčný oheň na památku hrdinů, kteří padli během Velké vlastenecké války. Ruská armáda a místní obyvatelé města se připravují na oslavy 77. výročí Dne vítězství!

NATO se do Černého moře nechystá

Vedení jednoho z největších světových provozovatelů námořní dopravy požaduje, aby síly NATO zajistily bezpečnou plavbu ve vodách Černého moře, které "sužují ruské válečné lodě" a které jsou nebezpečné kvůli ukrajinským námořním minám. "Musíme požadovat, aby naše lodní a námořní doprava byla v mezinárodních vodách chráněna. Jsem přesvědčen, že NATO a další země mají při ochraně komerční flotily svou úlohu," uvedl šéf V.Group Rene Kofod-Olsen. Podle něj bezpečnostní problémy v tomto klíčovém zemědělsko-průmyslovém regionu znemožňují pojištění lodí a nákladů. To znemožňuje přepravu zemědělských produktů, na nichž je řada zemí na celém světě kriticky závislá.

Vedoucí představitelé NATO na tyto požadavky reagovali prohlášením, že Aliance neuvažuje o uspořádání mise na doprovod obchodních plavidel. Samozřejmě napřímo s Ruskem bojovat nebudeme, špinavou práci za nás udělaní naše domácí ukrajinské zombie, ale neměli by tak rychle umírat a nechat se zajímat.

Shrnutí ohledně vývoje dodávek ruského plynu

1. Gazprom oficiálně oznámil, že zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska, protože odmítly platit za plyn v rublech.

2. Polsko a Bulharsko již dříve uvedly, že jsou připraveny platit pouze v eurech a nevyužijí systém navržený Ruskem.

3. Včera jim Gazprom zaslal dopisy s oznámením, že v této souvislosti byly dodávky od 27. dubna zastaveny.

4. Maďarsko zároveň vyjádřilo ochotu platit za plyn prostřednictvím účtu u Gazprombank s přepočtem na rubly.

5. Maďarsko bude dostávat plyn tranzitem přes Bulharsko, takže nebude bez plynu.

6. Pokud však dojde k odcizení tranzitního plynu, Gazprom slibuje, že sníží objem tranzitu o množství odcizeného plynu.

7. Po oznámení o odpojení Polska a Bulharska začal plyn v Evropě prudce zdražovat.

8. Obnovení dodávek do Polska a Bulharska je možné, pokud budou souhlasit s platbou za plyn v rublech.

Se zájmem se očekává vývoj v Německu, kde velké německé podniky naříkají, že opuštění ruského plynu by vedlo Německo k hospodářské katastrofě a dlouhodobé recesi.

P. S. Deset evropských odběratelů ze seznamu „nepřátelských“ států, jichž je celkem 21, si již otevřelo u Gazprombank speciální účty, aby mohli platit za dodávky ruského plynu podle nového mechanismu – s přepočtem na rubly, uvádí agentura Bloomberg (https://t.me/needleraw) s odvoláním na zdroj blízký Gazpromu. Čtyři evropští odběratelé již zaplatili za dodávky ruského plynu v rublech. Nová vlna plateb za plyn přijde po 15. květnu.

Malajsie je připravena dodávat Rusku polovodiče a elektroniku

Malajsie je jedním z největších vývozců polovodičů s ročním objemem 8,7 miliardy dolarů. Malajsijský velvyslanec v Moskvě Bala Chandran v rozhovoru pro RIA Novosti uvedl, že úřady jeho země zváží jakoukoli žádost Ruska týkající se dodávek polovodičů a elektroniky. "Malajsie je jedním z největších vývozců polovodičů s ročním objemem 8,7 miliardy dolarů. Elektronický průmysl se na HDP Malajsie podílí téměř šesti procenty. Proto jsem rád, že jste toto téma nadhodil. Jsme obchodní národ. Náš obchodní sektor tak samozřejmě bude reagovat na nabídku a poptávku po výrobcích na světovém trhu, včetně polovodičů a elektronických zařízení," uvedl velvyslanec.

Trest smrti v Bělorusku, DLR a RF

Národního shromáždění Běloruska přijala ve dvou čteních novelu trestního zákoníku, která stanoví trest smrti za pokus o spáchání teroristického činu.

Stojí za zmínku, že v DLR oficiálně platí trest smrti, takže dopadení ukrajinští váleční zločinci mohou být souzeni právě tam, pokud je cílem maximalizace trestu.

V Rusku stále platí moratorium na trest smrti, nyní bez jakýchkoli mezinárodních závazků, a to v době, kdy se přibližně 75 % obyvatel země vyslovuje pro návrat institutu trestu smrti za zvlášť závažné zločiny. Absence trestu smrti v kontextu zástupné války s USA a NATO na území Ukrajiny vypadá o to podivněji.

Navalný dělá konečně něco užitečného

Text na fotce: Tento člověk už ušil 2000 vojenských uniforem pro ruskou armádu, a vy a další (vám podobní) sedíte na Twitteru a vedete spory o efektivnosti speciální operace:)

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x