ČESKÝ LIST

Jak investiční fond Blackrock vyvolal globální energetickou krizi

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

"Dodržování Agendy udržitelnosti OSN 2030". Kolosální dezinvestice do globálního ropného a plynárenského sektoru v hodnotě bilionu dolarů.

Většina lidí je zmatena okolnostmi souvisejícími s globální energetickou krizí, kdy ceny ropy, plynu a uhlí současně prudce rostou a dokonce si vynucují uzavření velkých průmyslových závodů, jako jsou chemičky nebo hliníkárna či ocelárna. Bidenova administrativa a EU trvají na tom, že za vše mohou Putin a vojenské akce Ruska na Ukrajině. Jinak nehovoří ani aspirant na nejposlušnějšího amerického pudla v Evropě Petr Fiala, který již v září 2022 mimo jiné pronesl, že:

"Raketový nárůst cen elektřiny na konci srpna, který šokoval prakticky celou Evropu, přímým důsledkem Putinovy ekonomické války proti Západu. Zatímco na Ukrajině útočí Rusko zbraněmi, proti zbytku Evropy používá manipulaci s cenami energií. Jeho cílem je ohrozit sociální jistoty obyvatel evropských zemí, rozvrátit jejich ekonomiku, podkopat důvěru občanů ve stát a v demokracii jako takovou a postavit jednotlivé evropské země proti sobě.

Tato situace státy Evropské unie nejen šokovala, ale hlavně spojila. A díky tomu nyní společně pracujeme na tom, jak krizi co nejlépe vyřešit."

Premiér České republiky vysílá své signály

Tedy, že se to evropským hlavám ale podařilo vyřešit, že? Ale zpět k tématu.

Není tomu tak. Energetická krize je dlouhodobě plánovanou strategií západních korporátních a politických kruhů k likvidaci průmyslových ekonomik ve jménu dystopické zelené agendy, známé pod originálním názvem "Green deal". Ta má své kořeny v období dlouho před únorem 2022, kdy Rusko zahájilo vojenskou Speciální operaci na Ukrajině.

Společnost Blackrock prosazuje ESG

V lednu 2020, v předvečer ekonomicky a sociálně zničujících covidských výluk, vydal generální ředitel největšího investičního fondu na světě Larry Fink ze společnosti Blackrock dopis kolegům z Wall Street a ředitelům firem o budoucnosti investičních toků. V dokumentu, skromně nazvaném "Zásadní přetvoření financí", Fink, který spravuje největší investiční fond na světě s tehdejšími přibližně 7 biliony dolarů, oznámil radikální odklon od podnikových investic. Peníze by se "staly zelenými". Ve svém pečlivě sledovaném dopise pro rok 2020 Fink prohlásil:

"V blízké budoucnosti - a dříve, než většina předpokládá - dojde k významné realokaci kapitálu… Klimatické riziko je investiční riziko." Dále uvedl: "Každá vláda, společnost a akcionář se musí postavit změně klimatu." [i]

V samostatném dopise klientům investorské společnosti Blackrock Fink představil novou agendu pro investování kapitálu. Prohlásil, že společnost Blackrock opustí některé investice s vysokým obsahem uhlíku, jako je uhlí, které je největším zdrojem elektřiny pro USA a mnoho dalších zemí. Dodal, že společnost Blackrock bude prověřovat nové investice do ropy, plynu a uhlí, aby zjistila jejich soulad s "udržitelností" Agendy OSN 2030.

Fink dal jasně najevo, že největší světový fond začne od investic do ropy, plynu a uhlí upouštět. "Postupem času," napsal Fink, "se společnosti a vlády, které nebudou reagovat na potřeby zainteresovaných stran a řešit rizika udržitelnosti, setkají s rostoucí skepsí trhů a následně s vyššími náklady na kapitál." Dodal, že "klimatické změny se staly určujícím faktorem dlouhodobých vyhlídek společností... jsme na pokraji zásadního přetvoření financí". [ii]

Od tohoto okamžiku se takzvané ESG investování, penalizující společnosti emitující CO2, jako je ExxonMobil, stalo mezi hedgeovými fondy, bankami a investičními fondy na Wall Street, včetně State Street a Vanguard, módou. Taková je síla společnosti Blackrock. Finkovi se také podařilo získat čtyři nové členy představenstva společnosti ExxonMobil, kteří se zavázali ukončit podnikání společnosti v oblasti těžby ropy a plynu.

Finkův dopis z ledna 2020 byl vyhlášením války velkých finančních společností konvenčnímu energetickému průmyslu

BlackRock - výkonný ředitel Larry Fink - (Světové ekonomické fórum)

Společnost BlackRock byla zakládajícím členem Pracovní skupiny pro zveřejňování finančních informací souvisejících s klimatem (Task Force on Climate-related Financial Disclosures, TCFD) a je signatářem Zásad odpovědného investování (UN PRI- Principles for Responsible Investing), což je síť investorů podporovaná OSN, která prosazuje investování s nulovými emisemi uhlíku s využitím vysoce korupčních kritérií ESG - environmentálních, sociálních a správních faktorů do investičních rozhodnutí. Neexistuje žádná objektivní kontrola falešných údajů o ESG společnosti. Stejně tak společnost Blackrock podepsala prohlášení Vatikánu z roku 2019, v němž obhajuje režimy stanovování cen uhlíku. Společnost BlackRock se v roce 2020 také připojila ke koalici Climate Action 100, která sdružuje téměř 400 investičních manažerů spravujících 40 bilionů USD.

Tímto osudným dopisem generálního ředitele z ledna 2020 Larry Fink odstartoval kolosální dezinvestice do globálního ropného a plynárenského sektoru v hodnotě bilionu dolarů. Pozoruhodné je, že ve stejném roce byl Fink ze společnosti BlackRock jmenován do správní rady dystopického Světového ekonomického fóra Klause Schwaba, korporátního a politického propojení bezuhlíkové agendy OSN 2030. V červnu 2019 Světové ekonomické fórum (WEF)a OSN podepsaly rámec strategického partnerství s cílem urychlit realizaci Agendy 2030. WEF má platformu Strategic Intelligence, která zahrnuje 17 cílů udržitelného rozvoje Agendy 2030.

Ve svém dopise generálního ředitele pro rok 2021 Fink zdvojnásobil útok na ropu, plyn a uhlí. "Vzhledem k tomu, jak zásadní význam bude mít energetická transformace pro růstové vyhlídky každé společnosti, žádáme společnosti, aby zveřejnily plán, jak bude jejich obchodní model slučitelný s ekonomikou s nulovým čistým ziskem," napsal Fink. Jiný představitel společnosti BlackRock na nedávné energetické konferenci řekl, že "kam půjde BlackRock, ostatní budou následovat". [iii]

Během pouhých dvou let, do roku 2022 se odhaduje, že 1 bilion dolarů vyšel z globálních investic do průzkumu a rozvoje ropy a zemního plynu. Těžba ropy je drahý byznys a odříznutí externích investic ze strany BlackRock a dalších investorů z Wall Street znamená pomalou smrt tohoto odvětví.

Video: BlackRock, společnost, která vlastní svět

Biden - prezident společnosti BlackRock?

Na začátku své tehdejší neúspěšné prezidentské kandidatury se Biden koncem roku 2019 sešel za zavřenými dveřmi s Finkem, který kandidátovi údajně řekl: "Jsem tu, abych pomohl." Po osudném setkání s Finkem z BlackRock kandidát Biden prohlásil: "Zbavíme se fosilních paliv...". V prosinci 2020, ještě před Bidenovou inaugurací v lednu 2021, jmenoval Briana Deese, vedoucího globálního oddělení udržitelného investování společnosti BlackRock, asistentem prezidenta a ředitelem Národní ekonomické rady. Zde Deese, který hrál pro Obamu klíčovou roli při přípravě Pařížské dohody o klimatu v roce 2015, v tichosti formoval Bidenovu válku o energii.

Generální ředitel společnosti BlackRock Larry Fink (vlevo), prezident USA Joe Biden a nastupující předseda Komise pro cenné papíry Gary Gensler. Mat Szwajkos/Getty Images; Joshua Roberts/Getty Images; Jason Reed/Reuters; Samantha Lee/Insider
Generální ředitel společnosti BlackRock Larry Fink (vlevo), prezident USA Joe Biden a nastupující předseda Komise pro cenné papíry Gary Gensler.

Ta byla pro ropný a plynárenský průmysl katastrofální. Finkův člověk Deese se aktivně podílel na tom, že novému prezidentovi Bidenovi poskytl seznam opatření namířených proti ropě, která měl podepsat exekutivním nařízením počínaje prvním dnem v lednu 2021. Patřilo k nim uzavření obřího ropovodu Keystone XL, který by přivedl 830 000 barelů denně z Kanady až do texaských rafinerií, a zastavení jakýchkoli nových pronájmů v Arktické národní rezervaci (ANWR). Biden se také znovu připojil k Pařížské klimatické dohodě, kterou Deese v roce 2015 vyjednal pro Obamu a Trump ji zrušil.

Téhož dne Biden uvedl do pohybu změnu takzvaných "sociálních nákladů uhlíku", které ropnému a plynárenskému průmyslu ukládají trestných 51 dolarů za tunu CO2. Tento jediný krok, zavedený na základě čistě exekutivní pravomoci bez souhlasu Kongresu, způsobuje ničivé ztráty investicím do ropy a plynu v USA, zemi, která byla ještě před dvěma lety největším producentem ropy na světě[iv].

Zabíjení rafinérské kapacity

Ještě horší je, že Bidenova agresivní ekologická pravidla a mandáty společnosti BlackRock v oblasti ESG investic ničí kapacitu rafinerií v USA. Bez rafinerií nezáleží na tom, kolik barelů ropy si vezmete ze strategických ropných rezerv. Během prvních dvou let Bidenova prezidentství USA uzavřely zhruba 1 milion barelů denně rafinérských kapacit na výrobu benzinu a nafty, některé z nich v důsledku kovového kolapsu poptávky, což je nejrychlejší pokles v historii USA. Odstávky jsou trvalé. V roce 2023 má být uzavřeno dalších 1,7 milionu barelů denně v důsledku dezinvestování společností BlackRock a Wall Street ESG a Bidenových nařízení. [v]

S odvoláním na silné dezinvestice Wall Street do ropy a Bidenovu protiropnou politiku generální ředitel společnosti Chevron v červnu 2022 prohlásil, že nevěří, že USA někdy postaví další novou rafinerii [vi].

K Larrymu Finkovi, členu představenstva Světového ekonomického fóra Klause Schwaba, se přidává i EU, jejíž předsedkyně Evropské komise, notoricky zkorumpovaná Ursula von der Leyenová, opustila v roce 2019 představenstvo WEF a stala se šéfkou Evropské komise. Jejím prvním významným činem v Bruselu bylo prosazení agendy EU "Zero Carbon Fit for 55". Ta zavedla v EU velké uhlíkové daně a další omezení pro ropu, plyn a uhlí dávno před ruskými akcemi na Ukrajině v únoru 2022. Kombinovaný dopad Finkovy podvodné agendy ESG v Bidenově administrativě a šílenství EU Zero Carbon vytváří nejhorší energetickou a inflační krizi v historii.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu.

1
3
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x