ČESKÝ LIST

Neschopnost francouzské rozvědky – zajímavá vizitka pro NATO

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Generál Eric Videaux byl odvolán z funkce šéfa francouzské rozvědky kvůli "nedostatečné zpravodajské práci během ukrajinské krize, pro nedostatečnou informovanost vedení a nedostatečně hluboké znalosti problematiky".

Šéf francouzské rozvědky, který nevěřil, že Rusko zaútočí na Ukrajinu, odchází z funkce.

Generál speciálních sil Eric Videaux byl jmenován šéfem vojenské rozvědky teprve před sedmi měsíci.

Šéf francouzské vojenské rozvědky opustil svou funkci na návrh vedení armády, protože nedokázal včas předpovědět blížící se ruskou invazi na Ukrajinu.

Zatímco americké a britské zpravodajské služby předpověděly plány Ruska na zahájení rozsáhlé vojenské operace, francouzská rozvědka považovala agresi za nepravděpodobnou.

A nyní generál speciálních sil Videaux, jmenovaný do odpovědné funkce šéfa Ředitelství vojenského zpravodajství teprve před sedmi měsíci, rezignuje s formulací "pro nedostatečnou informovanost vedení" a "nedostatečně hluboké znalosti problematiky".

Již na začátku března přiznal náčelník generálního štábu francouzských ozbrojených sil generál Thierry Burkhard, že francouzské zpravodajské služby nedosahují úrovně amerických nebo britských, jejichž úspěchy byly zveřejněny, aby byl vyvinut další tlak na prezidenta Putina.

"Američané říkali, že Rusové zaútočí, a nemýlili se," řekl tehdy deníku Le Monde. - "A naše rozvědka se domnívala, že náklady na dobytí Ukrajiny by byly obludné a že Rusové mají jiné možnosti, jak svrhnout vládu Vladimira Zelenskyyho.

Nepochopení skutečných Putinových plánů ze strany francouzské rozvědky vypadalo ještě nepatřičněji z toho důvodu, že prezident Emmanuel Macron byl s ruským vůdcem v pravidelném kontaktu těsně před invazí 24. února.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x