ČESKÝ LIST

Obrysy nadcházející velké bitvy o Donbas

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Vytváření prognóz v moderní válce je nevděčný úkol. Zejména v podmínkách, kdy je průběh operací i jejich informační podpora úzce spjata s otázkami politiky. Říká se, že "v jednadvacátém století je tendence stírat rozdíl mezi válkou a mírem.“ Války se již nevyhlašují, a když už jednou začnou, nevedou se podle vzorce, na který jsme zvyklí. Citoval jsem Valeryje Gerasimova, náčelníka ruského generálního štábu, když už nic jiného (i když je to vlastně parafráze dřívějších úvah různých vojevůdců všech dob a národů).

Pokusme se tedy předpovědět nadcházející bitvu o Donbas.

1. Na obou stranách Donbasu se vytvářejí dvě silné skupiny.

Rusko přesouvá vojska z jiných směrů (Kyjev, Černihiv, Sumy). Ukrajina dělá totéž (ale v menším měřítku). Kromě toho se zdá, že OSU (Ozbrojené síly Ukrajiny) přemístily jednotky a formace nedávno vytvořeného Záložního sboru (celkem 40-45 tisíc mužů) do východní části Dněpropetrovské oblasti, která vyčnívá nad křídlo severního "drápu" údajného obklíčení uskupení OSU v Donbasu.

2. Celkově se na ruské straně bavíme o 250-270 tisících mužů (asi polovina jsou útvary LLR a dobrovolnické formace), asi 2 tisíců tanků a srovnatelném počtu dělostřeleckých systémů (MLRS a hlavňovém dělostřelectvu - bez minometů), 300 letadel, 200-300 vrtulníků. To je nyní arzenál, který mají Rusové v Donbasu.

Na ukrajinské straně: 130-150 tisíc mužů (včetně záložního sboru a 20-30 tisíc narychlo přesunutých vojáků z okolí Kyjeva, Sumů, Černihova), v rámci několika set tanků, 30 letadel, 50 vrtulníků.

Převaha v živé síle je u Rusů dvojnásobná, v tancích trojnásobná, v letadlech a vrtulnících pěti až desetinásobná. Dobrý poměr, ale jak reálný bude?

3. Bitva o Donbas bude nepochybně nejdůležitější bitvou celého tažení.

To bylo zmíněno i jinde. "Sekání kotle" bude s největší pravděpodobností, jak bylo podobně navrženo v první polovině března, probíhat podél osy Barvenkovo-Pokrovsk a mezi městskými aglomeracemi Lysyčansk-Severodoněck a Slavjansk-Kramatorsk.

4. Časový rámec realizace:

V průběhu dubna. V Mariupolu se již více než měsíc nachází značné uskupení ruských sil a dobrovolnických formací, DLR: nejméně 50 000 mužů (několik jednotek a útvarů námořní pěchoty RF; některé jednotky a útvary DLR; čečenská Rosgvardija. Uvolnění těchto sil, navíc bohatě zásobených dělostřelectvem, poskytne nezbytné rezervy pro rozvinutí ofenzívy (zatímco část sil DLR byla nedávno stažena k organizaci soukromé ofenzívy na jihozápad a západ od Doněcka a západně od Horlivky).

5. Obklíčení nemusí vyjít.

OSU mají stále možnost stáhnout značnou část svých sil na západ a vytvořit obrannou linii podél linie Pavlograd-Huljajpohlav. Navíc nelze vyloučit útoky ruských sil západně od Guljajpolu, které by odřízly všechny síly OSU podél Dněpru. Za tímto účelem by bylo vhodné soustředit veškeré maximální síly v Donbasu a zdržet se přílišné koncentrace u Chersonu (kde se vyplatí postavit obranu) - vyřešit prioritní úkol vyhrát generální bitvu kampaně.

6. Problémy s možným vývojem operace pro obě strany leží ve stejné rovině.

Normativní hustoty na kilometr fronty nebylo dosaženo na ukrajinské straně pro obranu (místo odhadovaných 20-25 divizí je minimum 13-15), ani na ruské straně a straně LLR pro útok. Vzhledem k potenciálu příslušných sil jich nelze dosáhnout. Což lze překonat mobilizací a masovým náborem dobrovolníků.

7. Vzhledem ke známým údajům o "číslovaných" jednotkách a útvarech, některým "starým" údajům o předpokládaném rozsahu mobilizace mohou být vytvořeny až 4 tankové brigády, 4 dělostřelecké brigády, 16-17 motostřeleckých brigádních pluků. Například 2. února 2015 navrhl tehdejší vůdce DLR A. Zacharčenko zformovat ze záložníků 1 tankovou brigádu, 1 dělostřeleckou brigádu a 3 motostřelecké brigády. Je možné, že toto prohlášení vycházelo z určitých mobilizačních plánů. Soudě podle 107 druhořadého praporu u Mariupolu, který bude v budoucnu rozmístěn do brigády, může počet druhořadých motostřeleckých brigád v LDLR (Luhanská a Doněcká lidová republika) dosáhnout nejméně sedmi (101-107). Není jasné, zda budou divize vytvořeny na základě stávajících brigádních pluků.

Co si myslíte Vy? Pište do komentářů a zůstaňte pozitivní!

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x