ČESKÝ LIST

Proč si Amerika nepřipomíná vítězství nad nacisty, zatímco Rusko stále slaví?

Václav Hajšman
Václav Hajšman

by Larry Johnson https://sonar21.com/why-america-fails-to-commemorate-victory-over-the-nazis-while-russia-still-celebrates/

/redakčně upraveno/

Rusko stále slaví vítězství nad nacistickým Německem. Zatímco v Rusku je to stále velká událost, drtivá většina Američanů konec nacistického Německa ignoruje – proč?

Odpověď se skrývá v historii. Tři nejkrvavější bitvy, které americká vojska svedla, byly bitva v Ardenách – 19 276 padlých, V bitvě u Gettysburgu (tj. americká občanská válka), v níž padlo 3 155 příslušníků Unie a 3 903 příslušníků Konfederace a bitva u Iwo Jimy - 6 821 padlých. Nejkrvavějším tažením v jakékoli válce byla pro Spojené státy Normandie, která začala 6. června 1944 a skončila 25. srpna 1944 s celkovým počtem 29 204 padlých v boji.

Jistě to nejsou bezvýznamná čísla – pokud byl jeden z těch, kdo v těchto bojích padl, členem vaší rodiny, cena se nedá vyčíslit – avšak počet vojáků Spojených států padlých v boji v občanské válce, první světové válce, druhé světové válce, korejské válce a vietnamské válce dohromady bledne ve srovnání se ztrátami, které utrpěl Sovětský svaz (tj. Rusko) ve druhé světové válce. Pouze takový Stalingrad – kde podle odhadů bylo zabito nebo pohřešováno 478 741 sovětských vojáků. V této jediné bitvě snesl sovětský lid (především ruský) více mrtvých v boji než Spojené státy v celé druhé světové válce.

Američané se rádi oddávají představě, že ve druhé světové válce nesli velké oběti. Pravda je však jiná. Válka vytvořila z USA průmyslového gigantu, ale jejich ztráty byly minimální. Toto je klíčová proměnná, která vysvětluje, proč si většina Američanů nenašla čas připomenout vítězství nad nacistickým Německem. A také to vysvětluje, z jakého důvodu si to Rusové stále pamatují.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x