ČESKÝ LIST

Roger Waters označil Bidena za “válečného zločince”, který “právě začíná

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Roger Waters, kmenový člen skupiny Pink Floyd, během svého posledního turné po amerických stadionech označuje prezidenta Bidena za "válečného zločince" a obviňuje ho z toho, že "přilévá olej do ohně" války Ruska s Ukrajinou.

V rámci své show 78letý rocker promítá na obří obrazovku za pódiem obrázek prezidenta USA a vrchního velitele ozbrojených sil se slovy: "Válečný zločinec - právě začíná".

Roger Waters

Na otázku CNN ohledně tohoto zobrazení o víkendu Waters odpověděl: "Prezident Biden? No, pro začátek podněcuje oheň na Ukrajině - to je obrovský zločin."

Waters se poté zeptal, proč USA "nepodněcují" ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyyho k jednání, "čímž by se předešlo nutnosti této strašlivé, příšerné války, která zabíjí nevíme kolik Rusů".

V podrážděné, politicky nabité výměně názorů moderátor CNN Michael Smerconish trval na tom, že rocková legenda "to zvrátila", když "obvinila stranu, která byla napadena".

"No, těch válek mají mezi sebou ty dva státy více, kdy která začala?" zeptal se. Waters, který na rozdíl od hlásných troubů bezmyšlenkovitě opakující západní propagandu zná pozadí onoho konfliktu: neustálé rozšiřování NATO na východ, ohrožování Ruské federace jadernými zbraněmi stále blížeji k hranicím Ruské federace, osm let týrání, zabíjení a bombardování obyvatel žijícím na odloučeném území Ukrajiny na Donbasu, porušování Minských "mírových" dohod Ukrajinou atd. atd.

baskytarista a zpěvák Roger Waters
Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters a její dlouholetý baskytarista a zpěvák

Roger Waters vedl ostrou výměnu názorů s Michaelem Smerconishem ze CNN, který se označil za "dlouholetého fanouška Watersovy hudby, který ne vždy souhlasí s jeho poselstvím".

"Dalo by se říci, že to začalo v roce 2008 - tato válka je v podstatě o akci a reakci NATO, které se tlačí až k ruským hranicím, což slíbilo, že neudělá, když [bývalý sovětský vůdce Michail] Gorbačov vyjednal odchod SSSR z celé východní Evropy," řekl.

Waters ani dále nehodlal žrát další sousta nesmyslů, upečených v hlásné troubě Washingtonu, když, když Smerconish naznačil, že Čína je "zaneprázdněna obkličováním Tchaj-wanu" probíhajícími vojenskými cvičeními v reakci na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi na samosprávném ostrově.

"Neobkličují Tchaj-wan - Tchaj-wan je součástí Číny!" Waters důrazně prohlásil.

"A to je naprosto akceptováno celým mezinárodním společenstvím od roku 1948 - a pokud to nevíte, málo čtete. Jděte a přečtěte si o tom!" pokračoval Waters, který už byl v ráži.

Roger Waters opakovaně vyzíval Michaela Smerconiho ze CNN, aby "šel pryč a četl" o politických událostech.

Roger Waters v rozhovoru s moderátorem stanice CNN Michaelem Smerconishem

Waters posléze vrátil Peking zpět do debaty a řekl: "Číňané v roce 2003 nenapadli Irák a nezabili milion lidí. Ve skutečnosti … koho Číňané napadli a vyvraždili?".

Když Smerconi odpověděl, že "jejich vlastní", Waters vyštěkl: "Blbost. To je naprostá blbost. Naprostý nesmysl - měl bys jít pryč a číst!"

Watersovo turné "This is Not a Drill (Tohle není cvičení)" - které se tento víkend představí v UBS Areně na Long Islandu a koncem měsíce v Madison Square Garden - se rovněž dotýká vraždy George Floyda, potratů a kontroly zbraní.

Na projekčním plátně se dokonce objevuje varování, na němž Waters čte: "Pokud patříte k lidem, kteří 'milují Pink Floyd, ale nesnášejí Rogerovu politiku', možná byste měli jít okamžitě do prdele."

"Uvádí to pár věcí na pravou míru," řekl Waters CNN a pak přiznal, že pozadí bylo do programu zařazeno hlavně proto, "že je to opravdu dobrý způsob, jak začít show".

Waters mi zvedl náladu, nevím jak Vy, ale já jdu oprášit staré desky "The Dark Side of the Moon", "The Wall" a "Wish You Were Here".

https://www.youtube.com/watch?v=dUsCyVQVmYE
Roger Waters na Michaelovi Smerconishovi nenechal nit suchou. Takový kotel ještě moderátor nezažil
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x