ČESKÝ LIST

Rozhovory mezi Ruskem a SAE: Vladimir Putin jednal v Abú Dhabí s prezidentem SAE šejkem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

6. 12. 2023 Abu Dhabi

Na programu jednání byl současný stav mnohostranné rusko-arabské spolupráce a vyhlídky na další rozšíření vazeb, jakož i aktuální mezinárodní otázky se zaměřením na situaci na Blízkém východě.

Před zahájením konzultací se v paláci Qasr Al Watan konal oficiální uvítací ceremoniál ruského prezidenta, který uspořádal prezident SAE.

Ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov, první místopředseda vlády Andrej Bělousov, místopředseda vlády - ministr průmyslu a obchodu, ruský spolupředseda rusko-emirátské mezivládní komise pro obchodní, hospodářskou a technickou spolupráci Denis Manturov, místopředseda vlády Alexandr Novak, zástupce vedoucího kanceláře prezidenta - tiskový tajemník prezidenta Dmitrij Peskov, asistenti prezidenta Igor Levitin, Maxim Oreškin a Jurij Ušakov, velvyslanec Ruska ve Spojených arabských emirátech Timur Zabirov, jakož i hlava Čečenské republiky Ramzan Kadyrov, guvernér centrální banky, šéfové státní korporace Roskosmos, Ruského fondu přímých investic, státní korporace Rosatom, Rosoboronexportu, VEB. Státní rozvojové korporace RF a další představitelé se zúčastnili jednání na ruské straně.

Začátek jednání mezi Ruskem a SAE

Prezident Spojených arabských emirátů šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan:

Vítejte, můj drahý příteli Vladimíre Putine, ve Spojených arabských emirátech. Jsem rád, že Vás opět vidím.

Dovolte mi, abych na úvod zdůraznil historickou povahu vztahů mezi Ruskou federací a SAE. V uplynulých letech jsme byli svědky značného úsilí o rozvoj těchto vztahů v různých oblastech k vzájemnému prospěchu našich národů a lidí. Rád bych vyjádřil velké uznání za Váš osobní a účinný přínos k posílení našich dvoustranných vztahů.

V této souvislosti bych rád uvedl, že SAE jsou největším obchodním partnerem Ruska na Blízkém východě a v oblasti Perského zálivu. Dovolte mi poznamenat, že SAE jsou významným investorem do ruské ekonomiky. Investice do neropného sektoru se za poslední rok zvýšily o 103 %. Rád bych výslovně zmínil, že se jedná o bezprecedentní průlom, který dokládá zvláštní povahu vztahů mezi našimi zeměmi. Budu rád, když budeme i nadále společně pracovat na posilování dvoustranné spolupráce v různých oblastech. Zvláštní prioritu má samozřejmě podpora rozvoje v oblasti energetiky, infrastruktury a špičkových technologií, ale i jinde.

Kromě toho bych rád zmínil, že Spojené arabské emiráty a Ruská federace spolupracují a spolupracují v rámci různých mezinárodních rámců. Spolupracujeme například v rámci BRICS a Šanghajské organizace pro spolupráci, kde byl Emirátům v květnu 2023 udělen status partnera pro dialog. Rozvíjíme a podporujeme také strategický dialog mezi Ruskou federací a Radou pro spolupráci v Zálivu.

To nám pomáhá posilovat naše vztahy a rozšiřovat je v různých sférách, podporovat aktivní výměnu názorů na klíčové mezinárodní a regionální otázky, jakož i na klíčové body naší dvoustranné agendy.

Ještě jednou vás, pane prezidente, vítám ve Spojených arabských emirátech. Přeji Ruské federaci a jejímu lidu pokrok a prosperitu.

Ruský prezident Vladimir Putin:

Vaše Výsosti, přátelé,

Především bych Vám chtěl poděkovat za pozvání a za toto pestré a přátelské přivítání.

Nedávno Spojené arabské emiráty oslavily 52. výročí svého založení.

Chtěl bych vám k tomu poblahopřát a připomenout, že Sovětský svaz byl mezi prvními, kdo tento nezávislý, samostatný a suverénní stát uznal.

Dnes naše vztahy - díky postoji, který jste zaujali - dosáhly nebývalé úrovně. Jsme s Vámi ve stálém kontaktu a naši kolegové spolu trvale spolupracují.

Spojené arabské emiráty jsou ve skutečnosti hlavním obchodním partnerem Ruska v arabském světě. V loňském roce vzrostl obchod o 67,7 procenta. Myslím, že v letošním roce budou tato čísla ještě vyšší. Totéž platí pro investiční aktivity.

Pokrok je i v průmyslové spolupráci, čímž mám na mysli spolupráci na výstavbě určitých průmyslových zařízení ve Spojených arabských emirátech a v Ruské federaci. Realizuje se řada velkých projektů v oblasti ropy a plynu. Spolupracujeme také v rámci programu OPEC Plus.

Určitě přikládáme patřičný význam humanitárním vazbám. Turistická výměna dělá pokroky: v loňském roce navštívil SAE téměř milion turistů z Ruska - něco přes 900 000. Byla otevřena ruská škola a jsme vám vděčni za to, že jste nařídili vyčlenit pozemek pro stavbu ruského pravoslavného kostela.

Spolupracujeme také na mezinárodní úrovni. Jako nestálý člen Rady bezpečnosti OSN Spojené arabské emiráty významně přispívají ke stabilizaci situace ve světě.

Určitě s vámi budeme diskutovat o situaci v hlavních horkých oblastech, především samozřejmě o arabsko-palestinsko-izraelském konfliktu. Určitě vás budu informovat o vývoji v souvislosti s ukrajinskou krizí.

Docela mě těší, že Spojené arabské emiráty začínají pracovat v rámci systému BRICS. V roce 2024 bude této organizaci předsedat Rusko. Budeme v této věci pokračovat v kontaktech. Těšíme se na setkání s vámi na summitu [BRICS] v Kazani v říjnu 2024.

SAE v současné době hostí jedno z nejvýznamnějších světových fór o životním prostředí. Shrnují se zde první výsledky úsilí o provádění Pařížské dohody. Podle očekávání pořádáte tuto akci na nejvyšší úrovni a velmi mnoho lidí na světě, i těch, kteří se neztotožňují s environmentálními hnutími, je vám za tuto práci jistě vděčných. Na této práci se na nejvyšší úrovni podílí také ruská delegace.

Přejeme vám hodně úspěchů. Nepochybuji o tom, že tomu tak bude.

Šukran!


*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x